• Wizyta w bibliotece szkolnej.
          • Wizyta w bibliotece szkolnej.

          • Nasze przedszkolaki 10 maja odwiedziły Bibliotekę Szkolną. Dzieci dowiedziały się, co zrobić, żeby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak wypożyczyć książkę. Pani Kasia pokazała dzieciom, gdzie znajduję się przeznaczony dla specjalnie dla nich regał z książkami. Następnie zaprezentowała i dała do obejrzenia książeczki z działu dziecięcego. 

                     Przedszkolakom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały. Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dla wielu przedszkolaków, była to pierwsza wizyta w „domu książek”, ale na pewno nie ostatnia.

             

            Justyna Sudoł

        • „Czyste powietrze wokół nas”
          • „Czyste powietrze wokół nas”

          • Przedszkolaki z grupy Oa, Ob i Oc współpracując z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną

            w Trzebnicy zrealizowały program profilaktyki tytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”. Kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych wśród dzieci jest bardzo ważne już od najmłodszych lat, dlatego program realizowany został w ramach wychowania zdrowotnego i był dla dzieci pierwszym etapem nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Bohaterem przewodnim projektu był Dinek – miły, zielony smok, który nie lubi palaczy, ucieka przed dymem

            i w piosence, której uczyły się dzieci podkreśla: „Papieros to wróg nasz, zdrowie nam zabiera. Nie wolno! To szkodzi! Dość tego palenia!” Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach i

            w czasie pracy indywidualnej i w grupach usystematyzowały swoją wiedzę na temat źródeł dymów, szkodliwości dymu tytoniowego i skutków palenia papierosów. W czasie realizacji projektu dzieci zdobywały wiedzę, ale też bawiły się, śpiewały i wykonywały prace plastyczne.

            B. Wyszyńska-Borys

          • WIWAT JAKUB!

          • Nasz szkolny omnibus Jakub Galinowicz z 8 a po raz kolejny udowodnił swoje rozległe zainteresowania i zdolności. Przypomnijmy, że po zdobyciu tytułu laureata etapu wojewódzkiego w konkursie zDolny Ślazak język angielski, zajęciu 1. miejsca w powiatowym konkursie z j. niemieckiego, spróbował swoich sił w kolejnych  konkursowych zmaganiach, tym razem z języka polskiego. 27 kwietnia wziął udział w XIV powiatowym konkursie „Czytam między słowami”, który miał  na celu sprawdzenie bardzo ważnej i przydatnej w życiu codziennym umiejętności, jaką jest czytanie ze zrozumieniem.

            Jakub i pozostałych 14 uczestników rozwiązywało test składający się z różnorodnych typów  zadań oraz tekstów o różnym charakterze. Poziom konkursu był bardzo wyrównany, nie mniej jednak jury wyłoniło laureatów. Wśród nich znalazł się Jakub, który zajął drugie miejsce. 

            Wielkie gratulacje i podziękowania za godne reprezentowanie naszej szkoły.

            B. Szymacha

        • NIC DWA RAZY …
          • NIC DWA RAZY …

          • Dnia 25 kwietnia 2023 r. odbył się we Wrocławiu w Dwujęzycznej Szkole Podstawowej „Atut” II międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Skrzydlate Słowa 2.0” dla uczniów dolnośląskich szkół podstawowych z klas 4-8.

            W zmaganiach finałowych wzięło udział 28 uczestników.

            Społeczność naszej szkoły reprezentował uczeń klasy 4 b Maciej Nowak, który zaproponował interpretację utworu Wisławy Szymborskiej  pt. „Nic dwa razy”.

            Śledząc sceniczne interpretacje uczestników, licznie zgromadzeni widzowie byli pod wrażeniem talentu uczestników konkursu.

            Składamy wielkie gratulacje Maćkowi, który z wyjątkową gracją zaprezentował   przed publicznością niebanalną interpretację wiersza naszej noblistki.

            Danuta Kowal-Woźniak  

        • Wizyta w Bazylice Świętej Jadwigi w Trzebnicy
          • Wizyta w Bazylice Świętej Jadwigi w Trzebnicy

          • 25.04.2023 klasa 7A odwiedziła Bazylikę i Sanktuarium Świętej Jadwigi - najcenniejszy zabytek naszego miasta wciągnięty na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Młodzież z uwagą i skupieniem wysłuchała historii powstania naszej Bazyliki i klasztoru, opowieści o cudownym życiu Świętej Jadwigi i jej męża - księcia Henryka Brodatego. Obejrzeliśmy mauzoleum Piastów Śląskich, którzy spoczywają w podziemiach naszego Kościoła. Podziwialiśmy przepiękne grobowce Jadwigi i Henryka. Następnie wypiliśmy herbatę i zjedliśmy przepyszne ciasta w Kawiarence u Świętej Jadwigi, która znajduje się w klasztorze sióstr boromeuszek. Korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się na spacer po Winnej Górze dookoła stanowiska archeologicznego Homo Erektus, gdzie odkryto najstarsze w Polsce ślady bytności człowieka. Ze szczytu rozciąga się wspaniały widok na całą nasza gminę. Młodzież nie miała jeszcze dosyć spacerowania, dlatego przeszliśmy do parku gdzie na przygotowanych przyrządach do street workoutu chwalili się swoimi umiejętnościami gimnastycznymi ;-). Na koniec wyjazdu oczywiście obowiązkowa pizza regeneracyjna. Na pewno niedługo odwiedzimy kolejne atrakcje naszego regionu!

            K. Żebrowska

        • ENGLISH IS FUN
          • ENGLISH IS FUN

          • Dnia 25 kwietnia 2023r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich odbył się  III Powiatowy Konkurs z Języka Angielskiego „English is fun” dla klas II-III. Celem konkursu było rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania językiem angielskim, podniesienie poziomu różnorakich umiejętności językowych oraz poszerzenie wiedzy z zakresu leksyki i niektórych struktur gramatycznych w języku angielskim.

            Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Ujeźdźcu Wielkim reprezentował uczeń klasy III a- Miłosz Spaliński, który zajął III miejsce! Miłosz rywalizował z 16 innymi uczestnikami ze szkół z całego powiatu trzebnickiego i wspaniale zaprezentował swoje umiejętności językowe, jak również trudną sztukę radzenia sobie ze stresem i emocjami.

            Serdecznie gratuluję Miłoszowi, życząc kolejnych sukcesów. Wielkie gratulacje i podziękowania składam także Mamie Ucznia- Pani Izabeli Bybel- Spalińskiej za pomoc i wsparcie oraz bezpieczny transport  na miejsce konkursu.

            Walczyński-Jeleń

        • "Zmiana zaczyna się od działania" - Światowy Dzień Ziemi
          • "Zmiana zaczyna się od działania" - Światowy Dzień Ziemi

          • W piątek 21.04.2023 w Szkole Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim odbył się apel z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, którego głównym celem jest promowanie w społeczeństwie postaw proekologicznych. Uczniowie klasy IV B przygotowali z tej okazji prezentację na temat tego czym są i jak ważną rolę w przyrodzie pełnią zapylacze. Uczniowie Witold Wojtasiński, Maciej Nowak i Ignacy Kozłowski przybliżyli uczestnikom tematykę różnych rodzajów zapylaczy, jak funkcjonują w środowisku oraz co należy robić, aby je chronić. Okazuje się, że zapylaczom nie jest łatwo głównie ze względu na zmniejszającą się ilość roślin miododajnych. Co więcej, częste wypalanie traw niszczy ich schronienie. Szansą na lepszą sytuację zapylaczy są nasze działania. Z tego powodu na końcu apelu uczennice klasy IV B rozdały przewodniczącym poszczególnych klas sadzonki roślin miododajnych, których posadzenie w pobliżu szkoły przyczyni się do poprawy środowiska oraz wspomoże działania zapylaczy a nauczyciele otrzymali nasiona kwiatów miododajnych. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę pani Agaty Mamełki za zaangażowanie w całe przedsięwzięcie. Pamiętajmy, że im więcej takich inicjatyw tym bardziej poprawi się środowisko a co za tym idzie - nasze życie.

            M. Bartoszek

        • REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA 2023/2024 – LISTY DZIECI ZAKWALIFIKOWANYCH I NIEZAKWALIFIKOWANYCH
          • REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA 2023/2024 – LISTY DZIECI ZAKWALIFIKOWANYCH I NIEZAKWALIFIKOWANYCH

          • Od dziś na drzwiach sekretariatu szkoły dostępne są listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przedszkola na rok 2023/2024.

            Rodzice dzieci zakwalifikowanych zobowiązani są do złożenia  oświadczenia woli dla przyjęcia dziecka do dnia 25.04.2023 r. (dostępne do pobrania w zakładce O SZKOLE ->REKRUTACJA bądź w sekretariacie szkoły).

            Uwaga!

            Oświadczenie woli dla przyjęcia dziecka można złożyć TYLKO W JEDNEJ PLACÓWCE WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO.

            Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola w roku szkolnym 2022/2023, którzy złożyli  „potwierdzenie woli kontynuowania edukacji przedszkolnej w roku szkolnym 2023/2024”, NIE SKŁADAJĄ OŚWIADCZENIA WOLI DLA PRZYJĘCIA DZIECKA

        • ,,Pisanki, pisanki"
          • ,,Pisanki, pisanki"

          • ,,Pisanki, pisanki, jajka malowane, nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek. Pisanki, pisanki, jajka kolorowe, na nich malowane bajki pisankowe."

            29 marca wszystkie grupy przedszkolne wzięły udział w warsztatach malowania pisanek. Pani prowadząca te bardzo ciekawe zajęcia zapoznała dzieci z różnymi technikami ozdabiania jajek. Każdy przedszkolak zabrał do domu dwie pisanki, jedną pomalowaną przez siebie, a drugą ozdobioną profesjonalnie przez panią z Cepelii. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci.

            Iwona Mędryk

        • „PRIMA  APRILIS, NIE  WIERZ, BO SIĘ POMYLISZ”
          • „PRIMA APRILIS, NIE WIERZ, BO SIĘ POMYLISZ”

          •       Choć 1 kwietnia przypadał w tym roku w sobotę, to Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim postanowił zorganizować dzień psikusów już w piątek. Klasy 4 – 8 otrzymały zadania, aby przebrać się na konkretny temat. Oto wyniki losowania:

            kl. 4 a – „Starożytny Rzym”, kl.4 b – „Ludzie pierwotni”, kl. 5a – „ Dziki Zachód”, kl. 5 b – „ Wieś tańczy i śpiewa”, kl. 6a – „ Lata 20 – te , lata 30 – te”, kl. 6 b – „ Hawaje”, kl. 7a – „ My Cyganie”, kl. 8a – „ Chińczycy”, kl. 8 b – „ Murzynek Bambo”, kl. 8 c – „ Kosmici atakują”. Oczywiście uczniom towarzyszyli wychowawcy.

                Każda klasa stanęła na wysokości zadania. Oprócz pięknych i pomysłowych strojów uczniowie zaprezentowali tańce, piosenki, nawet inscenizacje adekwatne do tematu.

               Pomysł podchwyciły także Panie Woźne, które na ten dzień przeistoczyły się w policyjny oddział z 13 posterunku oraz Pani Dyrektor, która jako barwny motyl „ latała” po szkole J

                Każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom, każdy uczeń „ małe słodkie co nieco” sfinansowane z funduszu S.U.

                Gdy tylko impreza dobiegła końca, zaczęły się sypać pomysły na następne imprezy integrujące brać uczniowską i pracowników szkoły.

                „ Chcecie, to wierzcie, chcecie nie wierzcie …”, ale szkołę da się lubić.

                                                                                            Iwona Grochowina ( opiekun S.U.)

        • Spotkanie z poetką
          • Spotkanie z poetką

          • Dnia 28 marca 2023r. w Szkole Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim odbyło się spotkanie z trzebnicką poetką i bajkopisarką Wiesławą Kuciębą. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klas I i II.

                 W trakcie spotkania autorka w ciekawy i przystępny sposób opowiadała o swojej twórczości, czytała fragmenty swoich książek i pokazywała barwne ilustracje.

                 Poruszyła tematy związane ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi. Zademonstrowała dzieciom różne rodzaje jajek – strusie, gęsie, kacze, przepiórcze oraz jajko żółwia itp.

                 Na pamiątkę spotkania chętni uczniowie mogli zakupić książeczki napisane przez poetkę ze specjalnym, imiennym autografem.

                 Spotkanie z p. Wiesławą Kuciębą było ciekawym przeżyciem i dobrą zabawą.

             

                                                                                                         Wioletta Skuza

        • Dzień bez plecaka
          • Dzień bez plecaka

          • Dzień bez plecaka (z ang. „no backpack day”) to wybrany przez uczniów dzień, w którym wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele przychodzą bez plecaków i toreb. Zabawa polega na tym, by jednocześnie przynieść do szkoły wszystkie potrzebne przybory. Liczy się pomysłowość i spryt – książki, zeszyty i inne artykuły szkolne można spakować w dowolny, zwykle zabawny sposób. 

            Ponieważ Dzień bez plecaka w polskich szkołach służy głównie dobrej zabawie, pomysły uczniów ogranicza jedynie wyobraźnia. Dzieci przynoszą swoje szkolne przybory zapakowane na rozmaite sposoby: w koszach, zabawkach, walizkach, a nawet w sklepowych wózkach! Zdarzały się też skrzynki na narzędzia, kuwety oraz... taczki.

                             W tym roku w naszej szkole odbyła się druga edycja tej akcji, zainicjowanej przez uczennice klasy 8 c – Julię Mierzwę I Martynę Izydorczyk. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób z klas 4-8. Jury jak zwykle miało trudne zadanie, bo kreatywność uczniów była niesamowita. Nie mniej jednak wyłoniono najbardziej oryginalne pomysły.

            I miesce – Wiktor Kuriata klasa 8 a – traktor- kosiarka

            II niejsce -Michał Kędziora klasa 7 a – bańka na mleko

            III miejsce Paweł Nowaczyk klasa 8 c, Magdalena Szczęśniak 8 b, Zosia Samól 5 b – suszarka na ubrania.

                                         Postanowiono również wyróżnić pomysłowość innych uczniów, do których należą: Jakub Galinowicz 8a, Krystian Śliwka 8c, Jakub Kryczka 8 c, Alan Malesa 8a, Adam Sroga 4a oraz pracownice naszej szkoły.

            B. Szymacha

        • DNI OTWARTE
          • DNI OTWARTE

          • 21 marca uczniowie klas ósmych jak co roku udali się do Trzebnicy, aby zapoznać się z ofertą edukacyjną, jaką oferują szkoły ponadpodstawowe. Powiatowe Targi Edukacyjne już po raz siódmy zgromadziły kilkudziesięciu wystawców, wśród których były szkoły z terenu Trzebnicy, Obornik Śląskich i Żmigrodu. Oprócz placówek edukacyjnych byli również przedstawiciele instytucji państwowych oraz pracodawcy.

                Znakomita większość naszych uczniów była zainteresowana ofertą PZS nr 2 z Trzebnicy, bo właśnie do tej szkoły zamierzają aplikować.Uczniowie tej szkoły przygotowali najatrakcyjniejsze stoiska, na których prezentowali wytwory swoich dotychczas zdobytych umiejętności zawodowych. Można było spróbować słodkich wypieków, skorzystać z usług fryzjerskich czy też zrobić sobie zdjęcie. Nieco mniejsza grupa uczniów udała się do trzebnickiego liceum, które również w tym dniu otworzyło swoje podwoje dla przyszłych pierwszoklasistów.

                Nasi uczniowie z przewodnikami zwiedzili całą szkołę, zapoznali się z klasowymi profilami, a także dowiedzieli się o bogatej ofercie zajęć pozalekcyjnych.

                Na pewno wizyta na targach była realną pomocą w podjęciu najwłaściwszej decyzji w sprawie dalszej drogi edukacyjnej  i zawodowej.

            Barbara Szymacha

        • ŻEGNAJ ZIMO, WITAJ WIOSNO
          • ŻEGNAJ ZIMO, WITAJ WIOSNO

          • „Marzanno, Marzanno, Ty zimowa panno, do piwnicy Cię wrzucamy, bo wiosnę witamy” – takim zawołaniem 21 marca uczniowie klas I-III pożegnali zimę, a przywitali wiosnę. Najpierw w barwnym pochodzie wyruszyliśmy w poszukiwaniu wiosny w naszej miejscowości. Szybko znaleźliśmy ją i przywitaliśmy pięknym śpiewem, bo chcemy, aby na dobre rozgościła się u nas.

            Marzannę, symbol zimy, ukryliśmy w nieznanych zakamarkach naszej szkoły. Żegnaj zimo na rok!

             

            K. Maj

        • POWITANIE WIOSNY W PRZEDSZKOLU
          • POWITANIE WIOSNY W PRZEDSZKOLU

          • 21 marca przedszkolaki pożegnały zimę i powitały wiosnę. Radośnie wyruszyły z Marzanną w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny. W rytm piosenki o maszerującej wiośnie dzieci przeszły barwnym korowodem w pobliżu szkoły. Przedszkolaki bardzo cieszą się z nadejścia wiosny. Tęskniły za zabawami na świeżym powietrzu w promieniach wiosennego słońca, za grą w piłkę na zielonej trawie, za kolorowymi kwiatkami i śpiewem ptaków. Było głośno, radośnie i kolorowo. Mamy nadzieję, że na dobre pożegnaliśmy zimę, a wiosna przyszła do nas piękna i słoneczna.

             

            B. Wyszyńska-Borys

        • KLASY I-III WARSZTATY PSZCZELARSKIE
          • KLASY I-III WARSZTATY PSZCZELARSKIE

          •    16 marca w klasach I-III odbyły się warsztaty pszczelarskie. Przeprowadziła je P. Kasia Bobrowicz z pasieki Ostojów. Uczniowie na spotkaniu poznali budowę ula oraz nauczyli się rozpoznawać jego mieszkańców. Miały okazję przymierzyć strój pszczelarza, a także poznać wszystkie akcesoria, które wykorzystuje w swojej pracy. Zajęcia te nie tylko dostarczyły dzieciom informacji o tym jak wygląda praca pszczół i co powstaje na skutek tejże pracy, ale również umożliwiły im spróbowania różnych odmian miodu oraz pyłku pszczelego. Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników wykonał świecę z węzy pszczelej. Zajęcia te spotkały się z dużym zainteresowaniem . Pytaniom nie było końca…

            B.Kowalska

        • NASI STYPENDYŚCI
          • NASI STYPENDYŚCI

          • 14 marca w Trzebnicy miała miejsce gala wręczenia stypendiów. Miło nam poinformować, że wśród laureatów znalazła się dwójka uczniów z naszej szkoły: Martyna Izydorczyk z klasy 8 c oraz Jakub Galinowicz z klasy 8a. Te wielkie wyróżnienia są przyznawane od wielu lat, a otrzymują je uczniowie, którzy osiągają nie tylko bardzo dobre wyniki w nauce, ale również wykazują się inicjatywą społeczną, kulturą osobistą oraz działalnością charytatywną. Podczas uroczystości z piękną oprawą muzyczną, w obecności licznie zgromadzonej publiczności, którą tworzyli dyrektorzy szkół, laureaci, ich rodzice i wychowawcy oraz koledzy z klasy, włodarz gminy Trzebnica wręczał listy gratulacyjne i drobne upominki.

                Jakub został laureatem stypendium im. Jana Pawła II, a Martyna Burmistrza Gminy Trzebnica.

            Na zakończenie uroczystości, która miała bardzo uroczysty i podniosły charakter, odbyła się sesja fotograficzna wszystkich stypendystów.

            Jeszcze raz wielkie gratulacje!

        • Kolejny sukces Jakuba!!!
          • Kolejny sukces Jakuba!!!

          • Dnia 15 marca 2023r. w Szkole Podstawowej w Kuźniczysku miał miejsce VIII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. Celem konkursu było motywowanie uczniów do nauki języka niemieckiego, rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań o krajach niemieckojęzycznych oraz sprawdzenie wiedzy na temat kultury i życia w krajach DACHL.

            Bardo miło mi poinformować, iż Jakub Galinowicz, który reprezentował Szkołę Podstawową w Ujeźdźcu Wielkim zajął I miejsce! Wygrywając kolejny konkurs, Kuba wykazał się nie tylko umiejętnością szybkiego zapamiętywania czy prawidłowego kojarzenia faktów, ale przede wszystkim ogromną dociekliwością i ciekawością świata, a także systematycznością i rozległym oczytaniem.

            Serdecznie gratuluję i życzę kolejnych sukcesów!

            Agnieszka Walczyńska-Jeleń

        • Dzień Kobiet w przedszkolu
          • Dzień Kobiet w przedszkolu

          • Dzień Kobiet to wyjątkowe święto, ważne dla wszystkich kobiet, zarówno dla tych dużych, jak i małych.

            Święto Kobiet, to doskonały sposób kształtowania u dzieci  nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych.

            W dniu 8 marca nasi chłopcy z przedszkola również pamiętali o  dziewczynkach. Chłopcy zaśpiewali „Sto lat”, przygotowali prezenty, kwiaty oraz życzenia, które uczyniły ten dzień wyjątkowym.

             

            Wszystkie kobiety, te małe i duże dziękują chłopcom za piękne życzenia.

            Justyna Sudoł