Edukacyjna Sieć Antysmogowa to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.
Pierwszym krokiem naszej szkoły w programie było pojawienie się miernika pyłów zawieszonych, z którego dane wyświetlane są na monitorze w szkole oraz dostępne na stronie esa.nask.pl.
Kolejnym założeniem programu były szkolenia dla nauczycieli koordynatorów, w trakcie których zyskałam wiedzę na temat nowoczesnej edukacji ekologicznej. Zasoby projektu ESA to bardzo rozbudowana platforma e-lekcji i interaktywnych zajęć dla uczniów, z możliwością dostosowania do poziomu wiekowego, jak i indywidualnych możliwości i potrzeb poszczególnych grup dzieci.
Po wybraniu odpowiednich materiałów, dostosowaniu ich do poziomu i wieku dzieci, przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne w ramach projektu ESA. Każdy uczestnik mógł znaleźć odpowiedzi na trzy główne pytania:
- Skąd bierze się smog?
- Jak wpływa na nasze zdrowie?
- Co każdy z nas może zrobić dla poprawy jakości powietrza?
W minimum 80% klasach odbyły się pojedyncze zajęcia nawiązujące do tematu edukacji antysmogowej. W każdej klasie odnoszono się do pomiarów jakie prowadzi placówka (wykorzystanie tablicy edukacyjnej w szkole), by uczniowie mogli na bieżąco obserwować, w jakim stopniu problem zamieszczonego powietrza dotyczy ich najbliżej okolicy. Ważne również było wskazanie możliwości wykorzystania informacji z pomiarów w codziennym życiu: decyzja o podjęciu aktywności fizycznej na zewnątrz, o skróceniu przebywania na powietrzu w danym czasie, o zastosowaniu odpowiednich środków ochrony czy higieny po powrocie do domu. Ważne również były przemyślenia uczniów nt. możliwości poprawy jakości powietrza.
Klasy 5-6 skupiły się na przyczynach smogu oraz działaniach, które mogą zapobiegać pogorszeniu stanu środowiska. Uczniowie klas 7-8 pracowali nad mitami i faktami dotyczącymi zanieczyszczeń powietrza oraz smogu.
Każde zajęcia kończyły się krótkim testem dla uczniów, który wszyscy uczestnicy zaliczyli pozytywnie i otrzymali stosowne certyfikaty.
I miejsce zajęła klasa 7a.
II miejsce - z tą samą ilością punktów otrzymały klasy 5a i 6a.
III miejsce należy dla klasy 8a.
Gratuluję wszystkim uczestnikom.
Z projektem zapoznani zostali również rodzice i nauczyciele uczący w szkole, poprzez rozesłanie im wiadomości i plakatów.
Zachęcam całą społeczność szkolną do zgłębienia tematu, zastanowienia się nad tym jaki mamy wpływ na jakość powietrza, którym oddychają nasze dzieci. Uczniowie mieli wiele przemyśleń i watpliwości co do metod ogrzewania swoich domów. Myślę, że jest to temat otwarty, również do rozmów w domach, byśmy wszyscy mogli żyć w zdrowiu i cieszyć się czystym powietrzem.
Aleksandra Warchulska