Lektury dla klas IV-VIII
Wykaz książek dostępnych w bibliotece szkolnej
Lektury wg nowelizacji z dnia 13 sierpnia 2021 r, zaznaczone w kolorze zielonym
· H.Ch. Andersen - Baśnie
· A. Bahdaj – Kapelusz za 100 tysięcy
- Podróż za jeden uśmiech
· J. Bedier – Dzieje Tristana i Izoldy
- Pieśń o Rolandzie
· M. Białoszewski – Pamiętnik z Powstania Warszawskiego
· J. Brzechwa – Akademia Pana Kleksa
· F.H. Burnet – Mała Księżniczka
- Mały Lord
- Tajemniczy ogród
· L. Carrol – Przygody Alicji w Krainie Czarów
· M. de Cervantes – Przygody Don Kichota
· J. Christa – Kajko i Kokosz
· C. Collodi – Pinokio
· A. Czechow – Śmierć urzędnika
· R. Dahl – Charlie i fabryka czekolady
· M. Dąbrowska - Opowiadania
· D. Defoe – Robinson Crusoe
· K. Dickens – Opowieść wigilijna
· A. Domańska – Historia żółtej ciżemki
· A. Dumas – Trzej Muszkieterowie
· A. Fiedler – Dywizjon 303
· A. Fredro - Zemsta
· O. Fritsche – Skarb Troi
· W. Gomulicki – Wspomnienia niebieskiego mundurka
· R. Goscinny - Mikołajek
· J. Green – Gwiazd naszych wina
· J.W. Grimm - Baśnie
· E. Hemingway – Stary człowiek i morze
· G. Herling-Grudziński – Inny świat
· J. Iwaszkiewicz - Opowiadania
· I. Jurgielewiczowa – Ten obcy
· A. Kamiński – Kamienie na szaniec
· I. Krasicki -Bajki
· L.J. Kern – Ferdynand Wspaniały
· R. Kipling – Księga dżungli
· N.H. Kleinbaum – Stowarzyszenie Umarłych Poetów
· J. Kochanowski – Fraszki, Pieśni, Treny
- Odprawa posłów greckich
· M. Konopnicka – O krasnoludkach i o sierotce Marysi
- Opowiadania
· J. Korczak – Król Maciuś Pierwszy
· R. Kosik – Feliks, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
· Z. Kossak - Bursztyny
· M. Kownacka – Rogaś z Doliny Roztoki
· M. Kozioł – Skrzynia Władcy Piorunów. Detektywi na kółkach
· J.I. Kraszewski – Stara baśń
· L. Kruczkowski – Niemcy
· K. Lanckorońska – Wspomnienia wojenne
· S. Lagerlöf – Cudowna podróż
· S. Lem – Bajki robotów
- Cyberiada
- Opowieść o Pilocie Pirxie
· C.S. Lewis – Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa
· A. Lindgren – Bracia Lwie Serce
· J. London – Zew krwi
· K. Makuszyński – Awantura o Basię
- Szatan z siódmej klasy
· A. Maleszka – Magiczne drzewo. Czerwone krzesło
· A. Mickiewicz – Ballady i Romanse
- Dziady
- Konrad Wallenrod
- Pan Tadeusz
· A.A. Milne – Kubuś Puchatek
· A. Minkowski – Dolina Światła
· Molier – Skąpiec
- Świętoszek
· F. Molnar – Chłopcy z Placu Broni
· L.M. Montgomery – Ania Zielonego Wzgórza
· G. Morcinek – Łysek z pokładu Idy
· M. Musierowicz – Kwiat Kalafiora
- Kłamczucha
· Z. Nałkowska - Medaliony
· Z. Nienacki – Pan Samochodzik i Templariusze
· E. Niziurski – Sposób na Alcybiadesa
· E. Nowak – Pajączek na rowerze
· A. Nożyńska-Demianiuk – Legendy polskie
– Mity Greckie
· J. Olech – Dynastia Miziołków
· A. Onichimowska – Duch starej kamienicy
· A. Oppman – Legendy warszawskie
· Opracowanie zbiorowe – Legendy polskie
· E. Orzeszkowa - Opowiadania
· H. Ożogowska – Za minutę pierwsza miłość
· J. Parandowski – Mitologia
- Przygody Odyseusza
· Ch. Perrault -Bajki
· E.H. Porter – Pollyana
· Pozycje z serii: Nazywam się….
· B. Prus – Nowele: Antek, Kamizelka, Katarynka, Z legend dawnego Egiptu
- Placówka
· A. Puszkin – Bajka o rybaku i rybce
· A. de Saint-Exupery – Mały Książę
· E.E. Schmitt – Oskar i Pani Róża
· H. Sienkiewicz – Krzyżacy
- Nowele m.in. Janko Muzykant, Latarnik, Orso
- Quo Vadis
- W pustyni i w puszczy
· J. Słowacki – Balladyna
· Sofokles - Antygona
· N. Sparks – Jesienna miłość
· R.L. Stevenson – Wyspa Skarbów
· J. Swift – Podróże Guliwera
· W Szekspir – Romeo i Julia
· A. Szklarski – Tomek w Krainie Kangurów
· S. Szmaglewska – Czarne stopy
· D. Terakowska – Córka Czarownic
- Władca Lewawu
· W.M. Thackeray – Pierścień i róża
· J.R. Tolkien - Hobbit
· M. Twain – Książę i żebrak
- Przygody Tomka Sawyera
· J. Twardowski – Zeszyt w kratkę
· J. Verne – W 80 dni dookoła świata
· M. Wańkowicz – Ziele na kraterze
· M. Witcher – Dziewczynka z Szóstego Księżyca
· P. Zuchniewicz – Wujek Karol
· S. Żeromski – Syzyfowe prace
· Zbiory wierszy wybranych poetów