2025-04-28 poniedziałek Ujeździec Wielki
10:40 do 14:00 Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Ujeźdźcu Wielkim
2025-04-28 poniedziałek Ujeździec Wielki
10:40 do 14:00 Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Ujeźdźcu Wielkim
W dniu 21. marca 2025 roku uczniowie klas ósmych wybrali się na Dni Otwarte do Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Trzebnicy. Wraz z opiekunami dojechali na miejsce około godziny dziewiątej, zostali serdecznie przywitani przez starszych kolegów - absolwentów naszej szkoły :) - którzy oprowadzili ich po szkole, prezentując poszczególne gabinety. Następnie uczniowie poszli do hali gimnastycznej na targi prezentujące szkoły w naszym powiecie. Było tam dużo atrakcji, np. różnorodne darmowe jedzenie przygotowane przez uczniów szkoły branżowej.
Powiatowy Zespół Szkół nr 2 był bardzo dobrze przygotowany, a uczniowie chętnie pomagali i odpowiadali na każde pytanie dotyczące funkcjonowania szkoły. Wizytę uczniowie wraz z opiekunami zakończyli około godziny jedenastej, po czym duża grupa uczniów udała się do Liceum Ogólnokształcącego.
Z wrażeń, którymi dzielili się uczniowie naszej szkoły, można wywnioskować, że wyjazd był pożyteczny i atrakcyjny.
Wiktoria Nowak i Joanna Szewczyk
Zgodnie z tradycją, dnia 21 marca w Szkole Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim miały miejsce niezwykłe zawody sportowe. Pani Mariola Emiles i pan Emilian Pasternak zorganizowali w tym dniu Wiosenny Turniej Sportowy.
Uczniowie klas IV-VII, podobnie jak i ich wychowawcy, musieli wykazać się nie tylko sprawnością fizyczną, ale także wiedzą z zakresu bajek, sportu, wiedzy ogólnej oraz ... Szkoły Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim.
Cały dzień upłynął w wyjątkowo dobrej atmosferze, o czym świadczyły radość, uśmiechy oraz ogromne zaangażowanie uczniów i nauczycieli.
Puchary powędrowały do klas: 7b, 4a i 6a, ale wszyscy uczestnicy turnieju obdarowani zostali dyplomami i słodkimi upominkami.
Dziękujemy wszystkim za miło i radośnie spędzony czas, zwłaszcza pani Marioli i panu Emilowi.
Zosia Kowalik, kl. 6a
Zgodnie z tradycyjnym, ludowym zwyczajem 21 marca uczniowie klas I-III wyruszyli na spacer po Ujeźdźcu Wielkim ze słomianą Marzanną i wiosennym gaikiem. Radosnymi okrzykami i śpiewem dzieci powitały wyczekiwaną przez wszystkich wiosnę. Dodatkowym zadaniem dzieci było też wypatrywanie pierwszych oznak wiosny. Pożegnanie zimy doskonale potwierdziła pogoda. Pięknie świeciło słońce, wiał przyjemny wiosenny wiaterek i było bardzo ciepło. Trzymamy kciuki, by wiosna już na dobre rozgościła się w przyrodzie i naszych sercach. Odnajdźmy ją w pogodzie, w pierwszych kwiatach, w śpiewie ptaków, w nas!
B. Wyszyńska-Borys
Dnia 21 marca obchodzimy „Światowy Dzień Zespołu Downa”, którego symbolem stały się kolorowe skarpetki zakładane „nie do pary”, jako wyraz tolerancji i solidarności z osobami z trisomią 21. Właśnie dzisiaj grupa ”OA” przyłączyła się do obchodów tego święta. Obchody tego święta mają uświadomić dzieciom, że ludzie różnią się pod wieloma względami i ta inność i różnorodność jest naturalną rzeczą. Dzieci zrozumiały, że w ten sposób mogą pokazać, że integrują się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami. Poza tym dzieci brały udział w różnych zajęciach z wykorzystaniem kolorowych skarpetek, które można było podziwiać na tablicy.
A.Różańska-Dalibor
Dnia 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa!
Z tej okazji uczniowie szkoły Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim, aby wesprzeć Osoby z Zespołem Downa i okazać im swoją solidarność, założyli dwie różne skarpetki. Przeogromna część społeczności szkolnej zaangażowała się w akcję, począwszy od nauczycieli i pracowników szkoły, a na najmłodszych uczniach skończywszy. To był bardzo kolorowy dzień!
Zuzanna Kuryłowicz, kl. 7b
19 marca uczniowie klasy 5 a wzięli udział w mitologicznych igrzyskach. Odbyły się one na podsumowanie cyklu lekcji o mitach. Polegały na rozwiązaniu kilkudziesięciu zadań zamkniętych wielokrotnego wyboru, kilku otwartych, rozpoznaniu ikon i rozwiązaniu krzyżówki.
Test sprawdzał znajomość treści mitów, funkcje bogów, znaczenia mitologicznych związków frazeologicznych.
Formuła konkursowa tych zmagań wyłoniła następujących laureatów:
Wyróżnienia otrzymali:
- Ksawery Bocheński
- Marcin Ptak
- Maciej Skwarcan
Na podium stanęli:
Miłosz Spaliński – I miejsce
Zuzanna Dąbek – II miejsce
Zofia Kędziora – III miejsce.
Konkurs był jednocześnie szkolnymi eliminacjami do etapu powiatowego, w którym barwy naszej szkoły będzie reprezentował laureat I miejsca Miłosz Spaliński.
Wyróżnieni i laureaci na forum szkoły otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe o treści mitologicznej.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
B. Szymacha
Dnia 7 marca w naszym przedszkolu odbyły się obchody Dnia Kobiet. Był to dzień pełen radości i wyjątkowej atmosfery. Rodzice zaangażowali się w przygotowanie słodkiego poczęstunku, który sprawił dzieciom wiele przyjemności.
W ramach obchodów dzieci wręczyły dziewczynkom prezenty, które były symbolem wdzięczności i serdeczności. Uśmiechy na twarzach obdarowanych świadczyły o sukcesie tego wyjątkowego dnia.
Dzień Kobiet w przedszkolu był wspaniałą okazją do wspólnego świętowania i wzmacniania więzi między dziećmi, rodzicami oraz nauczycielami. To wydarzenie na długo pozostanie w naszej pamięci.
Justyna Sudoł
Dnia 13 marca 2025r. rozdane zostały dyplomy i nagrody laureatom szkolnego etapu Konkursu z Języka Angielskiego „English is fun”.
Miło mi ogłosić, iż zwycięzcą tego konkursu wśród uczniów kl. II i III Szkoły Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim został Antoni Flis z kl. III a. Antoś wykazał się nie tylko znajomością słownictwa z zakresów: animals, classroom objects, toys, food, travelling, rooms, free time activities…, ale także doskonałym opanowaniem wielu struktur gramatycznych w języku angielskim. Uczeń wykonał wszystkie zadania konkursowe bezbłędnie i będzie reprezentował naszą szkołę na szczeblu powiatowym tegoż konkursu.
Wyniki etapu szkolnego:
I miejsce: Antoni Flis, kl. III a
II miejsce: Hanna Borys, kl. III b
Grzegorz Borski, kl. III b
III miejsce: Blanka Borys kl. II a
IV miejsce: Grzegorz Dąbek, kl. III a
Aleksandra Błażejowska, kl. III a
V miejsce: Anastazja Kochaj, kl. II a
Karolina Żołędziewska, kl. II b
Gratuluję serdecznie wszystkim laureatom oraz uczestnikom konkursu i zapraszam do udziału za rok!
Agnieszka Walczyńska-Jeleń
Tegoroczny Dzień Kobiet obchodzony był w Szkole Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim w trochę niecodzienny sposób. Dnia 7 marca przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Radosław Lajcht i Konrad Samulski z kl. 8a, Jan Garliński i Wiktor Orzechowski z kl. 6a oraz Hubert Zieliński i Maciej Nowak z kl. 6b wręczyli wszystkim Kobietkom Małym i Dużym drobne upominki oraz przekazali życzenia- wiersz, napisany specjalnie na tę okazję przez Macieja Nowaka i jego Mamę- p. Ewelinę Nowak.
„Każdego roku 8 marca,
w szkole dla wszystkich pań i dziewczynek,
zrób miły uczynek.
Podaruj kwiatki lub czekoladki,
może tulipany a może bratki.
Niech to będzie cudowny dzień,
który obróci się w piękny sen.
Dziewczyny użyjcie dziś dużo malinowej szminki,
dla pięknej czerwonej minki.
Korzystając dzisiaj z tej sposobności,
życzymy wszystkim Kobietom dużo miłości.
mnóstwo uśmiechu i radości,
niech na ich twarzy zawsze gości.
Bądź zdrowa każda Kobieto kochana
i miej wiosnę w sercu od samego rana.
Na koniec krótkie podsumowanie,
jak to bywa pisane na kolanie.
Pamiętaj drogi chłopie,
jaki byłby świat bez Kobiet,
smutny i ponury.
Więc nie popełnij dziś żadnej bzdury!”
Natomiast dnia 13 marca odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie klas szóstych i siódmych, pod kierunkiem p. Macieja Bartoszka, przygotowali program artystyczny, dzięki któremu Nasze Panie i Dziewczyny poczuły się naprawdę wyjątkowo. Były wesołe piosenki i wierszyki, skecze i tańce oraz przepiękne życzenia i kwiaty.
Cały dzień minął w przyjaznej atmosferze, a uśmiechy na twarzach Dziewczyn były najlepszym dowodem na to, że Dzień Kobiet w naszej szkole był naprawdę udany!
Kornelia Miszczuk, kl. 8a
Agnieszka Walczyńska-Jeleń
Poniedziałek 10.03
Szkoła Podstawowa (aula w SZKOLE)
9:00 Nauka kl. I– III + 0a i 0b
10:00 Nauka kl. IV- VI
11:00 NAUKA kl. VII-VIII
Wtorek 11.03
Szkoła Podstawowa (aula w SZKOLE)
9:00 Nauka kl. I– III +0a i 0b
10:00 Nauka kl. IV- VI
11:00 NAUKA kl. VII-VIII
Środa 12.03
Szkoła Podstawowa (KOŚCIÓŁ)
9:00 MSZA ŚW. z Nauką kl VI-VIII KONIOWO
11:00 MSZA ŚW. z Nauką kl. I – V Szkoła Podstawowa KONIOWO + 0a i 0b
Uczniowie klas 4 wzięli udział w szkolnym konkursie recytatorskim. Dzieci przygotowały wiersze Jana Brzechwy, które pełne są humoru i barwnych postaci.
W jedną z nich wcieliła się zwyciężczyni naszego konkursu – Emilka Wawro, która zadeklamowała wiersz pod tytułem „Żaba”.
Drugie miejsce ex aequo zdobyli Maja Ankiel z wierszem „Żuk” i Tymon Leszczyński recytujący utwór „Tańcowała igła z nitką” .
Trzecie miejsce przypadły Amelce Szponarskiej za wiersz „Hipopotam” i Lenie Latos recytującej „Samochwałę”.
Wyróżniono recytacje Wiktorii Smaczyńskiej i Macieja Namysła.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za piękne interpretacje wierszy Jana Brzechwy!!!
Katarzyna Żebrowska i Adrianna Pieczykolan
Dnia 27 lutego 2025r. Samorząd Uczniowski wraz kl. 7a zorganizował w naszej szkole kiermasz słodkości z okazji Tłustego Czwartku. Za symboliczną kwotę, można było kupić faworki, zwane inaczej chrustami lub chruścikami, pączki i pączusie, wypełnione różnym nadzieniem, np. marmoladą, dżemem truskawkowym, makiem, karmelem, czekoladą, budyniem, a nawet hiszpańskie churrosy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie kiermaszu, a w szczególności: Zuzi Kuryłowicz, Zosi Samól, Mai Szymańskiej, Zuzi Dąbek, Zosi Kowalik, Julii Grygier, Adamowi Sroga, Oliwii Danielak oraz Hannie Gaj.
Wielkie uznanie i podziękowania kierujemy także w stronę wszystkich „cukierników- tych dużych i małych”. A są to: Jagoda Borecka, Natalia Łakota, Zuzanna Dąbek, Julia Magdziarz, Zofia Kowalik, Wiktor Orzechowski, Zuzanna Wysota, Witold Wojtasiński, Oliwia Danielak, Julia Szymańska, Hanna Gaj, Zuzanna Kuryłowicz, Zofia Samól, Maja Szymańska, Konrad Samulski oraz cała 7a.
Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród całej społeczności szkolnej, o czym świadczyć może błyskawiczny czas znikania „pączkowych pyszności”… A staropolskie przysłowie przecież głosi: „Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zniszczą pole i będzie miał pustki w stodole.”
Samorząd Uczniowski oraz
Agnieszka Walczyńska-Jeleń
Dnia 24 lutego 2025r. uczniowie klas: 6a, 8a i 8b wraz z opiekunkami- p. Barbarą Szymachą, Adrianną Pieczykolan oraz Agnieszką Walczyńską-Jeleń udali się do Gminnego Centrum Kultury w Trzebnicy na przedstawienie teatralne pt. „Opowieść wigilijna”.
Spektakl oparty na tekście Karola Dickensa ukazał przemianę wewnętrzną, jaka zaszła w skąpcu- Ebenezerze Scrooge΄u- w noc wigilijną na skutek wizyty trzech duchów świąt Bożego Narodzenia.
Historia głównego bohatera, scenografia, różnorodne efekty dźwiękowe i świetlne, jak również gra aktorów z Katolickiego Teatru Edukacji w Krakowie poruszyła wszystkich widzów.
Mamy nadzieję, że obejrzenie tej sztuki ułatwiło naszym uczniom zrozumienie treści tej lektury obowiązkowej i na długo pozostanie w ich pamięci.
Wiktoria Smakowska, kl. 6a
Agnieszka Walczyńska-Jeleń
Tuż po feriach zimowych- dnia 19 lutego 2025r.- Samorząd Uczniowski zorganizował w Szkole Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim pocztę walentynkową. Podczas przerw chętni uczniowie mogli przekazać kartki walentynkowe „ulubionej osobie”, zrobić sobie w fotobudce zdjęcie z milutkim Amorkiem, a także pomalować twarz na kolorowo. Dodatkową atrakcją w tym dniu była również nastrojowa muzyka, puszczana podczas przerw.
Nad całym wydarzeniem czuwali: Hania G. i Oliwka D. z 6b, Zosia S., Zuzia K. i Patryk G. z 7b oraz Basia A. z 7a .
To był naprawdę miły i wesoły dzień!
Zosia Samól i Zuzia Kuryłowicz, kl. 7b
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To wyjątkowe święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku jest świetną okazją, aby uświadomić sobie, jak ważna jest ochrona różnorodności językowej i kulturowej. Język jest bowiem jednym z kluczowych elementów tożsamości każdego narodu. Jest nie tylko narzędziem komunikacji, ale także nośnikiem historii, tradycji oraz kultury.
W naszej szkole z tej okazji uczniowie z klas 1-3 i 4-6 wzięli udział w imprezie czytelniczej zorganizowanej w szkolnej bibliotece. Na każdej przerwie dzieci rozwiązywały rebusy, zagadki językowe i wykonywały ćwiczenia słownikowe. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową zakładkę do książki.
Wnioski należy składać osobiście w sekretariacie szkoły od 01 do 29 marca 2025 roku.
"Babciu, Dziadku życzę Ci,
zdrowia, szczęścia, dobrych dni
i słoneczka cały czas,
Babciu, Dziadku kochaj nas!
Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe święta, które obchodzimy w Polsce 21 i 22 stycznia. To doskonała okazja, aby wyrazić wdzięczność i miłość do naszych dziadków, ale także chwila refleksji i budowania więzi międzypokoleniowych. To piękna tradycja, która pokazuje, jak ważna jest rodzina i wspólne spędzanie czasu. Dzieci uczą się szacunku i miłości do swoich bliskich, a dziadkowie mają okazję poczuć się doceniani i kochani.
Dlatego, w podzięce za ich wielkie serce, w dniach 28-31 stycznia odbyły się uroczyste spotkania, które stały się tradycją w naszym przedszkolu.
Dzieci z oddziału przedszkolnego te młodsze i te starsze przygotowały programy artystyczne z okazji Dnia Babci i Dziadka. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role, prezentując wiersze, piosenki i tańce. Atmosfera była uroczysta i pełna radości. Nasze święto Babci i Dziadka to dzień wspólnej zabawy, uśmiechów i wzruszeń. Na koniec wszystkie wnuczęta obdarowały swoich bliskich własnoręcznie przygotowanymi laurkami oraz prezentami.
Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dzień ten zostanie na długo zapisany w naszej pamięci i na fotografii.
Dziękujemy za wspólne chwile naszym wspaniałym gościom!
I. Arent
Przychylanie nieba
Kim jest Babcia? To się wie!
Ona zawsze pomóc chce.
Wszystko Wnukom wytłumaczy;
I nie może być inaczej.
A bywają takie dni;
Wciśnie wnukom „złotych trzy”.
To nie żaden jest przypadek;
Kto rozpieszcza? Babcia, Dziadek!
Oni zawsze mają czas;
I nie mówią wnukom pas!
Skakać można już do woli;
Bo wersalki to nie boli;
Mama, Tato nie pozwoli;
Dziadek mówi skacz do woli.
Niezależnie już od stażu;
Z dziadkiem w polu czy garażu.
Robisz takie rzeczy – że!
I nie straszne BHP.
Kto ubarwi Twoje życie;
Dziadek z Babcią wyśmienicie.
Oni dobrze życie znają;
Wnukom nieba przychylają.
Ciesz się, szanuj w każdej chwili;
Bo nie będą wiecznie żyli.
Z najlepszymi życzeniami dla Każdej Babci i każdego Dziadka z okazji Waszego Święta Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Ujeźdźcu Wielkim.
M. Szkaradziński
Spotkanie z panią Policjantką - Bezpieczne ferie, na których zostały omówione podstawowe zasady ostrożności w tym unikanie zagrożeń związanych z zabawą na świeżym powietrzu. Poruszono bezpieczeństwo na stoku i na lodowisku, zasady ubioru, kontrolę prędkości i ostrożności podczas zabaw.
A. Wróbel
Indie – państwo położone w Azji Południowej, to największy kraj świata pod względem liczby ludności oraz siódmy pod względem powierzchni. To miejsce, gdzie bogactwo styka się z ubóstwem, wykształcenie wyższe - z analfabetyzmem. Takie rozwarstwienia wynikające z systemu kastowego teoretycznie zostały zniesione na mocy konstytucji i wprowadzono równouprawnienie. Jednak ten system wciąż istnieje zwłaszcza wśród mieszkańców mniejszych miejscowości. Piękno tego kraju i szereg kontrastów, uczniowie Szkoły Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim poznali w trakcie spotkania z podróżnikiem – Bolesławem Grabowskim, który zabrał nas na wirtualną wycieczkę do Indii. Uczestnicy prezentacji nie tylko poznali kulturę tego państwa, środowisko przyrodnicze, zabytki ale również system szkolny do której uczęszczają ich rówieśnicy, zabawki, którymi bawią się na co dzień oraz tradycyjne stroje, które mogli przymierzyć. Bogactwo prezentowanych przedmiotów, różnorodność zdjęć i krótkie filmy ukazujące codzienne życie hindusów bardzo urozmaiciło prezentację i wywołało duże zainteresowanie uczestników.
Katarzyna Kwiatkowska
Powered by aSc EduPage