14 październik - Dzień Edukacji Narodowej, popularnie zwany Dniem Nauczyciela to polskie święto państwowe oświaty i szkolnictwa wyższego. Zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 r. na mocy ustawy — Karta praw i obowiązków nauczyciela (Dz. U. z 1972 r. Nr 16, poz. 114) pod nazwą Dnia Nauczyciela, a następnie w 1982 r. przemianowane na Dzień Edukacji Narodowej. Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r.
Z tej okazji uczniowie z Zespołu Szkół w Ujeźdźcu Wielkim w trakcie uroczystej akademii przygotowanej wraz z Anną Jurczak i Zbigniewem Krysą, złożyli serdeczne podziękowania i życzenia za trud w edukację i wychowanie.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
SZKOLNY KONKURS WIEDZY RELIGIJNEJ:
SZKOLNY KONKURS WIEDZY RELIGIJNEJ:
,,ŚCIEŻKAMI ŻYCIA ŚWIĘTEJ JADWIGI ŚLĄSKIEJ”
Dnia 22 października 2015 r. w Szkole Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim odbył się szkolny konkurs wiedzy religijnej ,,Ścieżkami życia świętej Jadwigi Śląskiej”. Konkurs przygotowany był dla uczniów klas: IV-VI i obejmował wiadomości dotyczące życia i działalności św. Jadwigi Śląskiej.
W konkursie brali udział uczniowie z klas IV - VI - 12 osób. Rozwiązywali test składający się z 23 zadań otwartych i zamkniętych, za który mogli uzyskać 44 punkty. Na etap powiatowy, który odbędzie się 4 listopada 2015 r. w szkole nr 2 w Trzebnicy zakwalifikowała się uczennica kl. V a– Kinga Kozakiewicz.
Wyniki konkursu:
1. Kozakiewicz Kinga kl. V a 40,5 pkt.
2. Zielińska Hanna kl. V a 31,5 pkt
3. Budziak Wiktoria kl. V a 30 pkt
Trzymamy kciuki za Kingę.
SPOTKANIE Z POLICJĄ
Uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej w piątek 16 października 2015 r. spotkali się z funkcjonariuszami Policji. Tematem spotkania było ogólnie pojęte bezpieczeństwo dzieci w domu, w szkole i w drodze do szkoły. Dzieci dowiedziały się też, jak zachować się z kontakcie z obcymi psami i nieznajomymi. Pierwszoklasiści z uwagą słuchali rad i wskazówek policjanta. Chętnie zgłaszali się do odpowiedzi, zadawali pytania dotyczące pracy w policji i opowiadali o różnych niebezpiecznych sytuacjach, w których brali udział lub byli świadkami. Wszystkie dzieci dostały w prezencie odblaskowe różowe słonie, z nakazem przyczepienia ich przy plecaku lub ubraniu, tak by każde dziecko było zawsze dobrze widoczne na drodze.
Sprzątanie Świata – październik 2015
Jak co roku nasi uczniowie bardzo chętnie angażują się w Ogólnopolską Akcję Sprzątania Świata. Tegoroczny wybór terenu do uporządkowania nie był przypadkowy. Młodzież naszej placówki oświatowej postanowiła zaopiekować się aleją kasztanową pomiędzy Komorowem a Komorówką. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych uczniowie klasy II B Gimnazjum wraz z wychowawcą, w dniu 14.10.2015, zebrali 35 worków nieczystości, które następnie zostały zabrane przez Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej TRZEBNICA – ERGO Sp.z.o.o. Za zaangażowanie i udział w akcji serdecznie dziękuję: A. Poprawa, W. Nalepie, A. Wojciechowskiej, M. Smaczyńskiej, U. Zarembie oraz D. Wojciechowskiemu i M. Skomro.
Katarzyna Kwiatkowska
Zajęcia terenowe - Kłodzko 08.10.2015
Uczniowie klas drugich z Gimnazjum w Ujeźdźcu Wielkim wzięli udział w przyrodniczych zajęciach terenowych zorganizowanych w Parku Miniatur w Kłodzku. Minieuroland to obiekt o powierzchni około 20 tyś. m², na którym zlokalizowano ponad 30 makiet wzorowanych na słynnych budowlach z całego świata. Najwięcej charakterystycznych budowli pochodzi z terenu Europy a zwłaszcza z okolic Dolnego Śląska. To tu uczniowie mogli podziwiać miniatury obiektów z czasów starożytnych, aż po budowle współczesnej architektury m.in. drezdeński kompleks pałacowy Zwinger, londyński Big Ben, rzymską Fontannę di Trevi, paryski Łuk Triumfalny, a także wrocławski Uniwersytet oraz Ratusz, Most św. Jana w Kłodzku, Twierdzę Kłodzką itp. Całość znajduje się w otoczeniu unikatowej roślinności, którą sprowadzono m.in. z Holandii i Belgii. Dzięki temu uczniowie mieli okazję poznać rożnorodność drzew, krzewów oraz roślinności zielnej występującej na naszym kontynencie. W podsumowaniu zajęć, młodzież naszej szkoły musiała rozpoznać drzewa i krzewy, mając do dyspozycji owoce roślin, liście oraz kawałki pni. Po takiej lekcji botaniki nikt nie miał większych problemów z rozopznawaniem poszczególnych gatunków. Dziękuję wszystkim uczestnikom za zaangażowanie w zajęciach przyrodniczych i życzę dalszych sukcesów.
Katarzyna Kwiatkowska
Święto Szkoły
9 października 2015 to w obecnym roku szkolnym dzień Święta naszej szkoły i pasowania pierwszoklasistów na uczniów. Uroczystość odbyła się na hali sportowej i zaszczycili ją swoją obecnością zaproszeni goście: Pan Burmistrz Marek Długozima, wieloletnia Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim Pani Maria Bronowicka, Ksiądz Proboszcz Artur Kochmański, Dyrektorzy Szkół i Przedszkoli w Gminie Trzebnica oraz zaprzyjaźniony ze szkołą lekarz z Ośrodka Zdrowia w Ujeźdźcu Wielkim Pan Robert Zimoch. Licznie przybyli na nią także rodzice.
Na początku uroczystości wychowawcy wprowadzili na salę pierwszoklasistów ubranych w eleganckie togi i czapki. Uczniów trzech klas pierwszych Szkoły Podstawowej: p. Małgorzata Smakowska, p. Małgorzata Kowal i p. Beata Wyszyńska-Borys, a uczniów Gimnazjum p. Danuta Kowal-Woźniak. Gości, nauczycieli, uczniów i rodziców uroczyście przywitał Dyrektor Mariusz Szkaradziński. Przeczytał napisany przez siebie z okazji Święta Szkoły wiersz. Głos zabrał też Burmistrz Marek Długozima. Na ręce Dyrektora wręczył prezent i życzył szkole, dyrekcji, nauczycielom i uczniom wielu sukcesów edukacyjnych.
Program artystyczny na podstawie utworów patronki szkoły Marii Konopnickiej przygotowali uczniowie klas IV i klasy Vb pod kierunkiem: p. Barbary Szymachy, p. Agnieszki Walczyńskiej-Jeleń i p. Barbary Górnicz. Dzieci z klas I SP zaśpiewały piosenki i wyrecytowały wiersz. Pasowane zostały przez Burmistrza i Dyrektora Zespołu Szkół na uczniów naszej szkoły i złożyły uroczyste ślubowanie, w którym zobowiązały się do bycia dobrymi Polakami i kolegami, uczenia się, dbania o dobre imię swojej klasy i szkoły i sprawiania swoją nauką i zachowaniem radości rodzicom i nauczycielom. Na ręce Dyrektora złożyły tubę czasu, w której umieszczone zostały własnoręcznie narysowane przez dzieci portrety. Tuba ta otwarta zostanie na zakończenie przez obecnych pierwszoklasistów nauki w naszej szkole. Pierwszoklasiści otrzymali cukierki od uczniów klas 3 SP i piękne kwiatkowe medale od gimnazjalistów. Uczniowie klas I Gimnazjum również złożyli uroczyste ślubowanie, po którym otrzymali certyfikaty.
Na pamiątkę pasowania, po zakończonej uroczystości dzieci posadziły drzewo i wraz z gośćmi udały się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
XV DZIEŃ PAPIESKI : ,, Święty Jan Paweł II – patron rodziny”
Dnia 7 października 2015 r. w Zespole Szkół w Ujeźdźcu Wielkim odbył się apel w związku z XV Dniem Papieskim przebiegającym pod hasłem ,,Święty Jan Paweł II – patron rodziny”. Apel przygotowali pod kierunkiem katechetki Iwony Mędryk uczniowie klasy V a. Przedstawili w wielkim skrócie nauczanie naszego świętego rodaka na temat życia rodzinnego. Wyświetlono też prezentację medialną ukazującą Jana Pawła II jako szczególnego orędownika rodzin. Nad poprawnym przebiegiem uroczystości od strony technicznej czuwał Pan Jacek Ręboch. Apel swoją obecnością zaszczycił proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Koczurkach ks. Krzysztof Dorna.
SPOTKANIE Z TATĄ STRAŻAKIEM
2 pażdziernika.2015 roku dzieci kl. I –III szkoły podstawowej uczestniczyły w spotkaniu z Panem Pawłem Zarembą – tatą naszej uczennicy, pracującym w zawodowej straży pożarnej we Wrocławiu. Przybliżył on dzieciom tajniki swojej pracy zawodowej, przekazał informacje dotyczące bezpiecznego zachowania się w czasie pożaru, burzy czy wypadku. Uczniowie dowiedzieli się również, w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną, utrwalili numery alarmowe 998 i 112.
Dzięki wsparciu Ochotniczej Straży Pożarnej w Ujeźdźcu Wielkim oraz strażaka P. Mariana Jany Panowie zaprezentowali wyposażenie wozu strażackiego, a także poszczególne elementy stroju i ekwipunku strażaka. Dzieci mogły potrzymać 5 kg buty używane podczas akcji p/pożarowych , przymierzyć hełm strażacki .
Zafascynowane i zaciekawione dzieci wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły wiedzę dotyczącą odpowiedzialnej i pożytecznej pracy strażaka. Niektórzy już snuli marzenia, jak dzielnymi strażakami będą w przyszłości. Czas pokaże czy tak będzie...
Dziękujemy Panu Pawłowi Zarembie, który pomimo zmęczenia po nocnej służbie spotkał się z Naszymi uczniami.
Spotkanie zorganizowała Beata Kowalska
V Dolnośląska Konferencja Edukacji Ekologicznej
W Ponadregionalnym Centrum Kongresowym w Pawłowicach, będącym kompleksem pałacowo - parkowym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, odbyła się w dniu 24.09.2015 V Dolnośląska Konferencja Edukacji Ekologicznej. Organizatorem spotkania był Dolnośląski Kurator Oświaty, a honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Wojewoda Dolnośląski. Zespół Szkół w Ujeźdźcu Wielkim reprezentowali: Pan Dyrektor Mariusz Szkaradziński z koordynatorem zespołu Katarzyną Kwiatkowską oraz uczennicami z klasy III Gimnazjum: Małgorzatą Garlińską i Karoliną Szczepanik.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Dolnośląskiego Forum Edukacji Ekologicznej tj. Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, Ligi Ochrony Przyrody, Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia i Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Gospodarzem obiektu reprezentującym Uniwersytet Przyrodniczy był pan prof. dr. hab. Andrzej Drabiński prorektor ds. rozwoju uczelni.
Uroczystość otworzyła p. Małgorzata Sandecka, Dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, która podziękowała nauczycielom i uczniom za aktywność na rzecz środowiska naturalnego.
W ekologiczny nastrój uczestników konferencji wprowadziła pani Bogusława Bogucka – honorowy profesor oświaty zarazem kierownik filii w Jeleniej Górze Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, która przedstawiła w nietypowy sposób zagadnienie pod hasłem „Ziemia dla wszystkich, czyli dla kogo?”
Nasza placówka oświatowa otrzymała Certyfikat Szkoły Promującej Ekorozwój za systematyczną pracę i inicjatywy prośrodowiskowe podejmowane w ramach Dolnośląskiej Sieci Szkół Promujących Ekorozwój „Ziemia dla Wszystkich”.
Mecz we Wrocławiu
24 września 2015 nasi uczniowie SP kibicowali podczas meczu WKS-u Śląska Wrocław z Piastem Gliwice.
W pierwszej połowie spotkania Piast Gliwice strzelił naszym piłkarzom jednego gola. Zawodnicy Śląska Wrocław dzielnie bronili i wytrwale atakowali swoich przeciwników, jednak ostateczny wynik spotkania to 2:1 dla Piasta Gliwice.
Uczniowie zgodnie twierdzą, że spotkanie było bardzo ciekawe. Wielkie emocje towarzyszyły im przez cały mecz, a potwierdzał to ich głośny doping dla wrocławskiego klubu.
Wyjazd odbył się w ramach akcji Dzieci na stadionie - uczymy się dopingu! organizowanej przez Śląsk Wrocław i Radio Wrocław.
Europejski Dzień Języków
26 września to dzień, w którym w wielu szkołach Europy obchodzony jest Europejski Dzień Języków. To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, a jego głównym celem jest promowanie bogactwa kulturowego naszego kontynentu oraz motywowanie do nauki języków obcych niezależnie od wieku.
Również uczniowie naszej szkoły chętnie zaangażowali się w obchody tego dnia: uczniowie klas IVa, Vb i VIb przygotowali wystawę prac plastycznych na temat „Ja w Europie”, klasy IIa i IIb gim. wykonały plakaty związane z nauką języków obcych, ułożyły hasła promujące wielojęzyczność, a także opracowały na zajęciach Koła Języka Angielskiego wykaz słów, które warto znać w wielu językach.
Zorganizowano też konkurs językowy „Języki Europy”. Zadanie konkursowe polegało na przetłumaczeniu jak największej ilości zwrotów w różnych językach europejskich rozwieszonych w całej szkole.
Jednak głównym punktem tego dnia był apel połączony z prezentacją multimedialną na temat: „Dlaczego warto uczyć się języków obcych?”, a także występ klas Va, VIa szkoły podstawowej oraz Ia, IIa, IIb i IIIa gimn., podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje umiejętnościami językowe. Wiemy już więc, jak powiedzieć „dzień dobry” po włosku, „dziękuję” po portugalsku czy „nie rozumiem” po estońsku.
Dziękuję WSZYSTKIM za pomoc w przygotowaniach i za wspaniałą zabawę!!!
I pamiętajcie!!!
Życie jest zbyt krótkie, żeby nie umieć przynajmniej kilku języków!!!
Agnieszka Walczyńska- Jeleń
Lekcja języka polskiego
Jak co roku w klasach 5 realizowany jest cykl lekcji języka polskiego poświęcony mitologii. Uczniowie, aby utrwalić sobie postaci mitologicznych bogów i bogiń, wcielają się w wybrane przez siebie bóstwo. Pomysłowość dzieci i ich rodziców zachwyca i zadziwia mnie każdego roku!
Tegoroczne stroje przygotowały dzieci z klasy 5A. spróbujcie sami odgadnąć jakim kto jest bogiem. Miłej zabawy!!!
Katarzyna Żebrowska
IX Piesza Pielgrzymka: ,,Dużą ścieżką św. Jadwigi Śląskiej” w Trzebnicy
Dnia 12 września 2015 roku w Trzebnicy odbyła się IX piesza pielgrzymka: ,,Dużą ścieżką św. Jadwigi Śląskiej”. Do grona pielgrzymów dołączyli przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim: Kinga Kozakiewicz i Hanna Zielińska z kl. Va oraz Tomasz Kozakiewicz z kl. III b, pod opieką katechetki Iwony Mędryk. Uczestnicy przebyli 9 km trasę pielgrzymki. Zatrzymywali się 6 krotnie przy kamieniach symbolizujących cnoty św. Jadwigi: wiarę, nadzieję, miłość - miłosierdzie, sprawiedliwość, skromność – prostotę, męstwo i roztropność. Na zakończenie przy kościele św. Piotra i Pawła wszyscy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w pielgrzymce
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2015-2016
Minął czas beztroskich wakacji, a zatem pora wracać do pracy i nauki.
1 września w czasie uroczystości odbywającej się na hali sportowej Dyrektor Zespołu Szkół Pan Mariusz Szkaradziński otworzył nowy rok szkolny 2015/2016. Program artystyczny o wakacyjnych wspomnieniach, przygodach i rozpoczynających się szkolnych wyzwaniach przygotowali uczniowie klas 3 Szkoły Podstawowej z wychowawczyniami: p. Krystyną Maj i p. Wiolettą Skuzą, oraz gimnazjaliści pod kierunkiem pani Iwony Grochowiny. Po uroczystym apelu wszyscy uczniowie spotkali się z wychowawcami w swoich klasach. W czasie spotkań omówiono plany zajęć oraz dojazdy do szkołyi powroty uczniów do domów.
W nowym roku szkolnym uczniom i nauczycielom życzymy wielu sukcesów edukacyjnych, satysfakcji z pracy i nauki oraz wytrwałości i konsekwencji w dążeniu do wyznaczanych celów. Niech szkoła będzie miejscem, do którego z chęcią będziemy przychodzić, a czas w niej spędzony okaże się ciekawą, intelektualną przygodą oraz mądrą zabawą, wypełnioną twórczą energią.
SUPERNAUCZYCIEL
Rozstrzygnięty został plebiscyt na Supernauczyciela Dolnego Śląska 2015 r. Trzecie miejsce zajął nasz nauczyciel Jacek Ręboch - zebrał 5351 głosów. Uczniowie opisują go jako świetnego wuefistę i nauczyciela na zajęciach artystycznych, a jeszcze lepszego pedagoga i wychowawcę. Opiekuje się samorządem szkolnym i jest Rzecznikiem Praw Ucznia.
Wielkie gratulacje od Uczniów i Rady Pedagogicznej
ORŁY GMINY TRZEBNICA 2015
Jak co roku w gminie Trzebnica odbywa się uroczysta gala promująca najwybitniejszych uczniów, którzy swą rzetelną pracą, ciężką nauką i wzorową postawą osiągają najwyższe sukcesy naukowe na różnych szczeblach. W uroczystości udział bierze pan burmistrz Trzebnicy Marek Długozima, pani dyrektor ZAPO Agnieszka Moździeż, zaproszeni rodzice oraz dyrektorzy szkół wraz za swymi wychowankami.
W tym roku Zespół Szkół w Ujeźdźcu Wielkim reprezentowały uczennice:
Urszula Zaremba – jako laureatka największej ilości konkursów
Dominika Wiraszka – jako najlepsza absolwentka szkoły podstawowej
Joanna Garlińska – jako najlepsza absolwentka gimnazjum.
„Orły Gminy Trzebnica” otrzymały z rąk burmistrza nagrody, a rodzice zaś ogromne podziękowania za poniesiony trud tak pięknego wychowania. Takie postawy są wzorem do naśladowania dla nas wszystkich uczniów.
Nominacja na SUPERnauczyciela Dolnego Śląs
Dziekujemy rodzicom naszych uczniów za nominacje nauczycieli Pani Beaty Kowalskiej i Pana Jacka Rębocha w plebiscycie na SUPERnauczyciel Dolnego Śląska. Prosimy o oddawanie głosów na naszych NAUCZYCIELI.
„Festiwal projektów” w Ujeźdźcu Wielkim
Z okazji Dnia Dziecka w Zespole Szkół w Ujeźdźcu Wielkim odbył się „Festiwal Projektów”, który już od pięciu lat stał się niemal tradycją naszej szkoły. Przed szeroką gamą publiczności, wśród której znajdują się wszyscy uczniowie gimnazjum, zaproszeni rodzice, sołtysi, proboszcz oraz inni działacze współpracujących ze szkołą instytucji, uczestnicy projektów – klasy II prezentują w różnorakich formach efekty swojej całorocznej pracy. Każda grupa projektowa pod bacznym okiem swego opiekuna przez niemal cały rok szkolny opracowuje wybrany wcześniej temat przy zastosowaniu metody problemowej. Uczniowie samodzielnie wykonują powierzone im zadania, wybierają formy i metody pracy, wyciągają wnioski. Dzięki takiej formie pracy młodzież kształtuje swoją kreatywność, umiejętność współpracy w grupie, uczy się odpowiedzialności i logicznego myślenia. Sposób i rodzaj prezentacji projektów są atrakcją dla widzów: np. prezentacje multimedialne, pokazy, demonstracje, scenki rodzajowe, wywiady, własnoręcznie wykonane dzieła, itp. Etapem końcowym jest ocena jury dla najlepszej grupy projektowej i jej opiekuna.
W „festiwalu Projektów” uczestniczą aktywnie nie tylko klasy II gimnazjum, ale także publiczność, która bardzo często angażowana jest w quizy, minikonkursy i pokazy. Ta część spotkania dostarcza wszystkim wiele radości i śmiechu. Ale właśnie w sposób beztroski i radosny powinien być spędzony Dzień Dziecka.
Adrianna Pieczykolan-Gorazdowska
BIEGI PRZEŁAJOWE PRZEDSZKOLAKÓW
Z okazji Dnia Dziecka dzieci z punktu przedszkolnego i zerówek w Ujeźdźcu Wielkim wzięły udział w Biegach Przełajowych Przedszkolaków. Maluchy biegały w czterech grupach wiekowych, osobno dziewczynki i chłopcy. Chętnie kibicowały też swoim kolegom i koleżankom. Jako pierwsze wystartowały dziewczynki 3 i 4-letnie, a następnie chłopcy. Pierwsze miejsce zajęła Kinga Kowalczyk i Filip Miszczuk, a drugie Zosia Samól i Konrad Samulski. W kolejnych grupach biegały dzieci 5 i 6-letnie. W biegu zwyciężyli: Lena Miękota, Zosia Ćwiertniak, Alan Malesa i Jakub Radoła. Drugie miejsce zajęli: Paulina Dydacka, Tatiana Nogaj, Mikołaj Laszczak i Alan Małgoski. Wszystkie dzieci, które dobiegły do mety zajęły trzecie miejsce. Wszystkie przedszkolaki w nagrodę otrzymały pamiątkowe medale i słodkości ufundowane przez Radę Rodziców.
Dzień Dziecka
1 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy bardzo radośnie. Dla klas 4-6 był to szkolny dzień sportu. Po dwóch pierwszych lekcjach wyruszyliśmy na boisko, aby bić rekordy biegu na 60 m oraz rzutu piłką lekarską i palantową. Następnie rozpoczął się szkolny turniej mini piłki nożnej. Chociaż nad naszymi głowami zaczęły gromadzić się deszczowe chmury, jednak pogoda ducha nas nie opuszczała. Sporą niespodziankę sprawił nam wyjątkowy gość – Pan Królik, który obdarował nas pysznymi lizakami.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie