- Godziny pracy psychologa
- Ważne telefony - gdzie szukać pomocy?
- Dysleksja - poradnik dla rodziców
- Uczeń jąkający się - poradnik dla nauczyciela i rodzica
- Jak stworzyć dziecku idealne warunki do nauki?
- Dzieci i młodzież, a uzależnienia - informacje dla nauczycieli i rodziców
- BLIŻEJ SIEBIE - dalej od narkotyków - poradnik dla rodziców
- Uzależnienia - gdzie szukać pomocy?
- UZALEŻNIENIA – źródła informacji dla rodziców i nauczycieli.
- PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W SZKOLE
- Bezpłatna INFOLINIA dla dzieci, młodzieży, rodziców i opiekunów oraz nauczycieli
Jak stworzyć dziecku idealne warunki do nauki?
Często rodzice nie zdają sobie sprawy jak ważne jest by stworzyć dziecku dobre warunki do nauki w domu. Zachęcam do przeczytania poniższego tekstu i sprawdzenia czy robimy wszystko tak jak należy czy może warto coś zmienić.
Dobrze jest nauczyć dziecko pracy w odpowiednim rytmie. Gdy wraca do domu ze szkoły, pozwól mu odpocząć lub zrobić to, na co ma ochotę. Pamiętaj jednak, aby zabawa nie trwała za długo. Dobrym pomysłem jest ustalenie określonej pory na odrabianie lekcji np.: 45 minut po obiedzie czy godzinę od powrotu ze szkoły albo określoną porę np.: 15:30. Dziecko musi uczyć się systematyczności, dlatego przyzwyczajaj je, że lekcje należy odrabiać regularnie, codziennie (no chyba, że nie ma nic zadane). W sobie wyrób nawyk sprawdzania co dziecko ma zadane każdego dnia.
Ważne, by dziecko miało poczucie, że jest przy nim wspierający je dorosły i w razie potrzeby poświęci mu 100 % swojej uwagi.
Ustalcie też plan na weekend. W jaki dzień dziecko odrabia lekcje – czy jest to sobota przed południem czy inny dzień.
Dziecko powinno mieć odpowiednie warunki do nauki.
- Zanim zasiądzie do zeszytów, warto zadbać, by nic go nie rozpraszało: wyłączyć telewizor, radio, zamknąć drzwi do pokoju, sprawdzić czy nie dochodzą z innych pomieszczeń np. odgłosy świetnie bawiącego się rodzeństwa. W pobliżu nie powinno być np. komputera czy ulubionej zabawki. Im mniej będzie dookoła rozpraszających bodźców, tym lepiej. Pamiętaj w pomieszczeniu w którym dziecko się uczy powinna panować CISZA.
- Zadbaj by dziecko miało swój kącik do nauki, najlepiej z własnym biurkiem i krzesłem przystosowanym do wzrostu dziecka.
- Ważne jest też by światło padało z lewej strony gdy dziecko jest praworęczne a z prawej gdy dziecko jest leworęczne.
- Oświetlenie elektryczne nie może być zbyt słabe, nie może też być zbyt jaskrawe.
- Na biurku powinien panować porządek, znajdować się na nim powinny tylko rzeczy aktualnie potrzebne do odrobienia pracy domowej.
- W pokoju nie może być duszno ani zbyt gorąco, optymalna temperatura to ok. 20 – 21 stopni Celsjusza.
- Nie spodziewaj się, że dziecko będzie odrabiać pracę domową dwie godziny bez przerwy. Gdy się zmęczy nauką, jego koncentracja osłabnie. Dlatego najlepiej jest, by robiło w czasie uczenia krótkie 10-15-minutowe przerwy np. na zrobienie herbaty czy inną mało absorbującą aktywność – pamiętaj nie może to być nic od czego będzie je trudno oderwać. Dzieci osiągają dojrzałość szkolną (a co za tym idzie umiejętność koncentracji) w różnym czasie. Niektóre siedmio-, ośmiolatki potrafią godzinami rysować czy budować z klocków, a dla innych to zadanie ponad siły.
- Jeśli dziecko odrabia pracę domową, nie przeszkadzaj mu. Nie pozwól też, by robiło to rodzeństwo.
- Na atmosferę do nauki wpływa ilość książek w domu oraz nastawienie rodziców do szkoły i edukacji. Im bardziej RODZICE wspierają dziecko w nauce, tym lepsza jest atmosfera do uczenia się.
- Bądź gotowy do pomocy, jeśli dziecko cię potrzebuje. Nie naciskaj jednak, jeśli o to nie prosi. Czasem lepiej je zostawić, by rozwiązało problem samo. Nie jest jednak dobrze, jak dziecko ma poczucie że jest ze swoimi szkolnymi problemami samo.
- Gdy dziecko odrabia lekcje, dyskretnie sprawdzaj, czy rzeczywiście się uczy.
- W młodszych klasach sprawdzaj czy dziecko odrobiło wszystko co było zadane, sprawdź też czy zadania wykonane są prawidłowo. Miej jednak świadomość, że w życiu każdego rodzica przychodzi czas, że musi pozwolić dziecku podejmować pewne decyzje samodzielnie, a na pewno pozwolić mu samodzielnie się uczyć i ponosić konsekwencje swoich wyborów.
- Nigdy nie zapominajmy o jeszcze jednym potężnym narzędziu. Pochwała za odrobione lekcje skutecznie dodaje dziecku skrzydeł.
Opracowano na podstawie artykułu Aleksandry Nowakowskiej „Jak skutecznie pomóc dziecku odrabiać lekcje” oraz książki Artura Kołakowskiego i Agnieszki Pisuli „Sposób na trudne dziecko”.