• Wizyta uczniów z Niemiec 2018

• Wizyta uczniów z Kitzingen w SP w Ujeźdźcu Wielkim

W dniach 14 – 17 maja 2018 r Szkoła Podstawowa w Ujeźdźcu Wielkim miała przyjemność gościć uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły niemieckiej Friedrich – Bernbeck Schule w Kitzingen. W tym roku obchodziliśmy już 10 – lecie współpracy pomiędzy szkołami.

W czasie pobytu uczniowie niemieccy poznali postać Św. Jadwigi – jako symbol pojednania pomiędzy miastami Trzebnica i Kitzingen.

Pierwszego dnia pobytu młodzież wraz z opiekunami spędziła wspaniałe chwile w Trzebnickim Parku „Zdrój” popisując się swoimi umiejętnościami gry w kręgle. Dzięki temu zostały przełamane pierwsze bariery językowe pomiędzy uczestnikami, którzy bardzo szybko zintegrowali się z gośćmi.

W dniu kolejnym młodzież niemiecka uczestniczyła w zajęciach szkolnych. Z ogromną satysfakcją wszyscy angażowali się w prace grupowe, w parach, które dostarczyły uczniom mnóstwo radości i śmiechu.

Oficjalną częścią wizyty gości z Niemiec było  spotkanie z goszczącymi rodzicami, z dyrekcją szkoły, z panią naczelnik Krystyną Haładaj oraz panem Burmistrzem Markiem Długozimą, który od początku hojnie wspiera nasze działania.

Następne punkty programu to przede wszystkim wycieczki integrujące  młodzież polsko – niemiecką, które miały na celu również pokazanie piękna i zabytków Dolnego Śląska.

Jak twierdzili uczniowie wizyta kolegów z Kitzingen minęła niespodziewanie szybko. Młodzież nawiązała wiele bliskich relacji, które na pewno będą kontynuowane w przyszłości. Zarazem opiekunki niemieckie – pani Elisabeth Grimm i Beata Seidel, jak również polskie – pani Adrianna Pieczykolan- Gorazdowska i Katarzyna Żebrowska wspólnie stwierdziły, iż nawiązanie wspólnych kontaktów i komunikacji pomiędzy uczniami nastąpiły niezmiernie szybko i sprawnie.

Projekt wymiany polsko – niemieckiej pomiędzy Szkołą Podstawową w Ujeźdźcu Wielkim, a Friedrich – Bernbeck Schule w Kitzingen został wsparty finansowo przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie oraz Pana Burmistrza Marka Długozimę – za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Odnosnik do albumu: http://zs-ujezdziec.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=451

Adrianna Pieczykolan-Gorazdowska

Katarzyna Żebrowska