• DZIEŃ ZIEMI W SZKOLE
          • DZIEŃ ZIEMI W SZKOLE

          • Z okazji Światowego Dnia Ziemi uczniowie klas 4-8 wzięli udział w obchodach szkolnego Dnia Ziemi. 

            Apel porządkowy rozpoczął się krótkim wstępem tematycznym Oliwki związanym z historią tego święta. Następnie uczniowie zostali zaproszeni na inscenizację „Królewna Śmieszka i Ekoludki”. W roli głównej, Królewny Śmieszki, zatroskanej o swoje królestwo, niezastąpiona Julia. U jej boku, ojciec, król wiosennego lasu, utalentowany Maciek. Do koronowanych głów dołączyła również zła macocha, Zosia, która wcale nie ze złej woli, a jedynie ogrywając swoją rolę, zaśmieciła piękne królestwo, zniszczyła drzewa, a całość okryła smogiem… Zła macocha swoimi poczynaniami bardzo zasmuciła królewnę! Nagle zjawił się niesamowity ptak, Witek, niosąc dobrą radę i pociechę dla królewny. Dzielna królewna wyruszyła na poszukiwania tytułowych Ekoludków. Dzięki zaangażowaniu w sprzątanie wiosennego lasu, Filip, Wojtek, Wiktor, Alan, Filip i Robert bardzo szybko poradzili sobie z naprawieniem szkód. Bardziej uważni obserwatorzy mogli również zauważyć jak zła macocha została przepędzona z zamku przez ekoludka Filipa, oberwało się również i królowi. Piękne królestwo Śmieszki zostało uratowane. A całą historię uczniowie mogli poznać dzięki nieocenionym, choć trochę ukrytym narratorom, Hani, Julii i Frankowi. 

            Drugi etap apelu porządkowego miał głównie wymiar dydaktyczny. Nasi eksperci w dziedzinie ekologii, rozpadu surowców i procesu utylizacji odpadów - Maciej, Nikola, Wiktoria, Asia - przedstawili wiele ciekawych faktów i informacji. Następnie Zuzia i Julia, już trochę prościej i bezpośrednio, zaproponowały codzienne działania, jakich może podjąć się każdy z nas, by chronić naszą planetę Ziemię. Na koniec Zuzia odczytała niesamowicie wymowny i znaczący wiersz, który był doskonałą puentą powodów, dla których wszyscy spotkaliśmy się na apelu porządkowym. 

             

            „Lepiej przed szkodą zmądrzeć niż po szkodzie. 

            Więc nie pozwólmy zginąć przyrodzie! 

            Nigdy nikomu niszczyć jej nie dajmy. 

            Wszystko co żyje razem ochraniajmy!” 

             

            Serdeczne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w występ uczniów. 

            Dziękujemy również naszym słuchaczom za uwagę, skupienie i docenienie wykonawców. 

             

            Aleksandra Warchulska 

        • ŚWIĘTO KSIĄŻKI
          • ŚWIĘTO KSIĄŻKI

          • 2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, a 23 Światowy Dzień Książki i praw autorskich. Z tych też okazji w klasach 2 i 3 oraz wszystkich oddziałach przedszkolnych został przeprowadzony cykl lekcji bibliotecznych.

            Uczniowie podczas zajęć poznali budowę książki, jej drogę od autora do czytelnika. Mieli możliwość obcowania z książkami bardzo starymi, bo ponad stuletnimi oraz miniaturkami wydawniczymi. Przypomniano również, jakie zasady obowiązują podczas czytania książek zarówno własnych, jak i tych wypożyczonych z biblioteki. W ramach zajęć praktycznych uczniowie wykonali zakładki do książki oraz kolorowali rysunki nawiązujące do tematu zajęć.

            Barbara Szymacha

        • Zobaczyć DNA
          • Zobaczyć DNA

          • 19 kwietnia br. klasy siódme uczestniczyły w warsztatach chemicznych w Centrum Edukacji Technologicznej PORT – Ogrody Doświadczeń we Wrocławiu. To już trzeci wyjazd uczniów naszej szkoły na tego typu zajęcia.      Tym razem uczniowie pod okiem doświadczonych chemików przeprowadzili doświadczenie, dzięki któremu przekonali się, że DNA można zobaczyć gołym okiem. Ponadto młodzi badacze dowiedzieli się jak zadbać
            o swoje DNA, stosując zasady zdrowego odżywiania. W ramach cyklu lekcji prozdrowotnych, mieli  okazję osobiście zbadać zawartość glukozy w dobrze znanych im produktach i dowiedzieli się jak istotna jest jakość owoców i warzyw, które jemy.

            Tego rodzaju zajęcia są bardzo atrakcyjne dla młodzieży, dlatego wszyscy z wielkim zaangażowaniem pracowali  podczas warsztatów.

             

            Marzena Zaremba

        • REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA
          • REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA

          • W dniu dzisiejszym 17.04.2024 r. na drzwiach sekretariatu oraz na drzwiach wejściowych do przedszkola zostały wywieszone listy dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia do oddziału przedszkolnego.
            UWAGA!
            DZIECKO ZAKWALIFIKOWANE NIE OZNACZA PRZYJĘTE. PODSTAWĄ DO DALSZEGO POSTĘPOWANIA I PRZYJĘCIA LUB NIEPRZYJĘCIA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO JEST ZŁOŻENIE PISEMNEGO OŚWIADCZENIA WOLI W TERMINIE 18-25 KWIETNIA 2024 R.
             (do pobrania w sekretariacie szkoły)

        • PASOWANIE CZYTELNIKÓW
          • PASOWANIE CZYTELNIKÓW

          • 12 kwietnia szkolna biblioteka gościła w swych progach pierwszoklasistów. Uczniowie podczas spotkania z bibliotekarką prześledzili drogę książki od autora do czytelnika. Przypomniano również ważne zasady, których musi przestrzegać każdy czytelnik, obcując z książką. Kulminacyjnym punktem spotkania było pasowania pierwszaków na czytelników. Po powtórzeniu tekstu przysięgi wzorowego czytelnika bibliotekarka przy pomocy najgrubszego tomu encyklopedii pasowała uczniów na czytelników szkolnej biblioteki. Na pamiątkę tego wydarzenia pierwszoklasiści otrzymali dyplomy, przypinki oraz zakładki do książki.

            Należy mieć nadzieję, że będą częstymi gośćmi szkolnej biblioteki i wzorowymi czytelnikami.

             

            Barbara Szymacha

        • PAMIĘĆ  O  KATYNIU
          • PAMIĘĆ  O  KATYNIU

          •     13 kwietnia, obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętniający prawie 22 tysiące polskich obywateli – jeńców wojennych, więzionych w radzieckich obozach, zamordowanych przez Sowietów wiosną 1940 roku w ramach zaplanowanej bezwzględnej akcji eksterminacji polskich elit. Byli to m.in. oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy i uczeni, a także artyści. .

                W  2008 roku została zainicjowana ogólnopolska akcja   „Katyń… Ocalić  Od Zapomnienia”. Posadzono 21, 5 tysiąca dębów, z których każdy ma  przywoływać pamięć zamordowanego oficera lub  policjanta.  Jeden Dąb,  to jedno nazwisko z listy katyńskiej.

                Od 24 maja 2009 r. nasza szkoła opiekuje się dwoma Dębami Katyńskimi, które upamiętniają pułkownika Zdzisława Adamczyka i pułkownika Kazimierza Bartoszyńskiego.

                Uczniowie naszej szkoły  upamiętnili obu bohaterów podczas krótkiego apelu, który pod kierunkiem opiekunki Samorządu Uczniowskiego Iwony Grochowiny  przygotowali harcerze:  druhny -  Zuzanna Kuryłowicz, Zofia Samól, Hanna Gaj, Julia Szymańska, Maja Szymańska, Zuzanna Wysota, Oliwia Danielak oraz druhowie -  Wiktor Orzechowski i Witold Wojtasiński. O oprawę muzyczną na trąbce zadbał uczeń kl. 5 b Maciej Nowak.

             

            Iwona Grochowina

        • Królowa Śniegu
          • Królowa Śniegu

          •          8 kwietnia przedszkolaki z grupy 0a i 0b  wybrały siię do Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy na  spektakl teatralny " Królowa Śniegu ".Dzieci miały po raz kolejny szansę zobaczyć  aktorów z krakowskiego teatru. Królowa śniegu” to jedna z najbardziej znanych bajek Hansa Christiana Andersena.  Opowieść o przyjaźni i miłości, dzięki której można pokonać każde zło. Historia Kaja, porwanego w krainę mrozu przez złą Królową Śniegu oraz Gerdy, która przemierza odległe krainy, aby uratować swego przyjaciela.

            Spektakl teatralny to pobudzająca wyobraźnię adaptacja klasycznej opowieści Andersena wprowadza dzieci w baśniowy świat księżniczek i rozbójników, zwierząt przemawiających ludzkim głosem. To wzruszająca ale i zabawna historia o nieustającej walce dobra ze złem, o sile przyjaźni, wierności i poświęcenia.

            Przedszkolaki były zachwycone postaciami, kostiumami, scenografią a także piosenkami. Do przedszkola dzieci wróciły pełne emocji i wrażeń.

            Justyna Sudoł

        • WYRÓŻNIENIE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE DLA SZKÓŁ "WIOSENNY LAS" 
          • WYRÓŻNIENIE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE DLA SZKÓŁ "WIOSENNY LAS" 

          • Miło mi poinformować, że uczniowie klasy 5a (Zofia Kowalik i Wiktor Łukaszewski) i 5b (Maciej Nowak i Filip Wawro) wraz z nauczycielem biologii/geografii zdobyli wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie dla szkół "Wiosenny las". 

            Do konkursu zgłosiło się około 150 szkół. Organizator konkursu przyznał 1 nagrodę główną oraz 6 wyróżnień. 

            Nasza szkoła znalazła się wśród 6 wyróżnionych szkół w Polsce!!! 

            Ktoś jeszcze nie widział? Zapraszam do obejrzenia wystawy w holu szkoły na parterze! Polecam również zapoznać się z gazetką informacyjną. Instalacja będzie dostępna do 22 kwietnia (Światowy Dzień Ziemi). 

            Aleksandra Warchulska 

            Wyniki Mini- Konkursu dla szkół Wiosenny Las – Działaj z imPETem! (dzialajzimpetem.pl)

        • Z wizytą u „ Królowej Śniegu”.
          • Z wizytą u „ Królowej Śniegu”.

          • 8 kwietnia dzieci z klas Ia, b oraz IIa, b  wybrały się do Gminnego Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy na musical "Królowa Śniegu". Spektakl w wykonaniu aktorów scen krakowskich z najwyższą starannością zrealizował dydaktyczne wartości przeznaczone dla młodego widza. Barwne kostiumy, ruchoma scenografia oraz zróżnicowane efekty specjalne stworzyły magiczny i tajemniczy klimat. Dzieci przez cały czas przedstawienia aktywnie towarzyszyły bohaterce w czasie jej przygód, niejednokrotnie ratując ją z opresji. Poprzez piosenki oraz dialogi w pośredni sposób uczyły się jak rozwiązywać konfliktowe sytuacje, nawiązywać wartościowe przyjaźnie, być asertywnym i odważnym. Baśniową atmosferę spektaklu dopełniały maski sceniczne, wierne kostiumy oraz lalki.

            Dzieci były zauroczone widowiskiem, a ich reakcje w postaci głośnych oklasków i śmiechu świadczyły o tym, że spektakl w pełni trafił w ich gusta.

            Wizyta w teatrze była nie tylko doskonałą rozrywką, ale także cennym doświadczeniem kulturowym dla uczniów. Dzięki spektaklowi "Królowa Śniegu", dzieci mogły lepiej zrozumieć wartość przyjaźni, odwagi oraz pokonywania własnych słabości.

            Mam nadzieję, że tak udane i pouczające przedstawienia będą często gościły na scenach teatralnych, zachęcając zarówno dzieci, jak i dorosłych do refleksji nad wspaniałym światem sztuki.

            Beata Kowalska

        • PRIMA  APRILIS  - PODRÓŻ  DOOKOŁA  ŚWIATA
          • PRIMA APRILIS - PODRÓŻ DOOKOŁA ŚWIATA

          • W Szkole Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim  odbyła się druga edycja Prima Aprilis na wesoło. Tym razem uczniowie klas 4 – 8 „wyruszyli w podróż dookoła świata”.

             Miesiąc wcześniej klasy losowały kraj – lud, za jaki mają się przebrać : klasa 4 a – Hiszpanie, 5a – Peruwiańczycy, 5 b – Indianie, 6 a – Hindusi, 6 b – Meksykanie, 7a – Japończycy, 7 b – Eskimosi, 8 a – Arabowie.

            Przed uczniami i wychowawcami stanęło wyzwanie, z którym wszystkie klasy poradziły sobie bardzo dobrze. Kolorowe stroje, krótkie inscenizacje, muzyka – wszystko zostało perfekcyjnie przygotowane.

            Tak, jak w zeszłym roku, także teraz nasze Panie Woźne wzięły udział w imprezie.

            Nad przebiegiem imprezy czuwał Samorząd Uczniowski, który przygotował pamiątkowe dyplomy i ufundował kolorowe lizaki.

                                                                                             Opiekunka S.U. – Iwona Grochowina

        • Życzenia
          • Życzenia

          • Z okazji  Świąt Wielkanocnych

            składamy najserdeczniejsze życzenia:

            dużo zdrowia, radości, pogody ducha,

            miłości ,wiary i wzajemnej życzliwości

            oraz pięknych chwil spędzonych z bliskimi

            przy świątecznym stole.

             

            Dyrekcja,

            nauczyciele i pracownicy

            SP im. M. Konopnickiej w Ujeźdźcu Wielkim

        • Działaj z imPETem- Wiosenny las w naszej szkole
          • Działaj z imPETem- Wiosenny las w naszej szkole

          • Uczniowie klas 5 wykonali makietę wiosennego lasu, w celu wysłania jej na ogólnopolski mini-konkurs dla szkół. Organizatorem konkursu jest Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań SA. Organizacja ta jest również twórcą całego programu dla szkół "Działaj z imPETem", do którego włączyły się obie klasy 5 naszej szkoły. 

            Dzieci przygotowały wiosenne drzewa z butelek PET, tektury, bibuły. Pojawiały się również liczne dodatki: zwierzęta leśne, jaskinie, skały, drobne krzewy i drzewka, grzyby, kwiaty, rzeka.

            Dekoracja już została wykorzystana w trakcie świętowania Dnia Wiosny. Uczniowie wykorzystają ją również w trakcie Dnia Ziemi, jako dekoracja do przedstawienia "Królewna Śmieszka i Ekoludki" - najpierw zła macocha będzie próbowała zniszczyć nasz wiosenny las. Na pomoc i ratunek przyjdą Ekoludki. Więcej szczegółów na temat przedstawienia i obchodów Dnia Ziemi... wkrótce... 

            W holu szkoły znajduje się również dodatkowy zestaw tablic informacyjnych o tematyce ekologicznej: system segregacji odpadów, prawidłowe utylizowanie butelek plastikowych (PET), informacje nt. niebezpieczeństw wynikających ze spalania śmieci.

            Pojawiły się również fakty i mity na temat zanieczyszczeń powietrza, co należy zrobić gdy pojawi się smog, co oznaczają kolory dymu z komina, jak samemu można ograniczyć zanieczyszczenie powietrza - są to materiały udostępnione nam przez organizatorów programu informacyjnego ESA (Edukacyjna Sieć Antysmogowa).  

            Pełne zaangażowanie w działania z imPETem i SMOGiem. Zapraszam do zapoznania się. 

            Aleksandra Warchulska 

        • Światowy Dzień Zdrowia - 7 kwietnia
          • Światowy Dzień Zdrowia - 7 kwietnia

          • Już wkrótce w naszej szkole obchodzić będziemy Światowy Dzień Zdrowia.

            Uczniowie już dziś mogą zapoznać się z tablicami informacyjnymi w holu szkoły (tuż obok wiosennego lasu).

            Wśród poruszanych tematów są:

            - zdrowa dieta i prawidłowe nawodnienie organizmu,

            - 10 zdrowych przyzwyczajeń do wprowadzenia od zaraz,

            - dbałość o aktywność fizyczną,

            - zalety pozostawania offline,

            - inne nazwy, pod którymi może ukrywać się cukier w żywności,

            - informacje na temat zgubnych skutków picia energetyków i alkoholu, palenia papierosów i zażywania narkotyków.

            Zapraszam do zapoznania się z prezentowanymi infografikami. Źródłem treści jest Kampania "Zdrowie? Ogarniam TO! - Planuję Długie Życie". Kampania wspierana jest przez Ministerstwo Zdrowia i Narodową Strategię Onkologiczną (NSO).

            W ramach kampanii wszyscy uczniowie klas 5-8 w trakcie lekcji biologii poznają Ogara i Rogala. Ogar totalnie ogarnia zdrowe klimaty, a Rogal... cóż, stara się nadążyć, choć czasem mu nie wychodzi. Dzieci razem z nimi zgłębią sekrety zdrowego jedzenia, walkę z używkami i moc, jaką ma regularna aktywność fizyczna.

            Już wkrótce ... Śmiech gwarantowany, a przy okazji solidna porcja zdrowych porad i podpowiedzi.  

            Aleksandra Warchulska

        • WIELKANOCNE KOLOROWANIE
          • WIELKANOCNE KOLOROWANIE

          • Żeby poczuć porzedświąteczny nastrój  szkolna biblioteka zaprosiła uczniów klas 1-3 na wielkanocne kolorowanie. Do wyboru nasi najmniejsi czytalnicy maja kilkanaście wzorów malowanek z motywami świątecznymi. Frekwencja przerosła nasze oczekiwania, musiałyśmy więc zaaranżować dodatkowe miejsca pracy – co zresztą widać na załaczonych zdjęciach ;-). Dzieci świetnie się bawiły i już pytaja o kolejne zabawy z kolorowankami.

            Wszystkim naszym czytelnikom – tym dużym i tym małym – życzymy Świąt tak pięknych i kolorowych jak ich rysunki !!!

            Barbara Szymacha

            Katarzyna Żebrowska

        • WITAJ WIOSNO ... NA SPORTOWO!
          • WITAJ WIOSNO ... NA SPORTOWO!

          • Tradycyjnie z okazji pierwszego dnia wiosny w szkole zostały zorganizowane zawody sportowe. Pani Mariola Eilmes i pan Emilian Pasternak przygotowali interesujące rozgrywki sportowe. Nie zabrakło zadań indywidualnych i zespołowych. Do rywalizacji stanęły klasy IV-VII wraz z wychowawcami.

            Uczniowie i nauczycieli musieli wykazać się sprawnością fizyczną jak i wiedzą z zakresu: sportu, bajek, wiedzy ogólnej oraz wiedzy dotyczącej szkoły.

            Zaangażowanie uczniów i uśmiech na ich twarzach świadczyły o wyjątkowo dobrej zabawie. WSZYSCY TEGO DNIA ZOSTALI ZWYCIĘZCAMI!

            Puchary powędrowały do klasy 7a i b, 5a oraz 6b. Organizatorzy osłodzili uczestnikom ten dzień, wręczając każdej klasie dyplom i słodki upominek.

            Dziękujemy wszystkim za miło i wesoło spędzony czas.

             

            Danuta Kowal-Woźniak

        •    Żegnaj zimo, witaj wiosno!!!
          •    Żegnaj zimo, witaj wiosno!!!

          • Z takimi okrzykami uczniowie edukacji wczesnoszkolnej pożegnali zimę, a przywitali wiosnę.

            21 marca barwnym korowodem z Marzanną na czele wyruszyli na długi spacer po okolicy aby oznajmić mieszkańcom o nadejściu wiosny.

            W rękach trzymali piękne kwiaty zrobione z bibuły a na głowach kwieciste wianuszki. Śpiewali piosenki o wiośnie.

            Po przyjściu na teren szkoły okrzykami pożegnali zimę, którą delegacja uczniów zamknęła w ciemnej piwnicy.

             

             M.Smakowska

             

                                   

                

        • Światowy Dzień Zespołu Downa
          • Światowy Dzień Zespołu Downa

          •     21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny i dzień wagarowicza. To również Światowy Dzień Zespołu Downa. To nie jest przypadkowa data - osoby z tą chorobą w 21. parze chromosomów mają trzy chromosomy, zamiast dwóch.

            Przyłączyć się do świętowania można w bardzo różny sposób. Nasza szkoła wybrała kolorowe skarpetki.

               Prawie wszyscy uczniowie spisali się na medal !!!

             

            Samorząd Uczniowski

        • DZIEŃ GRAMATYKI
          • DZIEŃ GRAMATYKI

          •  04 marca 2024, obchodzimy Dzień Gramatyki, święto mające na celu podkreślenie znaczenia gramatyki w naszym codziennym życiu i edukacji.

            Gramatyka to zbiór reguł i struktur rządzących językiem. Bez niej, nasza komunikacja byłaby chaotyczna i nieefektywna.

            Gramatyka jest kluczowa dla zrozumienia kontekstu i znaczenia słów i zdań, co jest ważne dla nauki nowych języków.

            Z tej okazji szkolna biblioteka ogłosiła konkurs na wykonanie wizytówki wybranej części mowy lub zdania. Podczas oceny prac były brane pod uwagę walory estetyczne, pomysłowa szata graficzna i zawartość merytoryczna.

            Laureatami zostali:

            I miejsce – Maja Szymańska

            II miejsce – Zuzanna Kuryłowicz

            II miejsce - Zofia Samól i Patryk Gogacz.

            Zwycięzcom składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursowych zmaganiach.

             

            Barbara Szymacha

        • Gala przyznania stypendiów im. Jana Pawła II oraz Stypendia Burmistrza Gminy Trzebnica
          • Gala przyznania stypendiów im. Jana Pawła II oraz Stypendia Burmistrza Gminy Trzebnica

          • W poniedziałek 18 marca w GOK-u zostały wręczone stypendia im. Jana Pawła II oraz Stypendia Burmistrza Gminy Trzebnica.  Z naszej szkoły wyróżniono Valerię Zadoianiuk i Szymona Włodarczyka,   w roku szkolonym 2022/2023 otrzymali na świadectwie  wzorową ocenę z zachowania oraz wysoką średnią ocen. Pod uwagę brane były również  wyniki w konkursach oraz zaangażowanie w akcje charytatywne i społeczne. Celem wsparcia finansowego jest pomoc w dalszym rozwoju zainteresowań i osiągnięć w nauce wyróżnionych dzieci i młodzieży.  Nasi uczniowie w towarzystwie swoich rodziców odebrali swoje wyróżnienia z rąk Burmistrza Trzebnicy Marka Długozimy. 

            Serdecznie gratulujemy Szymonowi i Valerii i życzymy dalszych sukcesów!

            Katarzyna Żebrowska

        • XXIII Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Dziecięcej
          • XXIII Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Dziecięcej

          • 13 marca w SP nr 2 w Trzebnicy odbył się XXIII Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Dziecięcej klas II.21 uczniów z powiatu trzebnickiego recytowało wiersze najbardziej znanych polskich poetów o zwierzętach.

            Naszą szkołę reprezentowała Hanna Bachanek - uczennica klasy II a, która zaprezentowała wiersz Jana Brzechwy  "Żuraw i czapla". Swoim pięknym występem Hania zajęła V miejsce.

            Gratulujemy Hani i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.

            K. Maj