• Jak ćwiczyć z dzieckiem w domu?

• Ćwiczenia powinny być:

• systematyczne,

• krótkie, ale często powtarzane,

• wykonywane, gdy dziecko jest w dobrej dyspozycji,

• prowadzone w formie zabawy,

• zgodne z materiałem zapisanym w zeszycie przez logopedę,

• różnorodne pod względem form.

Jakie pomoce wykorzystywać?

Ciekawe pomoce dydaktyczne znacznie uatrakcyjniają pracę z dzieckiem. Na rynku wydawniczym są dostępne różne gry logopedyczne, domina wyrazowo – obrazkowe, loteryjki obrazkowe, loteryjki z zagadkami oraz różne pomoce do ćwiczeń oddechowych. Niektóre materiały można również wykonać samemu. Poszukajmy w gazetach lub starych elementarzach kolorowe obrazki, a następnie naklejmy je na kartoniki i ćwiczmy z dzieckiem nazywanie różnych przedmiotów, które w nazwie mają kłopotliwe dla naszej pociechy głoski. Obrazki są ruchome, dzięki temu mogą być używane w przeróżnych grach i zabawach.

Małe samochody z jajek niespodzianek są świetnym materiałem do ćwiczeń oddechowych. Możemy bawić się w wyścigi – dmuchamy na autka przez słomkę, sprawdzając, które pojedzie najdalej. Dzieci bardzo lubią zabawy oddechem, na przykład przenoszenie słomką małych przedmiotów na duże plansze (wdech przez słomkę spowoduje przyssanie małych przedmiotów, wydech – ich upadek). Można również wykonać kolorowe obrazki i wyciąć z kolorowego papieru małe przedmioty, które dziecko będzie przenosić na obrazek za pomocą słomki ( możemy np. przenosić kropeczki na obrazek biedronki, samochody na drogę czy żaglówki na morze itp.).

W przygotowanie pomocy logopedycznych może włączyć się tata i zbudować miniaturową bramkę, do której dziecko będzie celowało, dmuchając w pingpongowe piłeczki. Do rywalizacji mogą włączyć się rodzice oraz rodzeństwo i w ten sposób proste ćwiczenie będzie radosną zabawą dla całej rodziny. Wspólne tworzenie materiałów z dzieckiem pozwala nawiązać bliższe kontakty i pokazuje, że my, rodzice, jesteśmy w terapię logopedyczną zaangażowani i nie traktujemy jej wyłącznie jako zadania dziecka i logopedy.

Najważniejsza jest inwencja twórcza i chęć pomocy dziecku przez wspólną zabawę i naukę. Zaangażowanie rodziców w terapię dziecka przez systematyczną pracę w domu i współpracę z logopedą pozwoli na osiągnięcie szybkich i trwałych efektów pracy nad poprawą wymowy dziecka.