• Wizyta uczniów z Niemiec 2014

• Uczniowie z Niemiec w Zespole Szkół

w Ujeźdźcu Wielkim

W dniach od 26.05 do 30.05.2014 r. Zespół Szkół w Ujeźdźcu Wielkim gościł uczniów z Niemiec z partnerskiego miasta Kitzingen. Jest to już szósty rok spotkań czyli trzeci cykl zamykający wymianę trwającą  od 2009 roku. Uczniowie z Niemiec bardzo chętnie przyjeżdżają do Polski i uczestniczą w zajęciach szkolnych, poznają ciekawe tereny Dolnego Śląska. Mieszkajac u polskich rodzin podkreślają nieustannie zalety polskiej  gościnności i otwartości.

Młodzież niezmiernie szybko integruje się i nie mając bariery językowej natychmiast znajduje nić porozumienia. Uczestnicy wymiany poznają kulturę i obyczaje kraju, uczą się samodzielności i kreatywności oraz kształcą swoje umiejętności językowe. Rodziny goszczące uczniów niemieckich wraz z młodzieżą w wolnym czasie organizowali także zajęcia we własnym zakresie.

W planie tegorocznej wymiany polsko-niemieckiej, pod opieką pani Adrianny Pieczykolan – Gorazdowskiej i Katarzyny Żebrowskiej było zwiedzanie bazyliki św. Jadwigi, wyjazd do stolicy Dolnego Śląska –Wrocławia oraz przejście podziemiami Twierdzy Kłodzkiej w poszukiwaniu śladów bytności wojsk pruskich na ziemiach polskich.

Czas spotkania upłynął niestety bardzo szybko. Miła i rodzinna atmosfera dała się odczuć do samego końca, kiedy to pożegnaniu niejednokrotnie towarzyszyły łzy. W wyniku corocznych spotkań młodzieży z Ujeźdźca Wielkiego i Kitzingen zawiązują się przyjaźnie, które trwają latami.

Uczniowie w imieniu rodziców, dyrekcji szkoły w Ujeźdźcu Wielkim i nauczycieli wymiany pragną serdecznie podziękować Panu Burmistrzowi Markowi Długozimie za zapewnienie wsparcia finansowego udzielanego nam przez wszystkie lata. Wydatki związane z wyminą częściowo dofinansowane zostały z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.