• Wizyta uczniów z Niemiec 2016

• W dniach od 30.05.2016 do 02.06.2016 uczniowie Zespołu Szkół w Ujeźdźcu Wielkim gościli w swoich domach uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły z niemieckiego Kitzingen. Było to zamknięcie 4 cyklu, który żaczą się między szkołami w roku 2009. Tegoroczne spotkanie zaczęło się oficjalnym poczęstunkiem, w którym uczestniczyli uczniowie, goszczący rodzice, dyrekcja szkoły, pani dyrektor ZAPO Agnieszka Moździerz oraz pan burmistrz Marek Długozima. Spotkanie uatrakcyjnione było występem 2 uczennic z Gimnazjum w Ujeźdźcu Wielkim: Urszuli Zaręby i Wiktorii Bajserowicz.

W programie wymiany we wtorek był wyjazd do Krasiejowa, gdzie uczniowie polscy i niemieccy z dużym zainteresowaniem poznawali początki powstania Ziemi oraz drogę ewolucji dinozaurów. Zachwycone uczennice były pod wrażeniem oglądanego w systemie 3D oceanarium.

W środę po zwiedzeniu szkoły goście niemieccy uczestniczyli w zajęciach szkolnych pracując pilnie nad wspólnym projektem. Nadzwyczaj szybko i efektywnie młodzież znalazła nić porozumienia komunikując się w języku obcym, przez co bardzo szybko pokonała barierę językową. Relaksem po ciężkiej pracy w szkole była wizyta w trzebnickim basenie.

Kolejnym etapem programu był wspólny wyjazd do Wrocławia, gdzie zwiedzili Rynek, Ostrów Tumski. Czas wolny do dyspozycji młodzieży był chyba jednak najbardziej wyczekiwanym momentem, kiedy to we własnym zakresie młodzież polsko-niemiecka integrowała się niezwykle efektywnie. Dzięki temu przyjaźnie wtedy zawarte utrzymują się jeszcze długi czas, co jest właśnie dowodem tego, że takie projekty i przedsięwzięcia są warte każdego wysiłku ze strony organizatorów oraz opiekunów wymiany. Ze strony polskiej organizatorkami były pani: Katarzyna Żebrowska, Adrianna Pieczykolan-Gorazdowska. Ogromne podziękowania skierowane są dla pani: Idy Wnukowskiej, Katarzyny Kwiatkowskiej, Barbary Górnicz i pana Macieja Bartoszka za nieocenioną pomoc i udział w projekcie. Ze strony niemieckiej grupą kierowały panie: Karin Winkler i Beata Seidel.

Całe przedsięwzięcie możliwe było dzięki pomocy i zaangażowaniu dyrekcji Zespołu Szkół w Ujeźdźcu Wielkim: panu Mariuszowi Szkaradzińskiemu i Beacie Iżewskiej. Jednak szczególnie gorące podziękowania kierujemy do Pana Burmistrza Marka Długozimy, który każdego roku wspiera nasz projekt nie tylko finansowo, lecz stał się niemal „stałym uczestnikiem” wymiany polsko-niemieckiej.

O efektywności i celowości owej współpracy świadczy fakt, że minione 8 lat to jeszcze nie koniec...

Projekt wymiany polsko-niemieckiej dofinansowany został przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie.

Adrianna Pieczykolan-Gorazdowska