• Pomoc

• Z uwagi na obecną sytuację w Ukrainie i przyjęcie do szkół dzieci i młodzieży

ukraińskiej uruchomiłem w ramach Dziecięcego Telefonu Zaufania dyżury psychologów w języku ukraińskim i rosyjskim. Przebywający na terenie Polski małoletni z Ukrainy wymagają specjalnych oddziaływań psychologicznych, a także wsparcia informacyjnego, które dzięki dyżurowi psychologa biegle mówiącego w ich ojczystym języku są w stanie otrzymać. Lista dyżurów telefonicznych skierowanych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy znajduje się na stronie: ww.brpd.gov.pl.

Kwietniowe dyżury psychologa w języku ukraińskim i rosyjskim:

19.04 – godz. 8-15

20.04 – godz. 8-14

20.04 – godz. 14-22

21.04 – godz. 8-14

21.04 – godz. 15-22

26.04 – godz. 9-14

27.04 – godz. 9-14

27.04 – godz. 14-22

28.04 – godz. 15-22

Także w każdy poniedziałek w godzinach od 18 do 20 dyżuruje prawnik

specjalizujący się w prawach uchodźców i cudzoziemców.

Ufam, że wspólnymi siłami będziemy mogli pomóc jak największej liczbie dzieci i

młodzieży.

Rzecznik Praw Dziecka

• Wsparcie dzieci z Ukrainy ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – informacja MEiN

• Підтримка дітей з України з особливими освітніми потребами – інформація Міністерства Освіти та Науки

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla rodziców lub osób sprawujących bieżącą pieczę nad dziećmi z Ukrainy ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dyrektorów polskich jednostek systemu oświaty. Materiał dotyczy wsparcia tej grupy dzieci/uczniów.

Rodzice dziecka – uchodźcy

Dzieci/uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mogą korzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w polskich przedszkolach i szkołach niezależnie od tego, czy posiadają dodatkowe dokumenty w tej sprawie.

Rodzic dziecka lub osoba sprawująca bieżącą pieczę nad dzieckiem może przekazać dyrektorowi przedszkola lub szkoły:

• informacje dotyczące dziecka, np. stanu jego zdrowia, dysfunkcji rozwojowych lub niepełnosprawności,
        • dokumenty określające formy pomocy, które powinny być zapewniane w przedszkolu lub szkole, jeżeli dziecko je posiada.

Informacje te będą pomocne w zapewnieniu dziecku odpowiedniego wsparcia i pomocy.

Dyrektor przedszkola lub szkoły, w porozumieniu z rodzicem dziecka lub osobą sprawującą bieżącą pieczę nad dzieckiem, organizuje kształcenia i wsparcie dla dziecka.

W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami należy zwrócić się do dyrektora przedszkola, szkoły lub poradni psychologiczno-pedagogicznej o pomoc w przygotowaniu wniosku o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Orzeczenia te wydają publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

W polskim systemie oświaty kształceniem specjalnym są obejmowane dzieci:

• niesłyszące,
        • słabosłyszące,
        • niewidome,
        • słabowidzące,
        • z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
        • z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym,
        • z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
        • z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Dzieci z niepełnosprawnością w stopniu głębokim są obejmowane zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi na podstawie orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wydawanego publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Posiadanie orzeczenia nie ma wpływu na to, do jakiego przedszkola lub szkoły dziecko uczęszcza. Dzieci z niepełnosprawnościami uczą się w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych, integracyjnych lub specjalnych. O wyborze przedszkola lub szkoły decydują rodzice.

• Jak założyć konto bankowe w PKO/банківський рахунок

• Ulotka z PKO w sprawie założenia konta osobistego w banku dla ludzi z Ukrainy/
      Листівка від ПКО про відкриття особистого банківського рахунку для громадян України
      PKO_Karta_Produktu_wersja_polsko-ukrainska_v19.pdf