• Jak współpracować z logopedą?

• Po każdorazowych ćwiczeniach w gabinecie logopedycznym logopeda przekazuje dokładne wskazówki dotyczące tego, jak pracować z dzieckiem w domu. Skuteczność terapii w znacznej mierze zależy od stosowania się do tych zaleceń. Rodzice powinni powtarzać z dzieckiem materiał opracowany w gabinecie logopedycznym, ponieważ logopeda może przejść do następnego etapu tylko wtedy, gdy wcześniejsze ćwiczenia zostały dobrze utrwalone.

W ramach ćwiczeń domowych bardzo ważna jest systematyczność. Lepsze i szybsze efekty osiąga się, gdy ćwiczymy codziennie przez 15 minut, aniżeli raz czy dwa razy w tygodniu po godzinie. Systematyczne powtarzanie zleconego materiału wyrazowego z wywołanymi przez logopedę głoskami, pozwoli na automatyzacje prawidłowej wymowy i posługiwanie się nią w mowie spontanicznej, a nie tylko w gabinecie logopedycznym.

Z ćwiczeniem poprawnej wymowy jest jak z nauka jazdy samochodem. Początkujący kierowca musi bardzo koncentrować się na jeździe, kontrolować wszystkie czynności, na przykład zmiany biegów. Z czasem, gdy nabywa doświadczenia, a zmiana biegów jest powtarzana setki razy, kierowca zaczyna prowadzić samochód automatycznie, nie zastanawiając się, jakie ruchy ma wykonać. Taki sam proces zachodzi w przypadku automatyzacji wymowy. Stwierdzenie, że prawidłowa wymowa zależy wyłącznie od dobrych chęci dziecka nie jest prawdziwe.

Pamiętajmy również, że ćwiczenia w domu powinny przebiegać w atmosferze spokoju i zrozumienia trudności dziecka. Pośpiech i nerwowość utrudniają przyswajanie materiału. Dzieci należy chwalić nawet za najmniejsze osiągnięcia, co znacznie mobilizuje je do wysiłku. Nie wolno ich zawstydzać, karać za wadliwą wymowę, gdyż hamuje to chęć do mówienia, a w konsekwencji spowalnia dalszy rozwój mowy.

Konieczność uczęszczania na zajęcia logopedyczne przez kilka lat, czego przyczyna może być niedostateczna praca w domu, niesie niebezpieczeństwo znudzenia, znużenia dziecka i spadku motywacji do dalszej pracy. Dziecko powinno systematycznie uczęszczać na zajęcia z logopedą i regularnie powtarzać ćwiczenia z rodzicami w domu. Dziecko nie może wykonywać ćwiczeń bez udziału rodziców, ponieważ nie otrzymuje wówczas informacji zwrotnej, czy jego wymowa jest prawidłowa. Tylko dzięki zaangażowaniu  i współpracy rodziców można liczyć na szybkie i trwałe efekty pracy logopedycznej, a w związku z tym na szybkie zakończenie terapii.