• Turniej Gier

            W dniu 15.12.2014 w Zespole Szkół  w Ujeźdźcu Wielkim odbył się Turniej Gier jako podsumowanie projektu   „ Gry  i Zabawy Logiczne”.  W Turnieju  brali   udział  uczniowie  ze  Szkół Podstawowych  klas II – III z Boleścina, Masłowa, Kuźniczyska oraz Ujeźdźca Wielkiego. Rozgrywki toczyły się w Warcaby, Callisto oraz w Trio. Łącznie brało w nich udział 47 uczniów. Miejsca w poszczególnych grach zajęli uczniowie:

            Warcaby – I miejsce Piotr Koła

            Calisto – Bednarek Zuzanna

            Trio – Kochańska Natalia

          • Drodzy Rodzice!

            Szanowni Państwo, w dniach 22-24 grudnia i 29-31 grudnia 2014 r. w szkole nie odbywają się zajęcia dydaktyczne
            z powodu przerwy świątecznej. W związku z tym Dyrektor Zespołu Szkół w Ujeźdźcu Wielkim prosi o informację czy Państwa dziecko w wyżej wymienionych dniach będzie korzystało ze świetlicy szkolnej. Proszę o przekazanie informacji na piśmie wychowawcy klasy do dnia 9.12.14 r.

          • Teatr Lalek

            W sobotę - 13 grudnia - uczniowie klas 1 SP w Ujeźdźcu Wielkim uczestniczyli w spektaklu pt. Co krokodyl jada na obiad? wystawianym na deskach Wrocławskiego Teatru Lalek. Podczas przedstawienia nasi mali uczniowie dowiedzieli się, że ciekawość może być bardzo niebezpieczna oraz że najdzikszym zwierzęciem w prehistorii był.. kot!
            Po spektaklu czekała na nas miła niespodzianka - wizyta Świętego Mikołaja, który w zamian za piosenkę wręczył wszystkim dzieciom słodkie podarunki.

          • Mikołajki w Zespole Szkół

            Czerwone czapki na głowach i niecierpliwe oczekiwanie przedszkolaków, tak rozpoczął się w  naszej szkole piątek 5 grudnia, dzień w którym odwiedził nas Mikołaj. Śniegu nie było, ale nasz długo wyczekiwany gość dotarł na czas. Na hali sportowej czekały na niego przedszkolaki i starsze dzieciaki. Mikołaj nie zapomniał też o gimnazjalistach i odwiedził ich w klasach. Wszystkie dzieci otrzymały od prezenty, przede wszystkim słodycze, ale też zabawkowe drobiazgi, które sprawiły dzieciom dużo radości. Nikt nie pochwalił się mikołajkową rózgą, wierzymy zatem, że wszyscy nasi uczniowie byli bardzo grzeczni i dlatego żaden z nich jej nie dostał.

            Najmłodszych przedszkolaków Mikołaj odwiedził w czasie zajęć popołudniowych w środę.  Odważne 4-latki zaśpiewały Mikołajowi piosenkę i usiadły na kolanach a Mikołaj każdemu z nich wręczył paczkę pełną słodkości. Organizatorem mikołajkowych spotkań był Pan Jacek Ręboch. Jeszcze tylko 12 miesięcy i znów usłyszymy w szkole dźwięk mikołajowego dzwonka!

          • Gry i zabawy andrzejkowe

            W  piątek 25 listopada, na dwa dni przed bardzo znanymi i lubianymi imieninami Andrzeja przedszkolaki wspaniale bawiły się w czasie andrzejkowych zabaw.  Tradycyjne wróżby andrzejkowe zorganizowane zostały we wszystkich grupach przedszkolnych. Maluchy w formie zabawy przepowiadały przyszłość: losowały ciasteczka z ukrytymi w środku wróżbami, przebijały serca z imionami dziewczynek i chłopców, wystawiały buty za próg, odkrywały kubeczki z ukrytymi symbolami i lały wosk przez klucz. Dzieci radośnie tańczyły przy znanych przebojach i piosenkach dziecięcych, robiły węże, kółeczka i  pociągi. Odbył się konkurs tańca z balonami i na gazecie, dziewczynki wspaniale zatańczyły kankana a chłopcy zorbę, wszystkim też bardzo dobrze wychodziła makarena i kaczuchy. Tego dnia dla dzieci przygotowany został też słodki poczęstunek.                         

          • Spotkanie przedszkolaków z weterynarzem

            W ramach spotkań z przedstawicielami różnych zawodów i zajęć na temat zwierząt domowych 25 listopada przedszkolaki z Zespołu Szkół w Ujeźdźcu Wielkim spotkały się z lekarzem weterynarii panią Ewą Okręglicką. Pani Ewa swój gabinet weterynaryjny prowadzi w Trzebnicy na ulicy Głowackiego, a w miniony piątek odwiedziła nas w szkole z pluszowym pieskiem  i kotkiem, którym dzieci wybrały imiona. Przedszkolaki opowiadały o swoich domowych zwierzętach a pani Ewa uczyła je, jak najlepiej się nimi opiekować. Dała dzieciom rady i wskazówki, jak dbać i zajmować się swoimi domowymi ulubieńcami, jak karmić zwierzęta, w jaki sposób je głaskać, jak czesać, bezpiecznie się z nimi bawić, jak rozpoznawać, kiedy zwierzątko jest chore i potrzebna jest mu wizyta u weterynarza. Opowiadała o swojej pracy i starała się uświadomić dzieciom, że zwierzęta nie są zabawkami i wymagają odpowiedzialnej opieki, zdarza się, że cierpią, chorują i mają złe nastroje. Przestrzegała też dzieci, by nie zaczepiały nieznanych sobie zwierząt. 

            Przedszkolakom spotkanie bardzo się podobało, zadawały pani Ewie dużo pytań i same też  chętnie odpowiadały na pytania.

          • ,,Ścieżkami życia św. Jadwigi”

            Dnia 4 i 6 listopada 2014 roku w naszej szkole odbył się V Szkolny Konkurs ,,Ścieżkami życia św. Jadwigi” dla klas IV-VI. Przygotowany przez panią I. Mędryk. W konkursie wzięło udział 17 uczniów. Uczniowie mieli za zadanie wykazać się wiedzą na temat życia i działalności św. Jadwigi Śląskiej. Rozwiązywali test złożony z zadań otwartych i zamkniętych. Chociaż zadania nie były łatwe uczniowie nieźle sobie poradzili.

            Laureatami naszej szkoły zostali:

            I miejsce: Patrycja Ośmiałowska kl. VI b i Dominika Wiraszka kl. VI a

            II miejsce: Marcel Nowak kl. V b

            III miejsce: Kinga Kozakiewicz kl. IV a

                        Patrycja Ośmiałowska w wyniku dogrywki została reprezentantką naszej szkoły na etapie powiatowym, który odbył się 20 listopada 2014 roku w Szkole Podstawowej nr. 2 w Trzebnicy. Patrycja zajęła tam 4 miejsce. Gratulujemy!

          • Święto Niepodległości

            Kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie  z Zespołu Szkół w Ujeźdźcu Wielkim uroczyście obchodzili uczestnicząc we  wspaniałej  akademii przygotowanej pod kierunkiem pani Danuty Kowal-Wożniak oraz pana Macieja Bartoszka.

            W scenerii wspomnień uczniowie klas III gimnazjum opowiadali o heroicznych walkach młodych ułanów, którzy niejednokrotnie poświęcili życie za wolność Ojczyzny-Polski pokazując swój patriotyzm i bohaterstwo pod wodzą Józefa Piłsudskiego. W piękny symboliczny sposób pokazali „łańcuchy polskiej niewoli”, która tak ogromnie ciążyła naszej Ojczyźnie przez wiele lat. Widzowie, zarówno starsi i młodsi, z ogromnym zainteresowaniem oglądali  prezentację multimedialną  przenosząc się tym samym po ścieżkach historii do roku 1918, w którym to nasz Kraj stał się niepodległy po 123 latach niewoli. Wzruszające sceny przeplatane były narodowymi pieśniami patriotycznymi.

            Młodzi artyści uświadomili zebranym jak wielkie znaczenie ma dla nas życie w wolnej i niepodległej Polsce.

             Uczniowski poczet sztandarowy z Zespołu Szkół w Ujeźdźcu Wielkim w składzie: Wiktoria Nalepa, Joanna Szewczyk, Dawid Kuczynski uczestniczył w Gminnych Obchodach Święta Odzyskania Niepodległości w Trzebnicy wraz dyrekcją szkoły oraz władzami miasta.

          • Sierżant Uśmiech z wizytą u pierwszaków.

            12 listopada dzieci z klas I spotkały się z przedstawicielami Straży Miejskiej z Trzebnicy. Wizyta dotyczyła bezpiecznego poruszania się po drogach. Uczniowie otrzymali książeczki z naklejkami, w których sierżant Uśmiech przeprowadza Maciusia na drugą stronę jezdni. Po jej przeczytaniu dzieci mają za zadanie uzupełnienie krótkiego testu. Prawidłowe odpowiedzi zostaną nagrodzone dyplomami.

          • Szkolny konkurs recytatorski utworów Marii Konopnickiej w klasach I-III

             

            W piątek, 7 listopada odbył się szkolny konkurs recytatorski utworów Marii Konopnickiej. Zorganizowany przez K. Maj i M. Smakowską. Wzięło w nim udział 18 uczniów z klas I-III.

            Maria Konopnicka, patronka naszej szkoły, wiele utworów dedykowała najmłodszym dzieciom, dlatego też celem tego konkursu jest zachęcanie uczniów do czytania wierszy poetki i zapoznania się z jej bogatą twórczością literacką.

            Komisja w składzie: B. Zasada, I. Wnukowska i D. Smolak wyłoniła następujących laureatów.

            W kategorii klas I

            I miejsce –Magdalena Mielnik

            II miejsce- Maja Krawiec

            III miejsce- Julia Zaremba

             W kategorii klas II

            I miejsce- Martyna Nalepa

            II miejsce –Agata Lajcht

            III miejsce- Gabriela Gierczyk

             W kategorii klas III

            I miejsce- Martyna Plewka

            II miejsce- Amelia Hupa

            III miejsce- Jagoda Dunia

          • Szkolny Konkurs Recytatorski

            W ubiegły czwartek - 30 października 2014 - odbyły się szkolne eliminacje do powiatowego konkursu recytatorskiego "Magia Słowa". W zmaganiach wzięło udział 25 uczniów klas 4-6 SP. Uczniowie recytowali wiersze swoich ulubionych poetów. Komisja konkursowa w składzie: Barbara Szymacha, Beata Zasada i Katarzyna Żebrowska wyłoniła następujących zwycięzców:
            W kategorii klas 4:
            I miejsce - Kinga Kozakiewicz
            II miejsce - Martyna Sądkiewicz
            III miejsce -  Patryk Smaczyński
            Wyróżnienie - Patryk Murmyło i Magdalena Reptak

            W kategorii klas 5:
            I miejsce - Jagoda Łuczyszyn
            II miejsce - Karolina Czerniak
            III miejsce - Nikola Muszkiewicz
            Wyróżnienia dla Katarzyny Frankowskiej i Ksawerego Skotnicznego

            W kategorii klas 6:
            I miejsce - Julia Powolna
            II miejsce - Paweł Żubrowski

            Zdaniem komisji w powiatowym konkursie recytatorskim "Magia Słowa" naszą szkołę reprezentować będzie Kinga Kozakiewicz z klasy 4a.
            Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

          •                               Jak historia łączy pokolenia, narody i wyznania.

                      Podczas lekcji historii w pod kierunkiem Iwony Grochowiny w dniu 24 października 2014 r. w klasie 4b Szkoły Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim w ramach cyklu o Małej Ojczyźnie uczniowie prezentowali opowiadania o historii, ciekawych miejscach i osobach we wsiach, w których mieszkają.

                Podczas prezentacji wsi Komorówko, padła informacja o przykościelnym cmentarzu ewangelickim, który kilka lat temu był systematycznie porządkowany przez uczniów naszej szkoły. Opowiedziałam o tamtej akcji „ młodym historykom”, co spotkało się z dużym zainteresowaniem i już podczas lekcji zobowiązali się, że zajmą się porządkowaniem cmentarza.

                Z dnia na dzień zorganizowała się ekipa i 25 października 2014 r. w Komorówku stawiło się sześcioro dzieci: Martyna Sądkiewicz, Kacper Szymański, Magdalena Reptak, Błażej Mielnik, Wiktoria Minecka i Adrian Smaczyński. Z wielkim zaangażowaniem wyrywali chwasty, wycinali gałęzie, odkrywali zniszczone nagrobki. Z każdą chwilą cmentarz ukazywał inne oblicze. W tej ciężkiej pracy dzieciom pomagały mamy: panie Bogusława Smaczyńska i Monika Budziak – Mielnik, które poświęciły wolny czas na wspólną pracę.

                27 października 2014 r. tuż przed lekcjami uczniowie zdali relację ze swej pracy społecznej i zapowiedzieli, że dalszy ciąg prac odbędzie się 31 października 2014 r. tuż przed dniem Wszystkich Świętych.

              Jestem pełna podziwu, że uczniowie i rodzice wykazali tak duże zaangażowanie i spisali się na 6!!!

               Serdecznie dziękuję, że tak spontaniczna inicjatywa z lekcji historii momentalnie została zrealizowana i udowodniła, że warto pamiętać o zmarłych bez względu na narodowość i wyznanie oraz połączyła pokolenie rodziców i dzieci we wspólnym dziele.

             

                                                                Nauczycielka historii w Zespole Szkół W Ujeźdźcu Wielkim

                                                                                              Iwona Grochowina

          • Wycieczka klas 0a i oc

            17 października przedszkolaki z grupy 0a i Oc z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę integracyjną do Wrocławia. Najpierw udały się do kina w centrum handlowym Korona, gdzie obejrzały bajkę o Dzwoneczku i tajemnicy piratów. Dziewczynki zachwycone były przygodami latających wróżek a chłopcy podstępnymi piratami. Dzieci cieszyły się, że mogły zobaczyć swoich ulubionych bohaterów na dużym ekranie. Po skończonej projekcji filmu na uczestników wycieczki czekała wspaniała atrakcja-mnóstwo radosnych zabaw w Rodzinnym Parku Rozrywki „Bobolandia”. Przedszkolaki chętnie wspinały się i zjeżdżały z wysokich konstrukcji, jeździły na rowerkach, turlały się, bawiły się w basenie z  kolorowymi piłeczkami, układały duże klocki, biegały po dmuchanych wyspach i masowały się na specjalnych fotelach. Wszystkim maluchom wycieczka bardzo się podobała, była pełna kolorów, radości i niesamowitych wrażeń.

          • XIV  DZIEŃ    PAPIESKI - ,, Jan   Paweł   II – świętymi bądźcie”

                     Dnia 15 października 2014 r. w Zespole Szkół w Ujeźdźcu Wielkim odbył się apel w związku z XIV Dniem Papieskim, który przebiegał pod hasłem ,,JAN PAWEŁ II - świętymi bądźcie”. Apel przygotowały uczennice gimnazjum pod kierunkiem katechetki Iwony Mędryk. Wyświetlono też prezentację medialną ukazującą Jana Pawła II jako szczególnego orędownika świętości. (zdjęcia w albumie)

          • Dzień Nauczyciela

            W dniu 13. Października 2014 w Zespole Szkół w Ujeźdźcu Wielkim od rana panował szum i gwar nietypowy dla typowego „poniedziałku”. Odświętnie ubrani uczniowie biegali z kwiatami w ręku w poszukiwaniu poszczególnych nauczycieli. Nic dziwnego, przecież to Święto Edukacji Narodowej.

            Gwoździem całego rozgardiaszu była uroczysta akademia zorganizowana przez szkolną grupę „artystów” z gimnazjum i szkoły podstawowej. Pod bacznym okiem opiekuna Samorządu Uczniowskiego – pani Anny Jurczak uczniowie przedstawili w niezmiernie humorystyczny sposób wszystkie (lepsze i mniej przyjemne) aspekty pracy w szkole.  Jest to symboliczna forma podziękowania i wdzięczności dla wszystkich pracowników szkoły za ogromny trud włożony w edukację i wychowanie uczniów.

            Zgromadzona na sali liczna publiczność miała okazję poznać niezwykłe talenty wokalne uczennic szkolnego chóru, które wspaniale odśpiewały znane wszystkim szkolne hity.

            Na koniec akademii każdy nauczyciel otrzymał słodką niespodziankę od Samorządu Uczniowskiego. Ten drobny gest sprawia najwięcej radości – bo to „pamięć” właśnie jest wartością bezcenną.

          • Głuchołazy 2014!!!

            Uczniowie z klas 5 i 6 Szkoły Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim wraz ze swoimi wychowawczyniami (Anną Jurczak, Katarzyną Żebrowską, Barbarą Szymachą i Agnieszką Walczyńską- Jeleń) wzięli udział w dniach 08.10.14 - 10.10.14 w wycieczce do miejscowości Głuchołazy położonej w Górach Opawskich. Uczestnicy byli zakwaterowani w kompleksie turystycznym „Banderoza”. Pierwszego dnia  atrakcją popołudnia było płukanie złota w rzece Białce. Przewodnik sudecki w barwny i dowcipny sposób zapoznał dzieci z historią wydobycia złota w rejonach tej miejscowości, ilustrując swoją gawędę różnymi rekwizytami. Punktem kulminacyjnym spotkania było poszukiwanie złota ukrytego w pokładach piasku na brzegu rzeczki. Nie wszystkim dopisało szczęście, ale zabawy było co nie miara. W nocy zaś zorganizowano wielce tajemniczy rajd z pochodniami.

            Drugi dzień upłynął bardzo aktywnie. W godzinach przedpołudniowych odbyły się zajęcia rekreacyjne na hali sportowej. Uczniowie mieli możliwość relaksu w grocie solnej. Po obiedzie odbył się rajd pieszy po miejscowości. Przewodnikiem w tej wyprawie był znany dzieciom z  poprzedniego dnia  pan Janusz- przewodnik sudecki. Trasa marszruty wiodła przez Park Zdrojowy, górnicze sztolnie, rezerwat „Nad Białką”, Wzgórze Wisielcze, a zakończyła się w centrum Głuchołazów. Wieczornym dopełnieniem atrakcji było ognisko.

            Trzeciego dnia odbył się turniej łuczniczy. Uczniowie rywalizowali w celnym strzelaniu do tarczy. Zwycięzcy w poszczególnych klasach otrzymali nagrody rzeczowe.

            Uczestnicy wycieczki aktywnie spędzali czas również w miejscu zakwaterowania, korzystając z licznych atrakcji  znajdujących się na terenie ośrodka. Grano  w piłkę na wielofunkcyjnych boiskach,  uczono się trudnej sztuki chodzenia na szczudłach, a także obserwowano zwierzęta w mini zoo. Każdego wieczora stołówka zamieniała się w dyskotekę, gdzie niezmordowani uczniowie tracili ostatnie pokłady energii. Wyjazd do Głuchołazów można uznać za udany, co potwierdzili sami uczestnicy. (zdjęcia w albumie)

          • Dzień Gimnazjalisty

            Po uroczystej akademii uczniowie Gimnazjum w Ujeźdźcu Wielkim muszą jeszcze przejść „chrzest bojowy”, aby znaleźć  się w poczcie prawdziwych gimnazjalistów. Przygotowany przez młodzież klas II specjalny program oraz konkurencje sprawiały „pierwszakom” nie lada śmiechu i radości, co nie oznacza, że nie obyło się bez komplikacji. Pierwszoklasiści musieli zmagać się ze „smacznymi specjałami”,  jak również wykazać się dużą odwagą, hartem ducha oraz sprawnością fizyczną. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał w nagrodę niespodziankę kulinarną oraz pamiątkowy Certyfikat Gimnazjalisty.

            Dzień Gimnazjalisty to tradycja towarzysząca szkole od początku wraz z utworzeniem Gimnazjum w Ujeźdźcu Wielkim. Cieszy się ona ogromnym uznaniem nie tylko ze strony uczniów, ale również rodziców. Ma na celu przede wszystkim integrację społeczności uczniowskiej, wzajemną tolerancję i szacunek – wartości, którymi wszyscy powinniśmy kierować się w życiu. (zdjęcia w albumie)

                                                                                                        Adrianna Pieczykolan-Gorazdowska

          • Święto Szkoły w Zespole Szkół w Ujeźdźcu Wielkim

            Dzień 10 października 2014r był dniem szczególnym dla całej społeczności szkolnej w Ujeźdźcu Wielkim. Ten dzień, bowiem to Święto Szkoły - Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej.

            Jest to szczególny czas przede wszystkim dla uczniów klas pierwszych SP i Gimnazjum, którzy wstępują w szeregi prawdziwego szkolnego życia.   Na wstępie uroczystości, pięknie wystrojeni w togi, „pierwszaki” wraz z wychowawcami zostali uroczyście wprowadzeni do sali i przywitani gromkimi brawami przez wszystkich zgromadzonych. Kulminacją uroczystości jest pasowanie na uczniów, którego dokonał pan dyrektor Mariusz Szkaradziński oraz pani dyrektor ZAPO Agnieszka Moździerz. Po złożeniu ślubowania dzieci i młodzież stali się prawowitymi uczniami Szkoły w Ujeźdźcu Wielkim. Wśród znamienitych gości znalazł się pan Burmistrz Marek Długozima, proboszcz Parafii w Koczurkach ks. Artur Kochmański, Maria Bronowicka oraz całe grono dyrektorów placówek oświatowych gminy Trzebnica.

            Społeczność uczniowska złożyła na ręce pana Burmistrza gorące podziękowania i wyrazy wdzięczności za wybudowanie placu zabaw oraz boiska „Orlik” w Ujeźdźcu Wielkim.

            Nad częścią artystyczną uroczystości bacznie czuwała pani Iwona Grochowina. W niezwykle pokazowym  „widowisku telewizyjnym”  wszyscy zgromadzeni, czyli uczniowie, rodzice i zaproszeni goście, mieli okazję poznać bliżej życie i najważniejsze aspekty twórczości Marii Konopnickiej – patronki Szkoły Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim. Atrakcją święta było również zaprezentowanie talentów muzycznych uczennic klasy IVa: Kingi Kozakiewicz, Hanny Zielińskiej i Pauliny Kobylskiej, które na gitarach i skrzypcach pięknie akompaniowały artystom w utworach Marii Konopnickiej.

            Na zakończenie przybyli goście złożyli serdeczne gratulacje i życzenia na ręce dyrektora szkoły. (zdjęcia w albumie)

                                                                                                       Adrianna Pieczykolan-Gorazdowska

          • „ My z Niego Wszyscy”

            - 75 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

               27 września 2014 r. minęło 75 lat od utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, konspiracyjnej organizacji, która w obliczu niemieckiej i radzieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 r. i utraty niepodległości, podjęła kontrolę nad zniewolonym państwem polskim. Władze naczelne rezydujące na Zachodzie uaktywniły na terenie okupowanych ziem siatkę konspiracyjnych jednostek administracyjnych, wojskowych, oświatowych, kulturowych, które stanowiły o ciągłości państwa polskiego.

               Zakończenie działań wojennych w maju 1945 r. nie spowodowało zaprzestania funkcjonowania PPP, gdyż większość emigracyjnych polityków nie poparła nowych, komunistycznych władz w PRL.

               Upadek komunizmu w 1989 r. i wybór na prezydenta Lecha Wałęsy w 1990 r. były dla PPP momentem zwrotnym. Ówczesny prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski przekazał oficjalnie władzę Lechowi Wałęsie 22 grudnia 1990 r. i tym samym uznał, że w Polsce nastały legalne rządy III Rzeczypospolitej, która jest kontynuatorką tradycji II Rzeczypospolitej. Oficjalnie PPP zakończyło swą działalność w styczniu 1991 r.

               Właśnie tym wydarzeniom 29 września 2014 r. uczniowie Gimnazjum w Ujeźdźcu Wielkim poświęcili apel. O działalności PPP relację w formie prezentacji multimedialnej przedstawiły harcerki z drużyny „ Wypłosze” pod kierunkiem nauczycielki historii Iwony Grochowiny. Społeczność szkolna z zainteresowaniem i powagą oglądała i słuchała informacji o wydarzeniach z niedawnych dziejów naszego państwa i narodu.

          • Śladami pradawnych plemion, czyli jak zdobywano Ślężę.

                „ Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

                Współczesny polski turysta lubuje się w odwiedzaniu odległych krajów i brylowaniu w luksusowych kurortach. My złamaliśmy tę zasadę. Zaczęliśmy od najbliższej okolicy, bo postanowiliśmy zdobyć na własnych nogach Ślężę.

                25 września 2014 r. uczniowie kl. II a i II b Gimnazjum w Ujeźdźcu Wielkim pod opieką pani Iwony Grochowiny i Adrianny Pieczykolan ruszyli w krótką ,ale interesującą podróż. Choć pogoda nie w każdej chwili mogła nam zrobić psikusa, to z optymizmem wskoczyliśmy do autokaru. Po kilkudziesięciu minutach wysiedliśmy w Sobótce – mieście, którego historia sięga XII w., bo z tego czasu pochodzi pierwsza wzmianka o miejscowości. Raźnym krokiem ruszyliśmy w kierunku głównej atrakcji, czyli masywu Ślęży, która od epoki brązu była siedzibą pogańskiego kultu solarnego. Wybraliśmy dosyć forsujący szlak. Po drodze widzieliśmy pogańskie rzeźby, wieżę widokową na Wieżycy. Nie wszyscy byliśmy wprawieni  w górskich wędrówkach,  ale mieliśmy pełną satysfakcję, że w końcu udało nam się wspiąć na szczyt. Tam podziwialiśmy widoki, niestety nie zobaczyliśmy okolic Trzebnicy, bo niebo było zachmurzone.

              Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną wybierając nieco łatwiejszy szlak.