Uprzejmie informujemy, że uruchomiona została wirtualna biblioteka.
Biblioteka dostępna jest pod adresem
Życzymy miłej lektury.
Nauczyciele
Uprzejmie informujemy, że uruchomiona została wirtualna biblioteka.
Biblioteka dostępna jest pod adresem
Życzymy miłej lektury.
Nauczyciele
Razem możemy więcej!
Pod takim hasłem w listopadzie w ZS w Ujeźdźcu Wielkim przeprowadzono cykl zajęć promujących ogólnopolską akcję KOMÓRKOMANIA.
Nasi uczniowie zostali NASZPIKOWANI wiedzą na temat fundacji DKMS, której misją jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku.
Podsumowaniem zdobytej wiedzy były plakaty zachęcające potencjalnych dawców do rejestrowania się w bazie DKMS wykonane przez naszą młodzież.
Katarzyna Żebrowska
„Co to będzie, co to będzie…!??”Takie oto pytanie zadawaliśmy sobie przed inscenizacją Dziadów, którą uczniowie szkoły w Ujeźdźcu Wielkim mieli okazję obejrzeć dnia 23.11.2017r. w Trzebnickim Centrum Kultury i Sportu.
Niełatwo jest, w atrakcyjny dla młodego widza sposób, ukazać na scenie przycmentarną kaplicę, w której gromadzą się mieszkańcy wsi, aby odprawiać słowiański obrzęd dziadów poświęcony duszom zmarłych. Aktorom spektaklu udało się to jednak w sposób wręcz mistrzowski.
Wspaniałe użycie światła, dźwięku, gry cieni i innych efektów specjalnych tworzyły niezwykłą atmosferę ciemnej nocy, w czasie której Guślarz wzywa „czyśćcowe duszeczki”, które nie mogą zaznać wiecznego spoczynku.
Napięcie i groza potęgowane były jeszcze poprzez niespodziewane pojawianie się aktorów wśród publiczności.
Uczniowie naszej szkoły byli pod ogromnym wrażeniem. Nieoczekiwane i pełne napięcia sceny szczególnie utrwaliły się w pamięci młodej publiczności.
Dzięki tak emocjonującym obrazom młodzież miała możliwość pełniejszego zrozumienia idei i problematyki utworu naszego wielkiego wieszcza.
Katarzyna Żebrowska
W czwartek – 23.11.2017 roku, uczniowie klas czwartych i piątych ze szkoły w Ujeźdźcu Wielkim wyruszyli na kolejną, pełną wrażeń wycieczkę edukacyjną do Wrocławia. Pierwszym punktem było zwiedzenie obiektu, który w roku 2006 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Hala Stulecia to unikatowe miejsce, w którym organizowane są wystawy, konferencje, wydarzenia sportowe i kulturalne. To właśnie tu moskiewska rewia na lodzie zaprezentowała baśniowe widowisko oparte na motywach jednej z najsłynniejszej baśni autorstwa H. Ch. Andersena – Królowa Śniegu. Orginalne przedstawienie wywarło ogromne wrażenie na młodych widzach. Opowieść o Kaju i Gerdzie zawierała doskonałą i orginalną oprawę muzyczną opracowaną przez Olgę Kondraszową oraz choreografię pełną popisów indywidualnych zawierających trudne elementy jazdy figurowej na lodzie. Spektakl miał bogatą scenografię, wspaniałe kolorowe kostiumy, dekoracje, światła oraz efekty pirotechniczne. Każdy z widzów był pod wielkim wrażeniem całego wydarzenia a wykonawcy otrzymali gromkie brawa.
Katarzyna Kwiatkowska
22 listopada uczniowie klas 0 w trzebnickim kinie obejrzeli spektakl teatralny przygotowany przez Teatr Współczesny z Krakowa pt. "Kraina Lodu". To autorska inscenizacja oparta na motywach jednego z najpopularniejszych animowanych filmów ostatniego okresu – „Krainy Lodu” i oryginalnej adaptacji baśni Hansa Christiana Andersena „Królowa Śniegu”. Zimowa opowieść z pięknie skomponowanymi aranżacjami muzycznymi wprowadziła dzieci w baśniowy świat księżniczek, rozbójników i zwierząt przemawiających ludzkim głosem. To historia księżniczki, która wyrusza w poszukiwania swojej siostry do lodowego pałacu. W czasie wędrówki pomagają jej życzliwy Bałwanek, Renifer i Jakub. To dzięki nim księżniczce udaje się odnaleźć zaginioną siostrę, a widzowie poznają co to radość, cierpienie, nadzieja i tęsknota.
Spektakl bardzo często opierał się na interakcji aktorzy- najmłodsi widzowie i był dla dzieci zabawny, ale też wzruszający. Przedszkolaki nagrodziły występ gromkimi brawami.
Beata Wyszyńska-Borys
Na przełomie października i listopada w przedszkolu zorganizowano konkurs plastyczno-techniczny "Liściaki". Zadaniem dzieci było przygotowanie jesiennych prac z wykorzystaniem liści i innych różnorodnych materiałów plastycznych. Prace były bardzo pomysłowe i wybór najlepszych nie był łatwy. Komisja konkursowa zdecydowała, że I miejse w konkursie zajęli Jaś Garliński, Miłosz Jaworowski, Maja Szymańska i Ania Reszka. Na II miejsce zasłużyli Zosia Pietras, Zuzia Kuryłowicz, Emilia Wyka i Zuzia Dąbek. III miejsce przyznano pracy Zosi Dziczek, Julki Świnogi, Patryka Gogacza i Hani Gniłki. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, książeczki z bajkami i domino a pozostali uczestnicy konkusu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wszystkim przedszkolakom dziękujemy za trud włożony w wykonanie pracy i gratulujemy wyobraźni i kreatywności.
Beata Wyszyńska-Borys
W wyniku szkolnego konkursu wiedzy o św. Jadwidze Śląskiej została wyłoniona reprezentantka naszej szkoły – Kinga Kozakiewicz, uczennica klasy VII a, która będzie reprezentować szkołę 24 listopada w etapie powiatowym konkursu w Trzebnicy. Pozostałe uczestniczki również bardzo ładnie poradziły sobie z testem składającym się z 30 otwartych i zamkniętych zadań. Drugie miejsce zdobyła Hania Zielińska, trzecie Wiktoria Budziak, a czwarte Alicja Janusz.
Gratulujemy wszystkim uczestniczką i życzymy dalszych sukcesów.
Iwona Mędryk
99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie z Zespołu Szkół w Ujeźdźcu Wielkim uroczyście obchodzili uczestnicząc we wspaniałej akademii przygotowanej przez klasę VII b pod kierunkiem pani Iwony Grochowiny i pana Macieja Bartoszka.
W scenerii wspomnień uczniowie opowiadali o heroicznych walkach młodych ułanów, którzy niejednokrotnie poświęcili życie za wolność Ojczyzny-Polski pokazując swój patriotyzm i bohaterstwo pod wodzą Józefa Piłsudskiego. W piękny symboliczny sposób pokazali ”oblicza polskiej niewoli”, która tak ogromnie ciążyła naszej Ojczyźnie przez wiele lat. Widzowie, zarówno starsi i młodsi, z ogromnym zainteresowaniem oglądali prezentację multimedialną przenosząc się tym samym po ścieżkach historii do roku 1918, w którym to nasz Kraj stał się niepodległy po 123 latach niewoli. Wzruszające sceny przeplatane były narodowymi pieśniami patriotycznymi.
Młodzi artyści uświadomili zebranym, że idea patriotyzmu kultywowana jest po dziś dzień nawet wśród najmłodszych obywateli Polski, którzy świadomie, na zadane pytanie: „Kim Ty jesteś?” - odpowiadają pewnie i stanowczo: „POLAK MAŁY”!!!.
To również pokazuje nam jak wielkie znaczenie ma dla nas życie w wolnej i niepodległej Polsce.
Adrianna Pieczykolan
Uczniowie z Zespołu Szkół w Ujeźdźcu Wielkim w składzie: Łukasz Ordon, Damian Prus, Alicja Garlińska, Joanna Gogacz, Nikola Muszkiewicz, Bartosz Gaj, Błażej Mielnik, Magdalena Reptak, Alicja Reptak, Patrycja Reptak uczestniczyli w Gminnych Obchodach Święta Odzyskania Niepodległości w Trzebnicy wraz dyrekcją szkoły oraz władzami miasta.
Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach.
9 listopada 2017r. uczniowie klas I –III Szkoły Podstawowej wzięli udział w uroczystym apelu z okazji zbliżającego się święta. Program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy IIIa i IIIb wprowadził zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Duży nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Wskazano, że i my w obecnych czasach musimy kochać i troszczyć się o naszą ojczyznę. Pięknie zaśpiewane przez dzieci pieśni patriotyczne uświetniły apel.
Małgorzata Smakowska
Małgorzata Kowal
Jak co roku w listopadowe dni uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wspominają patronkę naszej szkoły - Marię Konopnicką. Konkurs recytatorski ma na celu propagowanie twórczości znakomitej poetki wśród najmłodszych uczniów. Najpierw odbyły się konkursy klasowe, a poźniej najlepsi recytatorzy prezentowali swoje umiejętności na etapie szkolnym, który odbył się 9 listopada 2017 r.
Oto wyniki konkursu:
Klasy I:
I miejsce - Radosław Lajcht
II miejsce - Karol Piasecki
III miejsce - Oliwia Rak
Klasy II:
I miejsce - Paulina Dydacka, Kornelia Cajder
Klasy III:
I miejsce - Jakub Galinowicz
II miejsce - Zofia Ćwiertniak, Mikołaj Laszczak
III miejsce - Alan Malesa, Martyna Izydorczyk
Zwycięzcy konkursu otrzymali piękne książki ufundowane przez Radę Rodziców a pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i włożony trud, a także zapraszamy za rok do kolejnej edycji konkursu.
Organizatorzy:
Krystyna Maj
Małgorzata Smakowska
W dniu 6 .11.2017 r. odbył się w naszej szkole projekt edukacyjny pt "Sierżant Uśmiech" skierowany do uczniów klas I. Zajęcia zostały poprowadzone przez pracownika Straży Miejskiej w Trzebnicy.
Dzieci podczas prelekcji poznały zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Pierwszoklasiści otrzymali odblaski oraz książeczki autorstwa trzebnickiej bajkopisarki Pani Wiesławy Kucięby, która w wesołej rymowance - komiksie, uczy jak bezpiecznie poruszać się w drodze do i ze szkoły.
Ciekawe i pouczające spotkanie na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów.
Marzena Nasiłowska
W październiku 2017 roku w Szkole Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim został ogłoszony plastyczny konkurs: ,,Mój różaniec”. Uczniowie wykonywali pracę przestrzenną z materiałów trwałych. Prace były oceniane w kategorii: kl. I – III i IV – VII. Z klas I-III wpłynęło 11 prac, a z klas IV – VII: 5 prac. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami, a laureaci dodatkowo drobnymi nagrodami.
Wyniki:
kl. I – III
I miejsce: Konrad Samulski i Radosław Lajcht kl. I a
II miejsce: Karol Piasecki i Hubert Świątek kl. I a
III miejsce: Paulina Zaborowska kl. I a
kl. IV – VII
I miejsce: Agata Lajcht kl. V a i Magdalena Mielnik kl. IV b
II miejsce: Alicja Wilk kl. IV b
III miejsce: Barbara Wilk kl. V a
Wyróżnienie: Marcel Gryglewicz kl. V a
Gratulacje dla zwycięzców!
Iwona Mędryk
31 października uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wybrali się do Trzebnicy na spektakl teatralny „Karolcia” przygotowany przez Teatr Profilaktyczny Alert z Wrocławia. Przedstawienie zostało zrealizowane na podstawie książki Marii Krügier pt. „Karolcia”. Spektakl opowiadał o dziewczynce, która w czasie przeprowadzki znajduje niebieski koralik, dzięki któremu Karolcia wraz ze swoim kolegą Piotrem przeżywała wiele ciekawych i zabawnych przygód. Przygody bohaterów uczyły młodego widza, że warto pomagać innym. Bohaterowie spektaklu przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, podkreślali jak ważne dla bezpieczeństwa pieszych na drodze są światełka odblaskowe. Przypomnieli, co oznaczają niektóre znaki drogowe, a także pod jakie numery alarmowe należy zadzwonić w różnych zagrożeniach. Uczniom podobało się przedstawienie, przepiękne dekoracje oraz oprawa muzyczna.
Krystyna Maj
W ubiegły wtorek 24 października 2017r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w sztuce teatralnej opartej na podstawie książki Antoine'a de Saint-Exupéry'ego pt. Mały Książę.
Jest to ponadczasowa opowieść o życiu, miłości i przyjaźni oraz o poszukiwani własnej drogi. Wraz z aktorami szukaliśmy odpowiedzi na pytania czy można śladami Małego Księcia dotrzeć do swojej Róży? Czy spacer po niebie pełnym gwiazd, spotkania z kolejnymi postaciami, aż w końcu dotarcie na Ziemię i spotkanie mądrego lisa pozwolą poznać sens więzi między ludźmi, sens przyjaźni i pomyśleć nad tym, co w życiu najważniejsze? Spektakl ten był fantastyczną podróżą po pięknej i bezkresnej przestrzeni, która odbyła się nie tylko na scenie, ale i w nas samych.
Katarzyna Żebrowska
Adrianna Pieczykolan - Gorazdowska
18 października 2017r. 50 uczniów naszej szkoły, z klas IV-VII SP uczestniczyło w „Biegach na orientację”, które odbyły się w Trzebnicy.
Nasi uczniowie wśród prawie 450 uczestników pokazali się z bardzo dobrej strony, ambitnie i dzielnie walczyli z rówieśnikami ze szkół z powiatu trzebnickiego, w swoich kategoriach wiekowych.
I miejsce zajęli Patrycja Reptak (IVb) oraz Krzysztof Cieśla (IVa)
II miejsce zajęła Jagoda Reka (IVa),
Wszyscy zostali nagrodzeni medalami, dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi.
Gratulujemy!!!
Emilian Pasternak
Mariola Eilmes
18 października najmłodsze przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego odwiedziły Papugarnię "Kubuś & Endriu" w Obornikach Śląskich, gdzie mogły z bliskiej odległości podziwiać różne gatunki papug i karmić je. Po wizycie w Papugarni dzieci z rodzicami znakomicie bawiły się w "Dziecięcej Remizie" w Trzebnicy. Dzień później swoją wycieczką do kina w Koronie i Parku Rozrywki Bobolandia we Wrocławiu miały klasy 0. Przed projekcią filmu "Emotki" dzieci wzięły udział w prelekcji na temat dobrych manier i właściwego zachowywania się. Rozwiązywały różne zadania i quizy, a w nagrodę otrzymały kolorowanki i naklejki. Przedszkolaki, które chętnie zgłaszały się i udzielały prawidłowych odpowiedzi dostały też w nagrodę kolorowe książeczki. Po filmie wszystkie przedszkolaki wspaniale bawiły się w Bobolandi i wróciły do domów zadowolone i pełne wrażeń.
Beata Wyszyńska-Borys
17 października 2017r – to „nauczycielski dzień” w naszej szkole. Uroczystą akademią obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, którą przygotowały klasy II gimnazjum, klasa IV b i VIIb.
Uczniowie w przezabawny sposób ukazali nam dzień ze szkolnego życia nauczyciela skupiając się na lekcji języka polskiego. Rozbawiona publiczność mogła poznać dzięki temu komiczne i niewiarygodne skojarzenia uczniów z poszczególnymi zagadnieniami gramatycznymi i leksykalnymi.
Punktem kulminacyjnym uroczystości było wręczenie nauczycielom zwycięskich szarf w poszczególnych kategoriach: „Krejzol Roku”, „Uśmiech Roku”, „Mistrz Ciętej Riposty”, „Modniś roku”, „Żyleta Roku”, „Luzak Roku”, „Dowcipniś Roku”, „Nauczyciel Roku” oraz „Szef Roku”. Wzbudziło to nie lada emocje wśród grona pedagogicznego i ogrom radości wśród uczniów.
Na zakończenie swoimi umiejętnościami pochwalił się chór uczennic z klasy VIIb.
Nad całą oprawą artystyczną opieką sprawowali pani Małgorzata Tarka oraz pan Emilian Pasternak wraz z Samorządem Uczniowskim
Adrianna Pieczykolan
13 października 2107r to wyjątkowy dzień w Ujeźdźcu Wielkim. W tym dniu odbyła się uroczysta akademia z okazji obchodów Święta Szkoły – Gimnazjum i Szkoły Podstawowej , której patronką jest sławna pisarka i poetka Maria Konopnicka. Jako wielka miłośniczka dzieci większość swojej twórczości poświęciła najmłodszym.
Toteż i w dniu dzisiejszym głównymi bohaterami uroczystości byli najmłodsi uczniowie - pierwszoklasiści, którzy pasowani byli na na prawowitych uczniów Szkoły w Ujeźdźcu Wielkim.
Składając przysięgę dzieci zobowiązały się do przestrzegania zasad moralnych godnych Małego Polaka.
Uroczystość oprawiona była w programy artystyczne w wykonaniu klas SP i gimnazjalnych pod kierunkiem pani Barbary Szymachy oraz Katarzyny Żebrowskiej. Zgromadzeni goście i publiczność mieli okazję przenieść się ze współczesności do czasów życia Marii Konopnickiej, poznać jej życie i inspiracje twórczości autorki. Dzięki temu wszyscy mogliśmy zrozumieć fenomen twórczości patronki naszej szkoły.
Najmłodsi uczniowie również pochwalili się swoimi umiejętnościami artystycznymi śpiewając piosenki i recytując wierszyki. Panie wychowawczynie – pani Beata Kowalska i pani Marzena Nasiłowska odebrały piękne upominki dla swoich wychowanków.
Całość akademii została nagrodzona gromkimi brawami, co świadczy tylko o jej wysokim poziomie artyzmu.
Wśród gości mogliśmy przywitać licznie przybyłych rodziców, panią naczelnik ZAPO - Krystynę Haładaj, proboszcza parafii w Koczurkach – ks. Krzysztofa Dornę, lekarza rodzinnego z Ośrodka Zdrowia pana doktora Zimocha oraz dyrektorów gminnych placówek oświatowych.
Adrianna Pieczykolan
W ramach zajęć na temat zdrowego odżywiania się w piątek - 6 października w przedszkolu świętowano "Dzień jabłka". Tego dnia dzieci przyszły do szkoły ubrane na czerwono, a na głowach nosiły zielone opaski z czerwonym jabłuszkiem. Głównym celem jabłkowej uroczystości było zachęcenie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów, jako źródła witam, uświadamianie przedszkolakom wartości odżywczych owoców, wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania się, integracja grup oraz dostarczenie dzieciom radości ze wspólnej zabawy. Każda grupa zorganizowała w sali jabłkowy poczęstunek. Dzieci przyniosły dżemy jabłkowe, soki, kompoty, musy i chipsy z suszonych jabłek. Mamy upiekły pyszne szarlotki, którymi dzieci częstowały i chętnie się zajadały. Głównym punktem święta jabłka było spotkanie się wszystkich przedszkolaków na hali sportowej, na której wszyscy wesoło się bawili. Były zabawy w kole, recytacje wierszyków, owocowe pociągi, ilustracje ruchowe piosenek, radosne okrzyki i zabawy sprawnościowe. Jabłkowy dzień bardzo podobał się dzieciom, był słodki i pełen radosnej zabawy.
Beata Wyszyńska-Borys
03 października 2017 r. odbyła się klasowa impreza, której uczestnikami byli w roli gości – chłopcy, a w roli gospodyń spotkania dziewczyny wraz z wychowawczynią.
Na początku dziewczyny zaśpiewały nam sto lat i wręczyły przewodniczącemu klasy Błażejowi Dufratowi dużą laurkę z życzeniami.
Następnie każdy męski przedstawiciel klasy dobrowolnie poddał się zabiegom upiększającym, polegającym na makijażu oblicza.
Następnie odbyło się wręczenie prezentów. Otrzymaliśmy białe koszulki z odręcznymi
napisami. Po rozdaniu prezentów przyszedł czas na konkursy. Było ich bardzo dużo, a każdy wywoływał wiele emocji. Wymienić tu należy: chodzenie na szpilkach, układanie fryzury i robienie makijażu dziewczynom, tańczenie kankana, jedzenie na czas, picie soku z cytryny, malowanie paznokci, robienie balonów, jedzenie śmietany czy spacer z jajkiem.
Impreza była bardzo udana. Chłopcy byli bardzo zadowoleni z prezentów oraz
atrakcji przygotowanych przez klasowe koleżanki. Moim zdaniem dziewczyny spisały sie na medal.
Adam Józefiak
Powered by aSc EduPage