• Wizyta uczniów w Kitzingen 2015

• W dniach od 18 – 22. maja 2015 r uczniowie z Gimnazjum w Ujeźdźcu Wielkim wraz z opiekunkami – panią K Żebrowską i A. Pieczykolan byli z rewizytą w niemieckim Kitzingen.

Jest to już siódmy rok owocnej współpracy polsko-niemieckiej pomiędzy szkołami. Uczniowie polscy zostali wspaniale i gościnnie przyjęci przez niemieckie rodziny, u których nocowali.

Uczestnicy wymiany 2 dni spędzili na zajęciach szkolnych, które były wspaniałym doświadczeniem  w integracji młodzieży oraz pokonaniu bariery językowej. Młodzież wzięła udział także w zajęciach sportowych jak również w realizacji wspólnego projektu, który został potem zaprezentowany na forum szkoły.

Nie lada atrakcją była wycieczka do Norymbergii. Oprócz zwiedzania miasta i jego zabytków  „gwoździem programu” była wizyta w afrykańskim namiocie, gdzie mieliśmy możliwość poznania funkcjonowania ludzi w afrykańskich wioskach  ubogich w zasoby wodne.

Młodzież polsko-niemiecka bardzo szybko się zintegrowała, również spędzając  razem czas wolny. Okazuje się, że uczniowie niemal natychmiast pokonali swoją nieśmiałość i świetnie radzili sobie z komunikacją  w języku niemieckim.

Po 5 dniach pobytu, bogatsi w umiejętności językowe, kulturowe , z ogromny bagażem doświadczeń wróciliśmy do Polski, ciągle mając nadzieję na kontynuacje zawartych przyjaźni.

Projekt wymiany polsko-niemieckiej został sfinansowany częściowo przez burmistrza pana Marka Długozimę oraz dofinansowany przez „Polsko- Niemiecką Współpracę Młodzieży” w Warszawie.

Katarzyna Żebrowska