• KIERMASZ ROGALIKÓW ŚW. MARCINA
          • KIERMASZ ROGALIKÓW ŚW. MARCINA

          • Z inicjatywy SU 14.11.2019 r. odbył się w SP w Ujeźdźcu Wielkim kiermasz rogalików św. Marcina.

            Pomysł, po uzyskaniu przychylności dyrekcji szkoły, należało wcielić w życie. Do pracy zabrały się kochane mamy i babcie naszych uczniów oraz … utalentowani kulinarnie uczniowie oraz nauczyciele. Ku radości organizatorów kiermaszu,  dostarczono niezwykłą ilość rogalików. Wielką popularnością cieszyły się te, które przygotowała p. Iwona Grochowina.

            Za pięknie przystrojonymi w jesienne motywy stołami stanęły urodziwe „przekupki”: przewodnicząca SU – Alicja Reptak, Agata Lajcht, Amelka Niewiadomska, Martyna Plewka, Agata Pietrów oraz Martyna Smakowska Każdy uczeń oraz pracownik szkoły mógł dokonać zakupu pysznego towaru na długiej przerwie. Ku zdziwieniu organizatorów, p. Danusi Kowal-Woźniak i p. I. Grochowiny, należało zarządzić .. reglamentację towaru. Istniała obawa, że nie wszyscy uczniowie będą mogli spróbować słodkości.

            W imieniu SU dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję: dyrekcji szkoły, rodzicom, uczniom i nauczycielom za wsparcie i możliwość zrealizowania przedsięwzięcia.

            SU wraz z opiekunami

        • „OJCZYZNO MA TYLE RAZY WE KRWI SKĄPANA ...”
          • „OJCZYZNO MA TYLE RAZY WE KRWI SKĄPANA ...”

          •   13 listopada w Szkole Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim odbyła się uroczysta akademia poświęcona 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

              W dwóch turach uczestniczyli uczniowie od punktu przedszkolnego do klasy III oraz klasy IV – VIII.

              Młodzi wykonawcy przybliżyli okoliczności utraty przez Polskę niepodległości, lata zaborów oraz radosny dzień, gdy nasza Ojczyzna znów powróciła na mapę świata. Patriotyczne wiersze , pieśni oraz stroje, w jakich wystąpili uczniowie wzbudziły u publiczności zadumę a nawet łezkę w oku.

               W programie udział wzięli:

            • R. Lajcht , H. Świątek, K. Miszczuk – III a
            • G. Wojciechowski, O. Hajduk – III b
            • D. Schlik – Kalinowski – 5 a
            • A. Wojtkowska – 5 b
            • P. Nowaczyk, R. Pietrusiak – 5c
            • T. Olejniczak , H. Kwapisz, J. Zaremba, B. Leszczyński, A. reszka, W. Adamczyk – 6a
            • A. Reptak, A. Lajcht, A. Niewiadomska, M. Szady, J. Zając, T. Dziczek – 7 a
            • N. Borys, K. Borys, M. Nalepa, T. Kozakiewicz – 7 b
            • Sz. Szady, J. Dunia, Sz. Świątek – 8a
            • K. Poprawa, D. Figura, K. Muszkiewicz, J. Nowak – 8 b

            Poczet sztandarowy : M. Plewka, M. Smakowska, D. Sobczyk

            Werble: M. Frankowska, J. Reka

            Nad sprzętem czuwał niezawodny Sz. Szady .

            Nadwornym fotografem był M. Sulikowski

            Stroje oraz oprawa plastyczna i muzyczna była autorstwa nauczycielki historii Iwony Grochowiny przy współudziale uczniów oraz rodziców.

            Kotyliony oraz biało – czerwone kokardki dla wszystkich uczniów przygotowały panie: Danuta Kowal – Woźniak oraz Monika Wieczorek.

              

                                                                                                                               Iwona Grochowina

        • CAŁA POLSKA ŚPIEWA HYMN
          • CAŁA POLSKA ŚPIEWA HYMN

          • 8 listopada 2019 r. dokładnie o godz. 11:11 uczniowie Szkoły Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim od punktu przedszkolnego po klasy 8 w uroczystej atmosferze odśpiewali HYMN „ Mazurek Dąbrowskiego”.

            Z ponad 200 gardeł zabrzmiały słowa, które są tak bliskie każdemu Polakowi. W tej uroczystości uczestniczyli także nauczyciele oraz pracownicy obsługi.

            Imprezę przygotował Samorząd Uczniowski w składzie : Alicja Reptak  i  Szymon Szady przy współpracy Amelii Niewiadomskiej, Martyny Plewki, Karoliny Poprawy i Darii Figury.

            Uczniowie klasy 8a ozdobili szkołę symbolami w narodowych barwach.

            Wychowawcy poszczególnych klas dopilnowali, aby uczniowie posiadali chorągiewki lub kotyliony.

            Przy dekoracji sali gimnastycznej pomagały panie woźne Kasia Szewczyk oraz Renata Samulska oraz Błażej Leszczyński i Krzysztof Cieśla.

            Zainstalowaniem sprzętu zajął się pan Emilian Pasternak a podkład muzyczny udostępniła pani Justyna Curyło.

             

            Nad całością imprezy czuwały opiekunki Samorządu Uczniowskiego 

            Danuta Kowal -Woźniak i  Iwona Grochowina

        • It’s five o’clock!
          • It’s five o’clock!

          • W czwartek 31 października uczniowie klasy 7 A przygotowali Dzień Angielski. Dzień zaczął się od przekazania wszystkim klasom zadań od samego Sherlocka Holmesa. Sztuka detektywistyczna poszła jednak z duchem czasu – do wykonania łamigłówek uczniowie zamiast lup wykorzystywali swoje smartfony!

            Uczniowie i nauczyciele zostali zaproszeni na specjalny występ i degustację kulinarną przez członków rodziny królewskiej, którzy przebywali ze swoim lokajem oraz osobistym tłumaczem.  W trakcie przedstawienia zaprezentowano tradycyjne picie herbaty o piątej oraz ciekawostki związane z Anglią. Po przedstawieniu wszyscy zostali zaproszeni do skosztowania niektórych tradycyjnych angielskich potraw, m.in. Shepherd’s Pie, Toad in the Hole czy Bangers and Mash. Oczywiście nie mogło też zabraknąć angielskich naleśników (Pancakes) oraz tradycyjnej angielskiej herbaty z mlekiem.

            Liczymy, że ten wyjątkowy dzień zapadnie wszystkim w pamięć i będzie dodatkową motywacją do nauki języka angielskiego :)

            Maciej Bartoszek

        • ArtScience - sztuka eksperymentu
          • ArtScience - sztuka eksperymentu

          • W dniu 29 października 2019 r w  Szkole Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim odbyły się w pełni autorskie i  na najwyższym stopniu merytorycznym pokazy naukowe przygotowane przez Mateusza Stockiego . Uczestniczyli w nich uczniowie klas I – VIII.

            Pasjonujące w pokazach była również forma i oryginalny  sposób przekazania wiedzy z jakże fascynujących nauk, jakimi są fizyka i chemia.

            Pokazy eksperymentów spotkały się z ogromnym zainteresowaniem uczniów . Doświadczenia obrazowały zarówno zjawiska fizyczne jak i reakcje chemiczne w  taki sposób,  aby zainspirować do nauki przedmiotów przyrodniczych . Pokazy eksperymentów stanowiły formę nauki poprzez zabawę w myśl zasady : zobaczyć , dotknąć , zrozumieć .

            To wspaniałe spotkanie ze światem nauki było możliwe dzięki nauczycielce fizyki i chemii pani Małgorzacie Seydzie.

            Iwona Grochowina

          • W TROSCE O EKOLOGIĘ I CZŁOWIEKA !

          •      Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego działającego w Szkole Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim w październiku 2019 r. została przeprowadzona akcja o segregacji odpadów, które „ produkują” uczniowie i pracownicy szkoły. Uczennice klasy 7a : Alicja Reptak, Agata Lajcht i Amelia Niewiadomska zbierały podpisy uczniów i nauczycieli, czy popierają segregację a następnie złożyły petycję do dyrektora Mariusza Skaradzińskiego, aby w szkole pojawiły się odpowiednie pojemniki.

                Po kilku dniach na szkolnych korytarzach oraz w pokoju nauczycielskim pojawiły się odpowiednio oznakowane kosze. Zostały rozdane ulotki instruujące, jak należy segregować śmieci.

                Akcja ta miała na celu nie tylko ochronę środowiska, ale także pomoc Paniom woźnym, które codziennie muszą posegregować śmieci wyrzucane do koszy.

             Opiekunki S. U.

             Danuta Kowal – Woźnia

            Iwona Grochowina

          • AKCJA OGÓLNOPOLSKA „ SZKOŁA PAMIĘTA”

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim wzięli udział w ogólnopolskiej akcji zaproponowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „ Szkoła Pamięta”.

                    W ramach tej akcji uczniowie klasy 8 a posprzątali 30 grobów na cmentarzu w Koniowie. Na grobach położono stroiki własnoręcznie wykonane oraz zapalono znicze. Obecność uczniów była dla miejscowej ludności bardzo miłym zaskoczeniem, dziękowali , że zainteresowali się bezimiennymi mogiłami dzieci. W zadanie zaangażowali się rodzice, którzy dostarczyli materiały do wykonania stroików i zapewnili powrót uczniów do domu.

                  Dzieci z klas I – III pod kierunkiem swych wychowawców zebrali się przed pomnikiem „ Dęby Pamięci”, który znajduje się na terenie naszej szkoły. Jest to symboliczna mogiła płk Zdzisława Adamczyka oraz płk Kazimierza Bartoszyńskiego, którzy zostali zgładzeni w Katyniu. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Alicja Reptak krótko zapoznała najmłodszych z symboliką i  historią Katynia oraz poleciła, aby okazywali szacunek temu miejscu.

                  Harcerze z 222 WDH „ Wypłosze”, którzy są uczniami naszej szkoły, wzięli udział w sprzątaniu cmentarza w Koczurkach i Komorówku.

                   Wśród uczniów została zorganizowana zbiórka zniczy i kwiatów, które zostały wykorzystane do przystrojenia wszystkich uporządkowanych grobów. Uczniowie otrzymali pochwały za zaangażowanie społeczne.

                  Zdjęcia z przeprowadzonej akcji znajdują się na stronie szkoły zs-ujezdziec.edupage.org

                                                            Koordynatorami akcji były opiekunki Samorządu Uczniowskiego:

             Danuta Kowal – Woźniak

            Iwona Grochowina

            http://zs-ujezdziec.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=527

        • ŚWIĘTO JABŁKA W PRZEDSZKOLU
          • ŚWIĘTO JABŁKA W PRZEDSZKOLU

          • 15 października najmłodsze przedszkolaki i dzieci z klas zerowych w Szkole Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim promowały zdrowe odżywanie świętując „Dzień jabłka”. Wszystkie dzieci przyszły do szkoły ubrane na czerwono, a na głowach nosiły zielone opaski z czerwonym jabłuszkiem. Głównym celem jabłkowej uroczystości było zachęcenie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów, a także uświadamianie przedszkolakom wartości odżywczych owoców i wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania się. Głównym punktem święta jabłka były zabawy wszystkich przedszkolaków na hali sportowej. Wspólne zabawy dostarczyły dzieciom wiele radości i były doskonała okazją do integracji grup. Były zabawy w kole, rymowanki, ilustracje ruchowe piosenek, tańce ze wstążkami  i zabawy sprawnościowe. W dniu święta dzieci przyniosły do szkoły dżemy jabłkowe, soki, kompoty, musy i chipsy z suszonych jabłek, a mamy upiekły pyszne szarlotki.  Jabłkowy dzień bardzo podobał się dzieciom, było czerwono, radośnie i bardzo smacznie.

             

            B. Wyszyńska-Borys

        • Przerwa nauczycieli ;-))) z okazji Dnia Nauczyciela
          • Przerwa nauczycieli ;-))) z okazji Dnia Nauczyciela

          • Jak co roku w naszej szkole uczniowie przygotowali przedstawienie z okazji DEN. Tym razem pokazaliśmy co dzieje się za drzwiami pokoju nauczycielskiego... W humorystyczny sposób zademonstrowaliśmy najbardziej charakterystyczne wypowiedzi i zachowania naszych kochanych belfrów, którzy zmęczeni i nierzadko zdziwieni wchodzą po lekcjach do pokoju nauczycielskiego. Nasz skecz spodobał się zarówno nauczycielom i pracownikom szkoły,  jak i obecnym na akademii uczniom. Jeszcze raz życzymy wszystkim dużo uśmiechu na co dzień!!!

            Katarzyna Żebrowska i Adrianna Pieczykolan

          • "W krainie króla lwa"

          • 10 października przedszkolaki z grupy 0a i Ob w kinie Polonia w Trzebnicy obejrzały spektakl teatralny "W krainie króla lwa" przygotowany przez Teatr Współczesny z Krakowa. Scenariusz przedstawienia opierał się na motywie animowanego filmu o królu lwie. Aktorzy zaprosili dzieci w głąb dzikiego lądu afrykańskiej sawanny. Głównym bohaterem spektaklu był ciekawy świata młody lew, który wyruszył w pełną przygód podróż i pokonał wiele przeszkód, by stać się królem zwierząt. Przedstawiona historia, egzotyczne kostiumy i etniczne rytmy podobały się dzieciom, dlatego pełne wrażeń wróciły do szkoły.

            B. Wyszyńska-Borys

        • PIERWSZAKI W OGRODZIE ZOOLOGICZNYM
          • PIERWSZAKI W OGRODZIE ZOOLOGICZNYM

          • Dnia 9 października 2019r. uczniowie klasy Ia i Ib w ramach realizowanego projektu       „W drodze do wysokiej jakości edukacji” wzięli udział w wycieczce do Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu.

             Celem wycieczki było wzbogacenie wiadomości na temat zwierząt żyjących na różnych kontynentach oraz  zapoznanie z warunkami życia zwierząt mieszkających w ZOO.

                  Przyglądanie się zachowaniu zwierząt budziło wśród dzieci wiele emocji. Uczniowie poznali wiele gatunków  zwierząt pochodzących z różnych stref klimatycznych świata. Dzieciom szczególnie podobały się śmieszne małpki, olbrzymie słonie, tygrysy i wysokie żyrafy. Były zachwycone wizytą w Afrykanarium. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzania wolnego czasu  na świeżym powietrzu oraz skarbnicą wiedzy. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia dzieciom dopisywały humory, wzajemnie dzieliły się wrażeniami i cieszyły się z zakupionych pamiątek. 

            Małgorzata Kowal

            Krystyna Maj

        • Dzień 14 października 2019 r.
          • Dzień 14 października 2019 r.

          • Dzień 14 października 2019 r. jest
            dniem wolnym od zajęć lekcyjnych.

             

            W związku z powyższym, w tym dniu:

            1. Organizujemy Akademię z Okazji Dnia Edukacji Narodowej
            2. Zapewniamy opiekę uczniom, których rodzice zgłosili taką potrzebę.
            3. ORGANIZACJA:
            4. Uczniowie przyjeżdżają do szkoły zgodnie z harmonogramem. Druga zmiana klas I-III przyjeżdża drugim kursem.
            5. Wszyscy nauczyciele przyjeżdżają na godzinę 8:00 z wyjątkiem nauczycieli świetlicy, którzy pracują od rana zgodnie z harmonogramem.
            6. W tym dniu wychowawcy klas przejmują opiekę nad uczniami.
            7. O godzinie 10:00 rozpocznie się Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
            8. Po zakończonych uroczystościach uczniowie zostaną odwiezieni do domu.
        • ŚWIĘTO  SZKOŁY. PASOWANIE UCZNIÓW KLAS  I
          • ŚWIĘTO SZKOŁY. PASOWANIE UCZNIÓW KLAS I

          •      4 października 2019 r. odbyło się święto Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Ujeźdźcu Wielkim.

                W uroczystości uczestniczyli zaproszeni Goście: Naczelnik placówek oświatowych – Krystyna Haładaj, dyrektorzy okolicznych szkół, emerytowani nauczyciele, pracownicy naszej szkoły, rodzice i uczniowie.

                 Uroczystość miała cel przybliżyć historię naszej szkoły oraz twórczość patronki – poetki Marii Konopnickiej. Uczniowie klasy 5a i 5 b pod kierunkiem pań Agnieszki Walczyńskiej – Jeleń oraz Katarzyny Urban zaprezentowali program artystyczny, który pozwolił poznać wielkie talenty aktorskie wykonawców.

                Nadrzędne znaczenie miało pasowanie dziewcząt i chłopców z klas I a i I b na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. Zanim to nastąpiło nasi NAJMŁODSI dali popis swych umiejętności recytatorskich i wokalnych. Do tak ważnego dnia przygotowały ich panie Krystyna Maj oraz Małgorzata Kowal.  Uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie odczytane przez p. Beatę Iżewską a pasowania dokonali: Krystyna Haładaj oraz Mariusz Szkaradziński. Wyrazem więzi uczniowskiej były pamiątkowe medale ufundowane przez Szkolny Samorząd Uczniowski oraz słodkości od klas II i III. Po zakończeniu części artystycznej zasadzone zostało pamiątkowe drzewko, które będzie przypominało o tym ważnym dniu oraz poczęstunek, który przygotowali rodzice.

                Stroną organizacyjną (scenariusz uroczystości, poczet, werble, hymn, oprawa muzyczna, funkcjonalność sprzętu grającego, przygotowanie sali) zajął się Samorząd Uczniowski pod kierunkiem opiekunek D. Kowal – Woźniak i Iwony Grochowiny oraz nauczyciele wychowania fizycznego M. Eilmes i E. Pasternak.

               Wszystkim PIERWSZAKOM życzymy udanego startu i wielu sukcesów w ciężkiej pracy.

                                                                                                

                                                                                            Iwona Grochowina

                                                                                              Danuta Kowal-Woźniak

        • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 3 października 2019 roku uczniowie naszej szkoły obchodzili IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Mimo, że coraz częściej korzystamy z kalkulatorów w naszych smartfonach, święto „Królowej Nauk”  jest doskonałą okazją do przypomnienia sobie ile jest „dwa razy dwa”.

                        W obchody święta zaangażowali się zarówno uczniowie jak i nauczyciele: kilka dni wcześniej młodzież przygotowała plakaty, a na stopniach schodów szkolnych pojawiła się kolorowa tabliczka mnożenia. Głównym punktem był podzielony na dwie kategorie wiekowe konkurs matematyczny o tytuł „Mistrza Tabliczki Mnożenia”.

            Za pomoc w przeprowadzeniu obchodów szczególnie dziękujemy uczennicom klas siódmych, które swoją pracą i zaangażowaniem aktywnie wsparły organizatorów.

            Wyniki konkursu ogłosimy podczas najbliższego szkolnego apelu.

             

            Marzena Zaremba

        • „Noc Naukowców” - oj działo się , działo…!!!
          • „Noc Naukowców” - oj działo się , działo…!!!

          • „Noc Naukowców” - to jedyna taka noc w Europie, kiedy to na uczelniach wyższych odbywają się imprezy rozrywkowe i popularno-naukowe.  Tej nocy każdy może wcielić się w rolę naukowca i przekonać się jak pasjonująca jest nauka.

                        27 września 2019 roku uczniowie klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w tak niesamowitym wydarzeniu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Bo tylko w jedną taką noc naukowcy otwierają pracownie i laboratoria, by podczas warsztatów, doświadczeń i wykładów pokazać uczniom, co potrafi ludzki umysł.

                        Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w rozmaitych doświadczeniach, warsztatach, na których własnoręcznie wykonywali zadania, obserwowali zachodzące reakcje, wyciągali odpowiednie wnioski. W ten pasjonujący i praktyczny sposób odkrywali nie tylko tajniki, ale również przyjemności z pozyskiwania wiedzy o taczającym nas świecie.

                        Tej „magicznej” nocy „  każdy mógł znaleźć coś ciekawego . Na pewno dla uczniów był to czas pełen niezapomnianych wrażeń  .

             

                                                                                                                     Adrianna Pieczykolan

                                                                                                                    Małgorzata Seyda

          • Święto Szkoły 4.10.2019 r.

            • Uczniowie rano przyjeżdżają bez zmian.
            • Klasy z II zmiany przyjeżdżają rano
            • Klasy 0 – III są pod opieką wychowawców
            • Klasy I SP ustalają same kiedy o której przyjadą
            • Dwie pierwsze lekcje zgodnie z planem (w ramach potrzeb można się zamienić klasami)
            • Wszyscy nauczyciele przyjeżdżają na 8:00
            • Godz. 10:00 AKADEMIA
            • Po akademii uczniowie odjeżdżają do domu.
            • Wychowawcy dopilnują, aby uczniowie byli pod opieką do czasu odjazdu.

             (lekcje bez sprawdzianów i odpytywania, uczniowie przyjeżdżają bez książek tylko zeszyty)

        • Biegi przedszkolaków
          • Biegi przedszkolaków

          • 27 września przedszkolaki z grupy 0a i 0b wzięły udział w "Jesiennym crossie przedszkolaka" na Stadionie Miejskim Fair Play Arena w Trzebnicy. Organizatorem zawodów było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy a ich głównym celem dobra zabawa oraz zachęcenie najmłodszych do jak najczęstszej aktywności ruchowej i uprawiania sportów. Biegi odbywały się w 3 kategoriach wiekowych: 4-latki, 5-latki i 6-latki, osobno chłopcy i dziewczynki. W biegu dziewczynek 5-letnich druga na metę przybiegła Lenka Latos z grupy 0b. Świetnie spisali się też chłopcy. W kategorii 5-latków trzeci na metę przybiegł Eryk Szpak z 0b.  W kategorii 6-latków drugi był Witek Samól, a trzeci Marcin Ptak z grupy 0a.

            Wszystkie przedszkolaki otrzymały pamiątkowe medale i "coś słodkiego".

             

            B. Wyszyńska-Borys

        • Bezpieczne przejście przez ulicę
          • Bezpieczne przejście przez ulicę

          • W ramach omawianej tematyki  dotyczącej zasad bezpieczeństwa na drogach,  klasa 0 B w dniu 17 września wybrała się  na najbliższe skrzyżowanie.

            Celem wycieczki było obserwowanie ruchu drogowego, znaków drogowych, przejścia dla pieszych oraz poruszających się pojazdów.

            Dzieci, ubrane w kamizelki odblaskowe,  ćwiczyły umiejętności prawidłowego i bezpiecznego przechodzenia na drugą stronę jezdni na przejściu dla pieszych znajdującym się przed szkołą.

            Wycieczka dostarczyła dzieciom wiele ważnych informacji,  wiedzy i  niezapomnianych przeżyć.

            Aneta Jaworowska

        • Dzień włoski
          • Dzień włoski

          • 26 września rozpoczął się cykl prezentacji państw europejskich. Jest on wynikiem realizacji zadań  przydzielonych przez samorząd uczniowski. Klasy 4 -8 wylosowały państwo i miesiąc przeznaczony na jego prezentację.  Klasa 5 c jako pierwsza musiała wywiązać się z tego projektu. W jego ramach w ostatnim tygodniu września na szkolnych korytarzach pojawiły się gazetki ścienne, które prezentowały sławnych Włochów, a w tym  najwybitniejszy umysł renesansu – Leonarda da Vinci, piękno krajobrazu włoskich wysp, najcenniejsze zabytki architektury, wynalazki, które zawdzięczamy włoskim naukowcom oraz historię weneckiego karnawału. Oprócz tego na każdej przerwie uczniowie rozdawali materiały promocyjne w postaci ulotek, zawierających informacje geograficzne, historie popularnych klubów piłkarskich, a dla najmłodszych kolorowanki masek weneckich. Punktem kulminacyjnym był występ artystyczny i degustacja włoskich potraw. Uczniowie przebrani w stylizowane ludowe stroje przywitali zebraną społeczność uczniowską i pracowników szkoły w języku włoskim. Następnie  przedstawili kilkanaście ciekawostek o kulturze, obyczajach i języku Italii. Potem zaśpiewali w oryginalnym języku popularną w latach 80- tych piosenkę „Zuppa Romana”. Na zakończenie zebrani ustawili się w kolejce, aby skosztować włoskich specjałów przygotowanych przez rodziców. Za trójkolorowymi stołami uwijały się trzy mamy: Jolanta Ankiel, Katarzyna Haniszewska i Izabela Śliwka, które zaspakajały kulinarną ciekawość degustantów. Zostały przygotowane najbardziej popularne potrawy i produkty, a wśród nich 13 gatunków past (makaronów), które były okraszane sosem pomidorowym, a także świeżymi i suszonymi ziołami takimi jak: bazylia, tymianek, rozmaryn, oregano. Przy kolejnym stole można było skosztować koreczków z włoskich  serów (mozarella, gorgonzola, parmezan), pomidorków oraz oliwek, pojawiło się również carpaccio z buraka,  a także, jakże lubiana przez naszych uczniów pizza. Ostatni stół zawierał desery w postaci tiramisu oraz kawy Cappucino. Włoski klimat podkreśliła również dekoracja w postaci sznurków, na których suszyło się pranie. Degustacji towarzyszyła oprawa muzyczna - składanka największych włoskich przebojów.

            Wykonanie tego zadania stanowiło nie lada wyzwanie dla uczniów, rodziców i wychowawcy. Pozytywne opinie odbiorców prezentacji sprawiły wykonawcom ogromną radość i satysfakcję z dobrze wykonanego zadania.

            Grazie a tutti (dziękujemy wszystkim), którzy pomogli nam i przyczynili się do naszego sukcesu.

            Wychowawczyni – Barbara Szymacha

        • "Wszystko płynie i nic nie pozostaje takie samo....."
          • "Wszystko płynie i nic nie pozostaje takie samo....."

          • W dniu 17 września klasy siódme ze szkoły podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim uczestniczyli w zajęciach pozwalających zgłębić tajniki jednej z najcenniejszej substancji występującej na Ziemi – WODY.

                        Każdego dnia, każdy z nas pije codziennie choć szklankę czystej wody i nawet nie zdaje sobie sprawy jak bardzo cenna jest to substancja. Dzięki zajęciom w Hydropolis oraz w oparciu o najnowszą technologię poznaliśmy cenne informacje dotyczące wody.

                        Naszą wodną przygodę rozpoczęliśmy od warsztatów, pt: "Woda słodka, a woda słona", na których nasi podopieczni wykonywali doświadczenia poznając właściwości tej niezwykłej substancji. Dzięki temu wszyscy już wiedzą, jakie właściwości mają morza będąc tak "słonym zasobem wodnym".

            Wykorzystując w praktyce wiedzę o zasoleniu wód, w laboratorium uczniowie stworzyli barwną wodną tęczę oraz wykonali doświadczenie imitujące wybuch wulkanu.

                        Po zajęciach laboratoryjnych udaliśmy się na pokaz filmowy, gdzie na panoramicznym ekranie  obejrzeliśmy powstanie naszej planety oraz narodziny tej "magicznej bezcennej substancji". Następnie wraz z przewodnikiem poznawaliśmy poszczególne strefy związane z wodą – strefa głębin, ocean życia, człowiek i woda, historia inżynierii wodnej, miasto i woda oraz stany wody.

                        Na zakończenie każdy mógł skorzystać ze strefy relaksu, gdzie na podświetlanych leżankach mógł podziwiać wschód księżyca na plaży  przy relaksujących dźwiękach szumu morza.

            W tak nietypowy i atrakcyjny sposób udowodniliśmy naszej młodzieży, iż nauka i edukacja może być tylko przyjemnością.

             

                                                                                                                      Katarzyna Kwiatkowska