• XVII FESTIWAL NAUKI

            22 września 2014 r. młodzież naszego gimnazjum, uczestnicząca w projekcie „Z edukacją w przyszłość”,  miała możliwość uczestniczenia w XVII Dolnośląskim Festiwalu Nauki we Wrocławiu. Uczniowie klas III wraz z p. Danutą Kowal-Woźniak przysłuchiwali się Debacie Oksfordzkiej na Politechnice Wrocławskiej, która była imprezą wiodącą na tejże uczelni. Debata: „Na ścieżkach rozumu – czy humanista może zostać inżynierem?”, polegała na tym, że dwa zespoły, licealiści z Wrocławia i Jeleniej Góry, prowadziły spór na podany wcześniej temat. Jakość argumentów i talent adwersarzy oceniała Rada Mędrców, w skład której weszli rektorzy wrocławskich uczelni. Marszałkiem debaty miał być prof. Jan Miodek, którego dzielnie zastąpił dr hab. Bogusław Bednarek.

            Grupa uczniów klas I i II pod opieką P. K. Żebrowskiej obejrzała spektakl „Pierwszy człowiek świata” przygotowany przez PWST. Uczniowie pełni wrażeń i nowych pomysłów powrócili do szkoły.

          • Szkoła Podstawowa w Ujeźdźcu Wielkim zdobywcą 1 miejsca

            w ogólnopolskim konkursie „Ortograffiti w mojej szkole”

            W maju tego roku wydawnictwo OPERON ogłosiło konkurs na przygotowanie filmu lub plakatu reklamujacego serię zeszytów ćwiczeń, które realizują program edukacyjno - terapeutyczny wspomagający utrwalanie zasad ortograficznych oraz wyrabiających nawyk starannego i estetycznego pisma u  naszych uczniów.
            Wpłynęło aż 87 prac konkursowych! Najwięcej ze szkół podstawowych, ale niemało też z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
            Wśród nich znalazły się trzy ze Szkoły Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim.
            Film  uczniów klasy 5 - Dominiki Nity, Łukasza Ordona i Cezarego Gajdy, nakręcony pod kierunkiem pani Barbary Szymachy - zdobył
            1 miejsce w tym ogólnopolskim konkursie.
            Filmy uczennic klasy 4 - Katarzyny Frankowskiej, Martyny Adamczyk, Nikoli Muszkiewicz i Karoliny Czerniak, nakręcone pod kierunkiem pani Katarzyny Żebrowskiej - zdobyły wyróżnienia.
            Wszyscy finaliści otrzymają cenne nagrody, które pomogą im w dalszym rozwijaniu ich warsztatu pisarskiego!

            Zachęcamy do oglądania naszych filmów na stronach:

            http://www.ortograffiti.pl/Aktualnosci-Ortograffiti/Konkurs-Ortograffiti-w-mojej-szkole-./Szkola-Podstawowa-im.-Konopnickiej-w-Ujezdzcu-Wielkim

            http://www.ortograffiti.pl/Aktualnosci-Ortograffiti/Konkurs-Ortograffiti-w-mojej-szkole-./Szkola-Podstawowa-w-Ujezdzcu-Wielkim 
             

          • Uczniowie z Niemiec w Zespole Szkół w Ujeźdźcu Wielkim

             

            W dniach od 26.05 do 30.05.2014 r. Zespół Szkół w Ujeźdźcu Wielkim gościł uczniów z Niemiec z partnerskiego miasta Kitzingen. Jest to już szósty rok spotkań czyli trzeci cykl zamykający wymianę trwającą  od 2009 roku. Uczniowie z Niemiec bardzo chętnie przyjeżdżają do Polski i uczestniczą w zajęciach szkolnych, poznają ciekawe tereny Dolnego Śląska. Mieszkajac u polskich rodzin podkreślają nieustannie zalety polskiej  gościnności i otwartości.

            Młodzież niezmiernie szybko integruje się i nie mając bariery językowej natychmiast znajduje nić porozumienia. Uczestnicy wymiany poznają kulturę i obyczaje kraju, uczą się samodzielności i kreatywności oraz kształcą swoje umiejętności językowe. Rodziny goszczące uczniów niemieckich wraz z młodzieżą w wolnym czasie organizowali także zajęcia we własnym zakresie.

            W planie tegorocznej wymiany polsko-niemieckiej, pod opieką pani Adrianny Pieczykolan – Gorazdowskiej i Katarzyny Żebrowskiej było zwiedzanie bazyliki św. Jadwigi, wyjazd do stolicy Dolnego Śląska –Wrocławia oraz przejście podziemiami Twierdzy Kłodzkiej w poszukiwaniu śladów bytności wojsk pruskich na ziemiach polskich.

            Czas spotkania upłynął niestety bardzo szybko. Miła i rodzinna atmosfera dała się odczuć do samego końca, kiedy to pożegnaniu niejednokrotnie towarzyszyły łzy. W wyniku corocznych spotkań młodzieży z Ujeźdźca Wielkiego i Kitzingen zawiązują się przyjaźnie, które trwają latami.

            Uczniowie w imieniu rodziców, dyrekcji szkoły w Ujeźdźcu Wielkim i nauczycieli wymiany pragną serdecznie podziękować Panu Burmistrzowi Markowi Długozimie za zapewnienie wsparcia finansowego udzielanego nam przez wszystkie lata. Wydatki związane z wyminą częściowo dofinansowane zostały z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.

          • Wymiana młodzieży w Kitzingen.

          •  W ramach współpracy Trzebnicy  z bawarskim miastem Kitzingen w dniach 13 – 17 maja 2013 r. odbyła się wymiana młodzieży z Gimnazjum w Ujeźdźcu Wielkim i uczniów Szkoły Frieriech – Bernbeck Schule w Kitzingen.

            Wycieczka naszych podopiecznych była piątym z kolei spotkaniem polskich uczniów z  ich niemieckimi rówieśnikami. Podczas pobytu w Kitzingen uczniowie Gimnazjum z Ujeźdźca Wielkiego mieszkali u niemieckich rodzin, uczęszczali na zajęcia szkolne i brali udział  
            w wycieczkach, które miały wzbogacić ich wiedzę i udoskonalić umiejętność posługiwania się językiem niemieckim. Nasi uczniowie niemal natychmiast zintegrowali się z młodzieżą niemiecką, pokonując tym samym barierę językową i nawiązując trwałe przyjaźnie. Ważnym punktem wizyty było uroczyste spotkanie w Ratuszu, w którym udział wzięły władze miasta
            i szkoły w Kitzingen oraz rodziny goszczące naszych uczniów, gdzie otrzymaliśmy w dowód uznania dla naszych starań o podtrzymanie polsko – niemieckiej współpracy Gołębia Pokoju – symbolu jedności i wolności. Gołąb ten jest przekazywany władzom miast partnerskich Kitzingen, w tym także Trzebnicy, jako symbol Zjednoczonej i Wolnej Europy.

            Uczniowie Gimnazjum z Ujeźdźca Wielkiego przekazali ten niezwykły podarunek na ręce Burmistrza Marka Długozimy, który podczas oficjalnej wizyty władz miasta Trzebnicy  
            w Kitzingen odwiezie Gołebia Pokoju do Bawarii, skąd zostanie on przekazany do miasta partnerskiego we Włoszech.

            Uczniowie w imieniu rodziców, dyrekcji szkoły w Ujeźdźcu Wielkim i nauczycieli wymiany pragną serdecznie podziękować Panu Burmistrzowi Markowi Długozimie za zapewnienie transportu do Niemiec i wsparcie udzielane nam przez wszystkie lata. Wydatki związane z wyminą częściowo dofinansowane zostały z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie. (zdjecia w albumie)

          • WIERSZ

          • Żeby wszyscy wiedzieli, że absolwenci też pamiętają o Zespole Szkół w Ujeźdźcu Wielkim. Pozdrawiam wszystkich Nauczycieli i Pracowników szkoły,

            Patrycja Gołębowska
             

            JEST TAKIE JEDNO MIEJSCE,

            GDZIE ŻYCIE JEST ŁATWIEJSZE

            I GDZIE JESTEM WESOŁA-

            TO JEST W UJEŹDŹCU SZKOŁA!

            MAMY TUTAJ PRZEDSZKOLE,

            ZERÓWKĘ I PODSTAWÓWKĘ,

            GIMNAZJUM TEŻ JEST W TEJ SZKOLE-

            ZROBILI PRZYBUDÓWKĘ!

            KIEDY MIAŁAM 6 LATEK,

            TO DO ZERÓWKI PRZYBYŁAM,

            TERAZ MAM LAT 16

            I SWĄ PRZYGODĘ SKOŃCZYŁAM

            ZE SZKOŁĄ-DRUGIM MYM DOMEM

            I CHOCIAŻ TWARZE ZNAJOME

            MAM W SWOJEJ GŁOWIE CODZIENNIE,

            TERAZ TA SZKOŁA BEZE MNIE

            BĘDZIE CIĄGNĘŁA SWÓJ ŻYWOT

            I ŻYCZĘ JEJ, BY UCZNIOWIE

            BYLI WCIĄŻ DUMĄ PRAWDZIWĄ,

            LECZ PAMIĘTAJCIE, ŻE KIEDYŚ

            JA DO TEJ SZKOŁY PRZYBĘDĘ

            I JUŻ JAKO NAUCZYCIEL

            OPOWIEM WAM SZKOLNĄ LEGENDĘ...

            * * * * * * * * * * * * * * * * * *