• IDIOMY W OBRAZACH
          • IDIOMY W OBRAZACH

          • Dnia 20 maja 2022r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Trzebnicy miała miejsce uroczysta gala, podczas której laureatom VI Powiatowego Konkursu „Idiomy w obrazach” wręczono  pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

            Miło mi poinformować, iż praca Julii Mierzwy, uczennicy kl. VII c, otrzymała wyróżnienie w kategorii: język angielski, klasy VII-VIII. Biorąc pod uwagę fakt, iż na konkurs wpłynęły aż 104 prace z 14 szkół powiatu trzebnickiego, osiągnięcie Julii jest wielkim sukcesem!

            Gratuluję wyniku, zachęcając jednocześnie innych uczniów do rozwijania swoich zdolności językowych i plastycznych.

             

                                                                Agnieszka Walczyńska-Jeleń

        • XI POWIATOWY KONKURS KOMPUTEROWY DLA KLAS II – III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
          • XI POWIATOWY KONKURS KOMPUTEROWY DLA KLAS II – III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

          • W dniu 17 maja 2022 r. odbył się w naszej szkole powiatowy etap XI Konkursu Komputerowego dla uczniów klas II - III szkół podstawowych. Konkurs zorganizowała pani Marzena Zaremba przy udziale Stowarzyszenia Sowa. Wzięło w nim udział jedenastu uczniów
            ze szkół podstawowych Powiatu Trzebnickiego. Uczestnicy – zwycięzcy etapów szkolnych konkursu – zmierzyli się z zadaniami z zakresu obsługi edytora tekstu, aplikacji do tworzenia
            i edycji grafiki bitmapowej, aplikacji do tworzenia i edycji prezentacji, oraz programowania
            w środowisku Baltie.

            Laureatami konkursu zostali:

            I miejsce – Maksymilian Szala – SP nr 2 w Trzebnicy

            II miejsce – Juliusz Oliwa – SP w Urazie

            III miejsce – Mateusz Rozpara – SP nr 3 w Obornikach Śląskich

            IV miejsce – Maciej Wesołowski – SP w Pęgowie

            V miejsce – Jan Garliński – SP w Ujeźdźcu Wielkim

            Wszystkim uczestnikom, a w szczególności zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

            Podziękowania kierujemy także do niezastąpionych pomocnic – Klaudii Skotnicznej
            i Teresy Olejniczak.

            Marzena Zaremba

        • POZNAŃ NA BIS
          • POZNAŃ NA BIS

          • 16 maja po raz drugi z naszej szkoły wyruszyła wycieczka do Poznania. Tym razem do stolicy Wielkopolski udali się uczniowie klas siódmych i szóstej. Pierwsze kroki po przyjeździe na miejsce zostały skierowane na Ostrów Tumski. Tam odbyło się spotkanie z panią przewodnik, która towarzyszyła uczniom prawie przez cały pobyt w Poznaniu.             Pierwszy zabytkowy obiekt, który znalazł się na trasie zwiedzania to okazała katedra św. Piotra i Pawła. W jej podziemiach uczniowie obejrzeli misę chrzcielną, pamiętającą chrzest z 966 roku oraz prawdopodobne groby monarsze Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Obejrzeli również film, który przestawiał krótką historię tego miejsca.

                         Następnie, słuchając przewodniczki, obejrzeli nawę główną  z poliptykiem oraz usytuowane w nawach bocznych kaplice, w których spoczywają Piastowie.

            Po krótkim spacerze uczniowie dotarli do Rynku Głównego, który akurat przechodził generalny remont. Nie przeszkodziło to jednak w obejrzeniu wizytówki i jednej z większych atrakcji tego miejsca, czyli trykających się koziołków.

                        Kolejnym obiektem sakralnym, do którego poprowadziła przewodniczka była poznańska fara. W niej uwagę zwiedzających oprócz elementów architektonicznych przykuwały organy i ich brzmienie. Po krótkim odpoczynku na wewnętrznym dziedzińcu zwiedzający ruszyli dalej. Niezwykłe historie i ciekawostki o innych obiektach usytuowanych w rynku – to kolejny etap zwiedzania. O godz. 14 rozpoczęła się wizyta w Rogalowym Muzeum. Koziołki i rogale to niekwestionowane wizytówki Poznania. Uczniowie wzięli udział w dowcipnie prowadzonych warsztatach, podczas których poznali animowaną wersję genezy rogali świętomarcińskich oraz wyposażeni w   stosowne nakrycia głowy brali udział w kolejnych etapach produkcji słodkiego pieczywa. Na zakończenie każdy otrzymał  certyfikat zdobycia umiejętności piekarniczych oraz rogalową porcję degustacyjną. Ostatnim punktem programu był obiad serwowany przez restaurację Bamberka. Usytuowana jest ona w centrum Rynku Głównego naprzeciwko studzienki z rzeźbą dziewczyny w stroju bamberskim, skąd wywiedziono nazwę restauracji. Po zakupie pamiątek – nieodzownej części każdej wycieczki- uczniowie udali się w podróż powrotną.

                   Wycieczkę należy uznać za udaną, nie tylko ze względu na wspaniałą pogodę, ale przede wszystkim za moc niezapomnianych wrażeń odbieranych wszystkimi zmysłami.          

            Barbara Szymacha

        • Konkurs Czytelniczy "Nasze lektury"
          • Konkurs Czytelniczy "Nasze lektury"

          • 12 maja 2022 r uczniowie klas IV, V oraz VI spotkali się w bibliotece szkolnej, w celu wzięcia udziału w Szkolnym Konkursie Czytelniczym pt.: „Nasze lektury”.

            Celem spotkania było sprawdzenie zapamiętanych przez uczniów informacji, dotyczących bohaterów i wydarzeń opisanych w poszczególnych książkach oraz imion i nazwisk ich autorów.

            Zgodne współdziałanie w 3-osobowych zespołach, wybranych losowo, miało również na celu zdobycie jak największej ilości punktów.

            Zadaniem uczniów było udzielenie prawidłowych odpowiedzi na pytania otwarte oraz zamknięte, dotyczące następujących lektur:

            „Kajko i Kokosz” -J. Christa;  „Akademia Pana Kleksa” –J. Brzechwa;  „Mikołajek” –R. Goscinny;  „Dynastia Miziołków” –J. Olech;  „ W pustyni i w puszczy” –H. Sienkiewicz;  „Chłopcy z Placu Broni” –F. Molnar;  „Opowieści z Narnii” (1) –C.S. Lewis;  „Katarynka” –B. Prus;  „Hobbit” –J.R.R. Tolkien;  „Feliks, Net i Nika” –R. Kosik.

            Efektem odpowiedzi na pytania zawarte w Testach, było zdobycie miejsca w rankingu  Zespołów:

            Miejsce I –    Oliwia Starczewska;  Radosław Lajcht;  Nina Klapińska

            Miejsce II –   Natalia Tarnowska;  Joanna Wojtkowska;  Julia Ośmiałowska

            Miejsce III –  Patryk Gogacz;  Konrad Samulski;  Paulina Dydacka;  Zuzanna Kuryłowicz;    Hubert Świątek;  Martyna Adamska

            Miejsce IV – Zofia Samól;  Oliwia Rak;  Oliwia Podsada

            Miejsce V –  Barbara Adamczyk;  Izabela Chałupka;  Szymon Włodarczyk

            Dla wszystkich uczestników Konkursu przygotowano Dyplomy oraz Nagrody Książkowe, które wręczono 17 maja 2022 r.

            Gratulując zwycięzcom I miejsca, dziękuję wszystkim za udział w Konkursie Szkolnym oraz zapraszam do biblioteki, w celu wypożyczenia książek, zgodnie z zainteresowaniami.

            B. Zasada

        • "Wiosna"
          • "Wiosna"

          • Dnia 10 maja 2022r w bibliotece szkolnej odbył się Konkurs Recytatorski pt.: „Wiosna”, dla dzieci grup 0.

            W wyniku eliminacji w poszczególnych grupach, do Konkursu Szkolnego zgłoszonych zostało 16 uczestników.

            Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zaprezentowali utwory literatury dziecięcej, ukazujące walory obecnej pory roku.

            Swoją recytacją wierszy wzbudzili uznanie nie tylko wśród oceniających nauczycieli, ale również u starszych kolegów i koleżanek  z klasy I a. Każdy ich występ nagradzany był gromkimi brawami.

             Ze względu na piękne przygotowanie się do zaprezentowania wierszy, wszyscy uczniowie otrzymali Dyplomy i Nagrody książkowe. Uroczyste ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród odbyło się  12 maja 2022 r.

            A oto wyniki Konkursu:

            Miejsce I   – Adam Janerka;  Milena Gorazdowska;  Grzegorz Borski

            Miejsce II  – Julia Gorazdowska;  Lena Kasprzyk;  Lena Bocheńska;  Dagmara Salata;  Hanna Borys

            Miejsce III – Alan Gryglewicz;  Zuzanna Zaradna;  Maja Nowak;  Filip Wabik;  Jakub Murmyło;  Grzegorz Dąbek

            Gratulując wszystkim uczestnikom, dziękuję za udział w Konkursie Szkolnym i życzę  samych sukcesów w dalszej edukacji.

            B. Zasada

        • „Dzieci czytają dzieciom”
          • „Dzieci czytają dzieciom”

          • W dniach 12-13 maja br. uczniowie klas zerowych Szkoły Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim uczestniczyli w akcji czytelniczej „Dzieci czytają dzieciom”, która zorganizowana została przez uczniów klasy VII „b”. Uczniowie: Wiktoria Ruszała, Agata Pietrów, Alan Malesa i Patryk Dudek czytali swoim młodszym kolegom fragment książki Michaela Bonda pt. „Paddington”.

            Realizacja tego zadania wymagała od siódmoklasistów nie tylko nauczenia się pięknego czytania tekstu literackiego, ale przede wszystkim umiejętności radzenia sobie ze stresem i własnymi emocjami. Sześciolatki i pięciolatki natomiast w ten sposób miały okazję obcować z dziełem literackim oraz poznać element kultury anglosaskiej.

            Po wysłuchaniu fragmentu książki oraz obejrzeniu prezentacji multimedialnej o misiu pochodzącym z dalekiego Peru, ogłoszony został również konkurs plastyczny, polegający na zilustrowaniu przyrządzania przez głównego bohatera książki marmolady pomarańczowej. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną wkrótce, a korzystając z okazji dziękuję uczniom kl. VII „b” za zaangażowanie w pracę na rzecz młodszych kolegów i koleżanek.

             

             

            Agnieszka Walczyńska-Jeleń

        • Konkurs komputerowy klas 2 i 3
          • Konkurs komputerowy klas 2 i 3

          • 12 - 13 maja 2022 r. odbyły się w naszej placówce szkolne eliminacje do XI POWIATOWEGO KONKURSU KOMPUTEROWEGO dla klas II - III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. Zwycięzcą został Jan Garliński z klasy III a. Laureatowi serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na szczeblu powiatowym konkursu.

        • Konkurs matematyczny klas trzecich.
          • Konkurs matematyczny klas trzecich.

          • Od kilku tygodni, a nawet miesięcy uczniowie klas trzecich przygotowywali się do tego konkursu. Pod okiem rodziców i nauczycieli rozwiązywali zadania o podwyższonym stopniu trudności. Ostatecznie do szkolnych eliminacji zakwalifikowali się: z klasy IIIa- Jan Garliński i Wiktor Orzechowski, a z klasy IIIb – Julia Łukaszewska, Maciej Nowak, Zuzanna Wysota. Szkolny konkurs przeprowadziła  pani M. Zaremba, która uczy matematyki w klasach starszych. Miał on wyłonić ucznia, który będzie reprezentował naszą szkołę na szczeblu powiatowym. Rywalizacja była duża,wszyscy uczestnicy wykazali się wieloma umiejętnościami matematycznymi i sprawnym myśleniem .W końcu dogrywka między najlepszymi wyłoniła naszego reprezentanta, którym został Jaś Garliński z klasy IIIa.

                        6 maja w SP. nr3 w Trzebnicy odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny „Wesołe Myślenie”. Jaś, mimo problemów zdrowotnych (wcześniej zrezygnował z wycieczki, na którą tak czekał) przystąpił do konkursu i zajął V miejsce w powiecie. Jesteśmy z niego dumni i życzymy mu dalszych sukcesów w nauce i zmaganiach konkursowych.

             

             

            K. Maj

        • Poznań i Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła
          • Poznań i Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła

          • Dnia 9 maja 2022r klasy IV i V miały okazję podziwiać piękne miasto – Poznań, który w roku 2008 został uznany za Pomnik Historii.  Jest to jedno z najstarszych miast polskich, które w okresie wczesnośredniowiecznym należało do najważniejszych pod względem politycznym i administracyjnym grodów państwa Polan.

            Pierwszy punktem naszej atrakcji była wizyta w najstarszej części wczesnośredniowiecznego grodu na Ostrowie Tumskim, w skład, którego wchodzi gotycka Bazylika Archikatedralna św. Piotra i Pawła, wzniesiona w latach 60. X wieku.

            Pierwsza polska katedra stała się nekropolią władców z dynastii piastowskiej (Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Przemysława I, Bolesława Pobożnego i Przemysła II). 

            Po krótkim spacerze po Starym Mieście mogliśmy podziwiać przepiękny, barokowy zespół kościoła farnego i kolegium jezuickiego.

            Najwięcej radości sprawiła uczniom wizyta w Rogalowym Muzeum, gdzie nie tylko poznaliśmy historię i recepturę Rogali Świętomarcińskich, ale przede wszystkim sami je przygotowaliśmy.

            Zadowoleni i najedzeni  w godzinach wieczornych wróciliśmy do domu

            Adrianna Pieczykolan

        • "Czytam i Rozumiem"
          • "Czytam i Rozumiem"

          • Dnia 5 maja 2022 r w bibliotece szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczy dla uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej. W konkursie wzięło udział 10 uczestników, po dwoje uczniów z każdej klasy.

             Celem Konkursu było kształcenie spostrzegawczości wzrokowej oraz rozumienia tekstu, poprzez zdolność wyobrażenia sobie opisanej sytuacji, w celu wydobycia odpowiedniej informacji. Uczniowie mieli również możliwość sprawdzenia swoich umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem.

            Testy z tekstami i pytaniami opracowano na podstawie fragmentów utworów literackich:

             „Opowieści o rzeczach powszednich” W. Kopaliński; „Martin Eden” J. London; „Podróż za jeden uśmiech” A. Bahdaj; „Jak się uczyć” J. Rudniański; „Bogowie, groby i uczeni” C.W. Ceram; „Złotodajna moc” N. Hawthorne; „Bardzo krótkie opowieści-Moja jesienna Wenecja” R. Brandstaetter.

            Zadaniem uczniów było uważne przeczytanie tekstów kultury oraz dokonanie wyboru prawidłowych odpowiedzi na pytania.

            Laureatami Konkursu zostali:

            Miejsce I    - Alicja Karkulowska kl. VII

            Miejsce II  - Jakub Galinowicz kl. VII oraz Wiktoria Żabińska kl. VIII

            Miejsce III – Adam Reszka kl. VIII

            Miejsce IV – Paweł Nowaczyk kl. VII

            Zwycięzcy w nagrodę otrzymali Dyplomy i Książki, natomiast pozostali uczestnicy otrzymali Dyplomy za udział w Konkursie.

            Gratulując Zwycięzcom, dziękuję uczestnikom i życzę wszystkim doskonalenia umiejętności cichego czytania tekstu ze zrozumieniem, a tym samym osiągania sukcesów w nauce.

            Beata Zasada

        • Wycieczka do Krasiejowa
          • Wycieczka do Krasiejowa

          •             5 i 6 maja uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę współfinansowaną w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka „Poznaj Polskę”, której celem jest poznanie dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzacja osiągnięć polskiej nauki.

                        Po 2-godzinnej podróży dotarliśmy do Krasiejowa na spotkanie z dinozaurami. Najpierw odbyliśmy niezwykłą podróż. Na pokładzie „Kapsuły Czasu” wędrowaliśmy przez miliardy lat istnienia Wszechświata – od momentu tworzenia się galaktyk, poprzez powstanie życia na Ziemi, jego rozwój i wymieranie wiele gatunków.

                        Po tej niezwykłej przejażdżce wraz z przewodnikiem odbyliśmy spacer wśród dinozaurów. Poznaliśmy ponad 250 figur dinozaurów naturalnej wielkości oraz wiele gatunków prehistorycznych stworzeń. Najwięcej emocji budziła rekonstrukcja największego na świecie znanego dinozaura – amficeliasa. Niezwykłym przeżyciem okazał się pobyt w Oceanarium, gdzie zobaczyliśmy z bliska jak wyglądało podwodne życie miliony lat temu. Dzięki okularom 3D ulegliśmy iluzji spotkania z żywymi stworzeniami, które momentami zmroziło krew w żyłach.

                        Po obiedzie, zakupieniu pamiątek, udaliśmy się w dalszą drogę. Dotarliśmy do Muzeum Wsi  Opolskiej. Tutaj przenieśliśmy się w XVIII wiek gdzie spacerując alejkami,wśród budzącej się do życia wiosennej przyrody,oglądaliśmy obiekty architektury wiejskiej: budynki mieszkalne, stodoły, spichlerze, a także młyny, wiatraki, kuźnię, kościół, karczmę i szkołę.

                        Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

            K. Maj

        • Gród Kraka i pierścień św. Kingi
          • Gród Kraka i pierścień św. Kingi

          • W dniu 29.04.2022 wraz z pierwszymi promieniami Słońca uczniowie z Ujeźdźca Wielkiego wyruszyli w podróż realizując projekt Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Mimo wczesnych godzin rannych, każdy był zwarty i gotowy do poznania legend i historii Krakowa i Wieliczki. W trakcie naszej wycieczki z okien autokaru mogliśmy podziwiać górę św. Anny, polską wieżę Eiffla – czyli gliwicką radiostację oraz krajobraz przemysłowy Wyżyny Śląskiej i elementy Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej.

            Tuż przed południem dotarliśmy do grodu króla Kraka. Swą podróż rozpoczęliśmy od Bazyliki św. Floriana. Następnie, Traktem Królewskim udaliśmy się w okolice Baszty, Bramy Floriańskiej i ulicą Floriańską dotarliśmy do Rynku Głównego. Po drodze mijaliśmy piękne kamienice owiane legendami, w których przebywały sławne osoby. Obejrzeliśmy Kościół Mariacki, z którego wieży rozbrzmiewał hejnał. Podziwialiśmy Sukiennice, w których kupiliśmy pamiątki. Z Rynku Głównego przeszliśmy ulicą Grodzką na wzgórze Wawelskie do Katedry Wawelskiej i Zamku. Na zakończenie pobytu w Krakowie pożegnaliśmy się ze Smokiem i udaliśmy się do Wieliczki. Tam przewodnik wielicki zapoznał nas z historią, legendami i ciężką pracą górników w kopalni soli. Dzięki biurze podróży Aurora, dzień był pełen wrażeń i  bogaty w nowe doświadczenia. Zmęczeni wielogodzinnym spacerem, ale z uśmiechem na twarzy i miłymi wspomnieniami, bezpiecznie wróciliśmy do domu.

            K. Kwiatkowska